CNN Prima News společnost

společnost

Výpis příspěvků ke štítku „společnost“

PŘEHLEDNĚ: Dlouhý „seznam hanby“. Podívejte se, které firmy nadále působí v Rusku

Pokud platíte daně v Rusku, způsobujete umírání lidí na Ukrajině. To vzkazuje dlouhodobě Kyjev společnostem, které se ani více než rok a tři čtvrtě po vypuknutí ruské invaze nestáhly ze země vedené Vladimirem Putinem. Za poslední měsíce podnikání v Rusku značně omezilo, nebo úplně ukončilo několik dalších velkých hráčů. Kdo naopak na takzvaný „seznam hanby“ stále patří? Redakce CNN Prima NEWS připravila podrobný a přehledný výčet.

Havel jako Pavel? Měl úplně jiný osud, řekl Špaček. V přímé volbě by podle něj nikdy neuspěl

Že byl prezident Petr Pavel v kampani připodobňován k Václavu Havlovi? Oba byli naprosto odlišné osobnosti, měli jiný životní osud. Nejde je srovnávat. U oslav výročí Dne boje za svobodu a demokracii to pro CNN Prima NEWS uvedl bývalý mluvčí prezidenta Havla Ladislav Špaček. Přesto zmínil jednu podobnost mezi oběma hlavami státu. Zároveň vzpomněl, že Havel prosazoval přímou volbu prezidenta. Uvedl však, proč by v ní jeho bývalý nadřízený neuspěl.

V Česku končí zahřívaný tabák s příchutěmi. Kuřáci si pro něj zřejmě budou jezdit do Polska

V Česku v pondělí začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tudíž budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.

Domácí průmysl strádá, důvodem je Čína či Německo. Pracovní trh je prý i tak vyprázdněný

Český průmysl je v útlumu. Firmy mají méně zakázek, v případě některých došlo k propadu poptávky až o 30 procent. Za poklesem prý stojí konkurence z Asie či nepříznivý stav ekonomiky v Německu. Některé podniky dokonce musely začát propouštět. Podle Svazu průmyslu je ale pracovní trh aktuálně vyprázdněný, a když někdo o práci přijde, snadno najde novou.

Zestátňování energetiky pokračuje. ČEPS dá za provozovatele sítě plynovodů NET4GAS miliardy

Státní společnost ČEPS koupila firmu NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, přičemž konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Informaci o koupi oznámila firma v pátek. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.

PŘEHLEDNĚ: Rusku daly sbohem další velké firmy. Kdo „seznam hanby“ nadále ignoruje?

Pokud platíte daně v Rusku, způsobujete umírání lidí na Ukrajině, vzkazuje dlouhodobě kyjevské vedení společnostem, které se ani po více než roce a půl od vypuknutí ruské invaze nestáhly ze země Vladimira Putina. Za poslední měsíce několik dalších velkých hráčů podnikání v Rusku výrazně omezilo nebo úplně ukončilo. Kdo naopak na takzvaný „seznam hanby“ stále patří? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila podrobný a přehledný výčet.

Rakušan nemluvil pravdu. Policie národnost pachatelů zveřejnit může, řekli Šlachta a Sokol

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se mýlí, když tvrdí, že zákon zakazuje zveřejňovat národnost pachatele. Takové ustanovení tam explicitně není, píše se v něm o identitě pachatele, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS advokát Tomáš Sokol. Následně připomněl, že existuje i výjimka, kdy může být zveřejněna i identita. Bývalý elitní policista Robert Šlachta (Přísaha) k tomu dodal, že jako strážce zákona národnost pachatele zveřejňoval. Vyzval k větší otevřenosti, aby se předcházelo spekulacím.

Když politici v prestiži soutěží s uklízečkami. Jakou roli mají zákonodárci ve společnosti?

Politici se opakovaně v průzkumech popularity profesí umisťují na nejnižších příčkách. Co do prestiže povolání, tak soutěží s uklízečkami. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Valeš. Připomněl, že z průzkumů amerických psychiatrů vyplývá, že politika často přitahuje psychicky narušené lidi. Že společnost k zákonodárcům nevzhlíží s obdivem, potvrzuje i politolog Jan Kubáček. Aktuální situace je podle něj tristní – mnozí politici podlehli pocitu nedotknutelnosti, mají navíc dojem, že peprné výrazy pomáhají jejich medializaci. Zdůraznil však, že samozřejmě existují i výjimky, kterým je třeba vzdát čest.

Tvrdé drogy jako znak luxusu i pocit moci. Experti promluvili o narkotikách v politice

Neexistuje snad země, která by u svých politiků nezažila drogovou kauzu. Proč k tvrdým návykovým látkám inklinují? Je to rychlý únik z každodenního provozu, ale také znak luxusu. Drahé drogy jsou pro ně dokladem, že jsou mocní. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jan Kubáček. Podle jeho kolegy Lukáše Valeše jde u uživatelů drog také o otázku výkonnosti. Připomněl, že se návykové látky ve velkém užívají nejen v českém prostředí, a připomněl kauzu v Evropském parlamentu spojenou s rozbory odpadních vod.