CNN Prima News Roman Joch

Roman Joch

Výpis příspěvků ke štítku „Roman Joch“

Dolejší: Slováci se stydí přiznat, koho volí. Jsou paranoidnější než my a věří i dezinformacím

Slovenští voliči se za své rozhodnutí stydí i po opuštění volebních místností, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Václav Dolejší. V souvislosti s výhrou Petera Pellegriniho v prezidentském klání připomněl i parlamentní volby v září 2023, které rovněž skončily jinak, než předpovídaly průzkumy a exit polly. Zároveň podotkl, že slovenská společnost více podléhá dezinformacím než česká.

Trumpova slova o NATO? Tendence se izolovat v USA rostou, Evropa se musí připravit, míní Joch

USA měly vždy tendence se izolovat, v poslední době ale nabírají na síle. Evropa by se na to měla připravit, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel Občanského institutu Roman Joch. Reagoval tím na slova amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že USA nebudou automaticky bránit státy NATO před Ruskem, pokud nedají dostatek peněz na obranu. Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že Ruskem nejvíce ohrožené země dávají na obranu dvakrát víc, než Trump požaduje.

Želízka v ohni proti Trumpovi? Obamová může být divokou kartou voleb, míní odborník

Donald Trump se po prohře v prezidentských volbách v roce 2020 přiblížil očekávané repríze souboje o Bílý dům se stávajícím prezidentem Joem Bidenem. Podle politického komentátora Romana Jocha je pro demokraty Bidenova kandidatura sázkou na nejistotu a jsou z ní nešťastní. Ještě ale mají v záloze jiná želízka v ohni, namítl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledujte Speciál ke slovenským volbám: První politická debata lídrů i komentátoři ve studiu

Slovensko čekají předčasné parlamentní volby a lídři hlavních politických stran změří své síly v první předvolební televizní debatě, kterou pro vás CNN Prima NEWS připravila ve spolupráci s TV JOJ. Předvolební boj i samotnou debatu před přímým přenosem a po něm rozeberou ředitel Občanského institutu Roman Joch a bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) s moderátorkou Terezií Tománkovou. Samotnou debatu s lídry pěti politických stran povede slovenská moderátorka Jana Krescanko Dibáková. Debatu i speciál můžete sledovat živě i v tomto článku. Celý průběh pro vás budeme zpracovávat minutu po minutě i v rámci on-line reportáže na webu CNNPrima.cz.

Trump může kandidovat, i kdyby ho odsoudili. Ve hře je také obvinění z velezrady

I kdyby byl Trump v případech federálních zločinů shledán vinným, může znovu kandidovat na prezidenta Spojených států, shodli se odborníci. Bylo by to ale poprvé v amerických dějinách, připomněl ředitel Občanského institutu Roman Joch. Zároveň je podle CNN nepravděpodobné, že by soud stihl případ projednat do prezidentských voleb 2024. Vedle nových obvinění je podle Jocha reálné i obvinění Trumpa z velezrady.

Část republikánů chce omezit vojenskou podporu Ukrajiny. Nepodceňujme to, říkají experti

Skupina republikánských senátorů a kongresmanů tlačí na amerického prezidenta Joea Bidena, aby utnul či minimálně výrazně omezil vojenskou podporu Ukrajině. Zákonodárci v otevřeném dopise zmiňují, že se kvůli americkým dodávkám zbraní obávají možné eskalace konfliktu a zhoršení vztahů s Ruskem. Amerikanisté Jakub Lepš a Roman Joch se pro CNN Prima NEWS shodli, že politici Bidena určitě nepřesvědčí, význam dopisu však radí nepodceňovat.

Joch: Biden v Kyjevě je vztyčený prostředníček Putinovi. Mikulecký dodal, kdo má černé svědomí

Návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě je vztyčeným prostředníčkem Vladimiru Putinovi, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Roman Joch. Zároveň ale podotkl, že USA měly na Ukrajinu raději poslat tanky. S tím ale nesouhlasí bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Podle něj má v tomto ohledu černé svědomí Francie a Německo, které nereagovaly již v roce 2014.