reklama
Pico de Arieiro
Madeira

Sedm důvodů, proč navštívit Madeiru: Ideální počasí, léčivé písečné pláže i delfíni

Ráj na zemi. Pro mnohé cestovatele právě to znamená Madeira. Souostroví nedaleko Portugalska totiž nabízí nepřeberné množství možností, jak si zde dovolenou užít. Díky rozmanité přírodě, pohostinnosti místních a také Cristianu Ronaldovi si každý turista přijde na své. Podívejte se na sedm důvodů, proč byste Madeiru neměli na svém cestovatelském seznamu vynechat. A co více –⁠ cesta na toto krásné exotické místo vám z Prahy zabere jen něco málo přes čtyři hodiny. Ideální počasí vás navíc potěší po celý rok.

1. Úžasné hory

Na své si přijdou milovníci nenáročných treků. Nejvyšší hora ostrova měří jen o něco málo více než naše Sněžka. Cesta na Pico Ruivo je lemována vysokohorskou stezkou, která propojuje Červenou horu (český překlad pro Pico Ruivo) s třetím nejvyšším bodem na Madeiře Pico do Areiro. Během cesty se vám dostane jedinečného pohledu na panenskou přírodu, kterou zde formovala sopečná činnost.

TIP: Vyražte ráno. Průvodce, který nás touto stezkou provázel, se rozplýval nad východem slunce v horách. Tento krásný pohled by si prý neměl nechat ujít žádný návštěvník Madeiry

VIDEO: Podívejte se na reportáž z Madeiry, kterou pro vás tým CNN Prima NEWS natočil přímo na ostrově.

2. Delfíni a velryby

Chtěli byste se vykoupat s hejnem delfínů? I tohle vám dokáže Madeira splnit. Hned několik firem nabízí nezapomenutelnou podívanou, a pokud se delfínů nedočkáte, vezmou vás mezi kytovce další den znovu. Podle místních se to však nemůže stát, neboť Madeira leží v Atlantském oceánu, který je v okolí ostrova domovem až 36 druhů delfínů. Pokud budete mít o trochu více štěstí, zahlédnete i velryby.

TIP: Půjčte si menší gumový člun, který pojme 12 lidí. Díky lanům na krajích člunu se můžete účastnit i koupání s delfíny.

3. Levády

Další jedinečnou podívanou, kterou jinde na světě nenajdete, nabízí madeirské levády. Jde o zavlažovací systém, který má zajistit dostatek vody na ostrově. S tímto nápadem přišli obyvatelé již v 15. století. Kromě užitečnosti nabízí levády i procházku přírodou, při níž narazíte na floru typickou pro ostrov. Po cestě jsme ochutnali mango i banány a narazili i na několik zajímavých rostlin.

TIP: Pokud vás netíží finanční situace, připlaťte si za průvodce. Jejich znalosti o místní přírodě vám vyrazí dech.

4. Porto Santo

Máte rádi aktivní dovolenou, ale jeden či dva dny byste si rádi odpočinuli na pláži? I v tomto případě je pro vás Madeira ideální řešení. Od dobrodružství v přírodě se můžete přesunout na krásné písčité pláže ostrova Porto Santo. Na ten se dostanete za dvě a půl hodiny velkou cestovní lodí, která pendluje mezi dvěma ostrovy každý den. Téměř desetikilometrová pláž patří mezi sedm divů Portugalska. A největší výhody? Ani v sezoně tu nebývá hlava na hlavě a písek oné pláže má léčivé účinky – obsahuje totiž vysokou koncentraci minerálních látek, jež mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Především na revmatismus a kožní problémy.

5. Cristiano Ronaldo

Právě tohle jméno tu zná každý. Aby ne, žádný rodák z Madeiry nedostál ve světě takového úspěchu. A je to na ostrově znát. První místo, které na Madeiře navštívíte, nese jméno Letiště Cristiana Ronalda. Hvězdný fotbalista tu má své muzeum plné trofejí, neslavně proslulou sochu a letní sídlo, ve kterém trávil čas v době karantény způsobené světovou pandemii. Když o něm lidé na Madeiře mluví, používají slova jako „ten nejlepší“, „Bůh“ a „hrdina“. Jeho odkaz zkrátka uvidíte všude a návštěvu muzea byste si neměli nechat ujít.

TIP: Každý taxikář ví, kde Cristiano Ronaldo bydlí. Pokud se chcete podívat na honosné sídlo, rádi vás tam zavezou.

6. Gastronomie

Madeira je z velké části závislá na své produkci. A to se odráží na menu místních restauracích. Jasnou doménou jsou ryby. Mezi nejoblíbenější patří tkaničnice atlantská a tuňák obecný (obě doporučujeme). Vůbec nejlepší chuť na vás čeká při ochutnávání ovoce. Typickou potravinou pro Madeiru je marakuja. Kristovo ovoce – jak se marakuje přezdívá – je součástí všech chodů. Charakteristickým nápojem ostrova je Poncha, která bude chutnat především vyznavačům pálenky. A neměli byste ani zapomenout ochutnat skvělá portugalská vína.

TIP: Ostrov proslavil míchaný nápoj Nikita. Jde o kombinaci bílého vína, piva a ananasové zmrzliny. Chuť je výrazně lepší než popis.

7. Romantická restaurace na pláži

Pokud si se svou drahou polovičkou budete chtít užít romantickou chvilku, Tia Maria Beach club je jasnou volbou. Restaurace přímo na pláži v Porto Santo, v noci zářící lampiony a do toho zvuk vln Atlantského oceánu. Jde o malou restauraci na zapadlém místě, tudíž o soukromí není nouze. A pokud budete mít štěstí, atmosféru jako z filmu zajistí zpěvák s kytarou.

TIP: Připravte si taneční náladu. Prostor, atmosféra i hudba k tanci zkrátka vyzývají.