reklama

Stará trička zužitkujte... třeba jako originální potah na křeslo

Staré křeslo ještě slouží a je pořád pohodlné, ale potah už není tak hezký, jako když jste si ho pořizovali? Nebo vás jenom omrzela původní barva? Není nic snadnějšího než si nový potah sami ušít. Zvládnete to do hodinky a díky snadnému návodu podle Šárky Rooyi si nový zcela originální potah na křeslo ušijete dokonce i ze starých oblíbených triček.

reklama

Materiál a pomůcky na výrobu potahu:

  • barevná bavlněná trička
  • ostré nůžky
  • řezací kolečko
  • křída nebo mýdlo
  • pružný bavlněný úplet
  • rašlová oděvní vložka
  • krejčovský metr

Změřte si rozměry původního potahu nebo rovnou sedáku z křesla. Změřte si šířku a délku a z kartonu si připravte vhodný čtverec pro stříhání jednotlivých dílů z triček. Zadní díl bude jednobarevný a přední bude sešívaný z barevných triček.

Šablonu použijeme pro vystřižení stejných dílů z triček, pracovat budeme podobně, jako je technika patchwork. Takto vyrobíme přední díl. Zadní díl bude z pružného bavlněného úpletu bez přídavného švu, abychom využili jeho pružení a potah dokonale pasoval na sedák.

Podle šablony si nakreslete pomocí křídy nebo mýdla místa pro stříhání a nezapomeňte na švové přídavky, aby bylo možné jednotlivé díly sešívat k sobě do jednoho kusu. Všechny díly vystřihněte nebo ořízněte pomocí řezacího kolečka.

Jednotlivé díly zpevněte rašlovou oděvní vložkou. Tento materiál zamezí pružení tričkoviny a vrchní část potahu tak zpevní. Rašlovinu na jednotlivé díly triček nažehlete přes žehlící papír. Nažehlenou oděvní vložku vystřihněte podle jednotlivého dílku. Vložku zafixujte žehlením z obou stran.

Samostatné díly z triček sešijte rovnostehem k sobě do obdélníku podle naměřené délky a šířky sedáku. Jednotlivé švy rozžehlete a po obou stranách švu ještě prošijte pro zpevnění. Pracujte pomalu a hlídejte si požadovaný tvar a směr šití. U zadního dílu nezapomeňte nechat otvor pro navlékání potahu na sedák. Tento otvor založte a obšijte ho obnitkovacím stehem, tzv. entlem. Tuto část prošijte jako první a až pak se pusťte do sešití obou dílu k sobě.

Poté položte přední a zadní díl správným směrem lícem k sobě a kolem dokola oba díly sešijte k sobě. Šijte opět rovnostehem a v rozích veďte linii zakulacenou, aby potah rovnoměrně obepínal rohy sedáku a netvořily se tam nevzhledné růžky.

Nakonec obnitkovaným otvorem celý potah otočte lícem ven a můžete ho natáhnout na křeslo. Nový potah máte hotový ani ne za hodinku a určitě jste si u toho stihli vypít i kávičku.

Tagy:
šití DIY upcyklace potah na křeslo potah z triček
Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík
Sněmovna

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama