reklama

Stará trička zužitkujte... třeba jako originální potah na křeslo

Staré křeslo ještě slouží a je pořád pohodlné, ale potah už není tak hezký, jako když jste si ho pořizovali? Nebo vás jenom omrzela původní barva? Není nic snadnějšího než si nový potah sami ušít. Zvládnete to do hodinky a díky snadnému návodu podle Šárky Rooyi si nový zcela originální potah na křeslo ušijete dokonce i ze starých oblíbených triček.

reklama

Materiál a pomůcky na výrobu potahu:

  • barevná bavlněná trička
  • ostré nůžky
  • řezací kolečko
  • křída nebo mýdlo
  • pružný bavlněný úplet
  • rašlová oděvní vložka
  • krejčovský metr

Změřte si rozměry původního potahu nebo rovnou sedáku z křesla. Změřte si šířku a délku a z kartonu si připravte vhodný čtverec pro stříhání jednotlivých dílů z triček. Zadní díl bude jednobarevný a přední bude sešívaný z barevných triček.

Šablonu použijeme pro vystřižení stejných dílů z triček, pracovat budeme podobně, jako je technika patchwork. Takto vyrobíme přední díl. Zadní díl bude z pružného bavlněného úpletu bez přídavného švu, abychom využili jeho pružení a potah dokonale pasoval na sedák.

Podle šablony si nakreslete pomocí křídy nebo mýdla místa pro stříhání a nezapomeňte na švové přídavky, aby bylo možné jednotlivé díly sešívat k sobě do jednoho kusu. Všechny díly vystřihněte nebo ořízněte pomocí řezacího kolečka.

Jednotlivé díly zpevněte rašlovou oděvní vložkou. Tento materiál zamezí pružení tričkoviny a vrchní část potahu tak zpevní. Rašlovinu na jednotlivé díly triček nažehlete přes žehlící papír. Nažehlenou oděvní vložku vystřihněte podle jednotlivého dílku. Vložku zafixujte žehlením z obou stran.

Samostatné díly z triček sešijte rovnostehem k sobě do obdélníku podle naměřené délky a šířky sedáku. Jednotlivé švy rozžehlete a po obou stranách švu ještě prošijte pro zpevnění. Pracujte pomalu a hlídejte si požadovaný tvar a směr šití. U zadního dílu nezapomeňte nechat otvor pro navlékání potahu na sedák. Tento otvor založte a obšijte ho obnitkovacím stehem, tzv. entlem. Tuto část prošijte jako první a až pak se pusťte do sešití obou dílu k sobě.

Poté položte přední a zadní díl správným směrem lícem k sobě a kolem dokola oba díly sešijte k sobě. Šijte opět rovnostehem a v rozích veďte linii zakulacenou, aby potah rovnoměrně obepínal rohy sedáku a netvořily se tam nevzhledné růžky.

Nakonec obnitkovaným otvorem celý potah otočte lícem ven a můžete ho natáhnout na křeslo. Nový potah máte hotový ani ne za hodinku a určitě jste si u toho stihli vypít i kávičku.

Tagy:
šití DIY upcyklace potah na křeslo potah z triček

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama