Kahnová k dopadení posledního člena Berdychova gangu: Jsem ráda, že je po všem

Helena Kahnová

Rozhovor s Helenou Kahnovou

Před patnácti lety začala rozkrývat případ takzvaného Berdychova gangu. Stáli proti ní nejen zkušení zločinci, ale i kolegové. Dopadení posledního člena je pro elitní policistku Helenu Kahnovou uzavřením celého případu.

Helena Kahnová má z dopadení Jaromíra Prokopa v první řadě radost. „Už je to úplně poslední člen, který by měl být souzen. Byl na útěku opravu strašně let,“ komentuje situaci kriminalistka. On sám ale podle jejích slov s Berdychem příliš nespolupracoval. „Utekl velmi záhy, a jestli si ho dobře vybavuji, tak on měl spíš vazby na Discoland a i vlastně na mé kolegy, kteří byli odsouzeni. Rozhodně to ale nebyl žádný pěšák,“ dodává.

Prokop veškeré únosy a loupeže plánoval spíše z pozadí. Policistům unikal dlouhých šestnáct let. Podařilo se ho vypátrat v USA. Při dopadení u něj nalezli policisté v přepočtu přes 370 tisíc korun. Ve Spojených státech měl dál pokračovat v trestné činnosti. „Byl to zkušený lump,“ domnívá se Kahnová a je přesvědčena o tom, že se z něj nestal „počestný podnikatel“.

FBI vůbec poprvé zařadila do hledaných osob a na seznam tzv. Most Wanted programu Čecha. Jeho vyšetřování komplikovalo především neustálé měnění jeho identity a falšování dokladů. Aktuálně je Jaromír Prokop ve vazbě v Seattlu a řeší se jeho vydání do České republiky.

Tagy: