CNN Prima News Severní Irsko

Severní Irsko

Výpis příspěvků ke štítku „Severní Irsko“

Britský premiér Johnson pyká za skandál Partygate. Z jeho vlády odchází další ministři

7. července 2022 05:48
Aktualizováno

V britské vládě skončili už čtyři ministři. Ve středu večer rezignoval ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart a ve čtvrtek dopoledne na něj navázal šéf resortu pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Demisi podávají kvůli premiérovi Borisi Johnsonovi a jeho kauzám, informuje agentura Reuters. Skončila i nově jmenovaná ministryně školství Michelle Donelanová.

Klaus a Mečiar: Československo jsme rozdělili bez konfliktu, mohlo se i střílet

30. června 2022 20:24

Československo se nám podařilo rozdělit férově a hlavně bez konfliktu, protože ten opravdu reálně hrozil. Mohlo dojít i na střelbu. Ve speciálním vysílání slovenské RTVS se na tom shodl český expremiér a později i prezident Václav Klaus společně se svým bývalým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem. Právě tato dvojice se před 30 lety na rozdělení federace dohodla. Podle Klause byl navíc český a slovenský národ už dávno rozdělen sérií historických událostí.

Evropská komise zahájila řízení proti Británii. Důvodem je změna brexitových pravidel

15. června 2022 11:14

Evropská komise ve středu podnikla právní kroky proti Británii kvůli plánu Londýna pozměnit některá pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Oznámil to místopředseda komise Maroš Šefčovič. Exekutiva Evropské unie posunula do další fáze řízení, které vede od loňska, a zároveň zahájila dvě řízení nová. Británie má dva měsíce na reakci, než se komise obrátí na unijní soud.

Otevírá se cesta ke sjednocení Irska? Volby ovládli republikáni ze Sinn Féin

7. května 2022 20:04

Katolická republikánská strana Sinn Féin poprvé v historii zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu, informovala agentura Reuters po sečtení většiny hlasů ze čtvrtečních voleb. Demokratická unionistická strana (DUP) již dříve uznala průlomovou výhru levicových nacionalistů. Šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O'Neillová uvedla, že volební výsledek představuje rozhodující okamžik v dějinách tohoto regionu pod britskou správou a zahajuje novou éru. Dodala, že nastal čas na debatu o sjednocenému Irsku.

Ženy jsou emotivnější než muži, prohlásil fotbalový trenér. Ocitl se v průšvihu a kál se

13. dubna 2022 23:02

V hyperkorektní době musí lidé vystupující na veřejnosti hodně opatrně volit slova. Poučený o tom je už i trenér ženské fotbalové reprezentace Severního Irska Kenny Shiels, který skončil pod palbou kritiky a byl dotlačen k omluvě. Za co? Poznamenal, že hráčky jsou emotivnější než hráči, tudíž se u nich po inkasované brance hrozí větší riziko dalších chyb. Mnoho pobouřených lidí na Britských ostrovech v tom vidělo sexismus.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

19. ledna 2022 14:46

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.