reklama
CNN Prima News Severní Irsko

Severní Irsko

Výpis příspěvků ke štítku „Severní Irsko“

Zápalné lahve létají přes severoirské mírové zdi. Hořely policejní auta i autobus

8. dubna 2021 19:35

Severní Irsko v posledních dnech zachvátily drsné nepokoje mezi unionisty a republikány, tedy mezi zastánci připojení severní části ostrova k Velké Británii a naopak mezi příznivci myšlenky sjednoceného Irska. V ulicích měst dochází ke střetům, při kterých vzduchem létají nejen cihly, ale dokonce i zápalné lahve. Útokům čelí i policisté, kteří se obě znesvářené frakce snaží udržet od sebe.

Porušujete podmínky kontrol zboží, hřímá Evropská komise. Británie čelí řízení

15. března 2021 14:34

Evropská komise (EK) v pondělí zahájila s Británií řízení kvůli tomu, že bývalá členská země Evropské unie odložila zavedení kontrol zboží směřujícího do Severního Irska. Podle unijní exekutivy tím Londýn necelé tři měsíce po završení svého odchodu z evropského bloku porušuje podmínky dohodnuté ve výstupní smlouvě. Spor může skončit až u Soudního dvora EU. Británie tvrdí, že kontroly pouze dočasně odložila a pravidla neporušuje.

Bude Skotsko opět usilovat o nezávislost? Brexit a koronavirus otevřely novou cestu

9. září 2020 06:51

Skotsko by se znovu mohlo pokusit získat na Spojeném království nezávislost. Takový je plán tamní premiérky Nicoly Sturgeonové, která se svojí Skotskou národní stranou ovládá tamní parlament. První ministryně Skotska, jak se oficiálně označuje její funkce, totiž přišla se změnou legislativy, která by vedla až k uspořádání dalšího referenda. V posledních průzkumech se navíc Skotové čím dál tím více přiklánějí k odchodu z Velké Británie.

reklama