CNN Prima News Severní Irsko

Severní Irsko

Výpis příspěvků ke štítku „Severní Irsko“

Dvojnásobná bolest: Tichý zabiják vzal sestrám nejbližší. Poznejte jeho zákeřné příznaky

Velký smutek prožívají sestry ze Severního Irska. Andrea Harrowerová přišla o manžela Paddyho a Cathy Boothová o svou nejlepší kamarádku Natalii Wilsonovou. Oba během pěti let podlehli rakovině slinivky břišní, které se přezdívá tichý zabiják. Rozhodly se proto, že na kole ujedou více než 750 kilometrů během 48 hodin, aby zvýšily povědomí o této zákeřné nemoci. Cyklistika totiž byla Paddyho oblíbeným sportem. Příznaky rakoviny slinivky je navíc těžké rozeznat a i proto chtějí sestry na zákeřnou nemoc upozornit.

Spory kolem Severního Irska u konce? Británie a EU mají novou dohodu, potvrdil Sunak

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie v pondělí dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové tím začíná nová kapitola ve vztazích mezi Londýnem a „sedmadvacítkou“.

Do Evropy dorazil „Troll z Trondheimu“. Jev z Grónska přinesl tuhý mráz i řadu výstrah

V posledních dnech se Velká Británie připravovala na příchod „Trolla z Trondheimu“. Jev, který vznikl nad Grónském a v oblasti Skandinávie, s sebou do Spojeného království přinesl nejen mrazivé teploty. V platnosti je řada výstrah, a to jak pro řidiče, tak chodce. Na některých místech mohou v noci na pátek teploměry naměřit až -20 °C, dorazit by měly i sněhové kalamity. Britská média „arktickému obrovi“ přičítají i smrt tří lidí při autonehodách.