CNN Prima News synagoga

synagoga

Výpis příspěvků ke štítku „synagoga“

Útok v Dagestánu si vyžádal život 15 policistů, zemřeli i civilisté. Pátrá se po komplicích

Aktualizováno

Nedělní útok na kostely, synagogy a policii v ruském Dagestánu si vyžádal 20 obětí, uvedlo v pondělí podle agentury TASS ruské ministerstvo zdravotnictví. Vyšetřovací výbor dosud uváděl 15 mrtvých policistů a čtyři civilisty. Po smrti je také pět útočníků. Úřady v úterý rovněž informovaly, že po Derbentu byla protiteroristická operace ukončena také v Machačkale.

Policisté ve Francii zastřelili muže, který chtěl zapálit synagogu. Ohrožoval je nožem

Aktualizováno

Francouzská policie zastřelila ve městě Rouen agresora s nožem, který se pokoušel zapálit tamní synagogu. K použití smrtících prostředků se muži zákona odhodlali poté, co se proti nim ozbrojený útočník rozběhl, potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin s tím, že policistům za jejich rychlou reakci a odvahu gratuluje. O události v normandském regionu napsal web BBC. Později Darmanin řekl, že se jednalo o čin motivovaný nesnášenlivostí vůči Židům.

REPORTÁŽ z „československého“ Užhorodu: Penze 1836 korun, válka za humny a plno žigulíků

Důchodkyně Olga Rišanová z ukrajinského Užhorodu pobírá penzi 3 000 hřiven (1 836 Kč) a za byt platí 2 500 hřiven (1 530 Kč). Na živobytí jí zbývá žalostných 500 hřiven (306 Kč). Sice živoří, ale naštěstí jí nehrozí povolávací rozkaz. I v Užhorodě znějí sirény a padlí z fronty se pohřbívají na místní Hoře slávy. „Cvičím a čekám, až mě povolají,“ smířeně říká 35letý Oleksandr Mariaš, před válkou majitel videostudia. Tohle je Užhorod na sklonku ledna 2024. Stotisícové sídlo, které v letech 1919 až 1939 patřilo k Československu. Obrazně řečeno, tady je aktuální válka s Ruskem tak trochu i českou záležitostí.

Průlom v případu ubodané představitelky synagogy v Detroitu. Policie zatkla podezřelého

Detroitská policie hlásí zásadní posun v případu zavražděné představitelky tamní synagogy Samanthy Wollové. Šéf kriminalistů James E. White o tom informoval na sociální síti X s tím, že podrobnosti vyšetřování hrdelního zločinu z konce října zůstanou v tuto chvíli důvěrné. O případu píše americká CNN. Velitel White již dříve uvedl, že zatím neexistují žádné důkazy, podle kterých by byl motiv vraždy spojen s antisemitismem.

Střelba v dovolenkovém ráji. Útočník zabil dvojici návštěvníků synagogy i policistu

Aktualizováno

Při útoku u synagogy na tuniském ostrově Džerba zemřeli dva příslušníci bezpečnostních složek a dva věřící, devět dalších lidí utrpělo zranění. Podle agentury Reuters to uvedlo tuniské ministerstvo vnitra. Tuniská média v úterý pozdě večer informovala o střelbě u synagogy ve městě Ghriba, kde v tu dobu probíhaly oslavy židovského svátku.

Zámek Savoia u Prahy prošel originální dostavbou. Nejen do vinárny vedou jeho tajné chodby

Patří k nejstarším šlechtickým sídlům u nás. A do roku 2007 byl na seznamu nejohroženějších památek a hrozila mu i demolice. Barokní zámek Savoia ve Škvorci nedaleko Prahy se ale nakonec dočkal záchrany. Pochlubit se může i kuriozitou. Je to jediný český zámek, který se podařilo nejen zrekonstruovat, ale i z části dostavět, získal za to ocenění od památkářů.

Další teror v Jeruzalémě. Teprve 13letý Palestinec těžce zranil dva lidi, zasáhli civilisté

Při střelbě v Jeruzalémě byli v sobotu dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec. Útok přišel jen několik hodin po páteční střelbě u jedné z jeruzalémských synagog, kterou nepřežilo sedm lidí.

Terorista brutálně zavraždil v Jeruzalémě sedm lidí. Postřílel je, když vycházeli ze synagogy

Sedm lidí v pátek zastřelil a několik dalších zranil ozbrojenec při teroristickém útoku v synagoze ve východním Jeruzalémě, píše zpravodajský web The Times of Israel s odkazem na zdravotníky a policii. Podle ní byl střelec zabit. Teroristický útok se stal v den připomínky obětí holokaustu, vrcholní představitelé České republiky prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala útok odsoudili.

Německý atentátník řádil ve vězení. Střelec z Halle se zmocnil dozorců, sám skončil zraněný

Pravicový extremista a strůjce útoku na synagogu v Halle Stephan Balliet se v německé věznici v pondělí večer zmocnil dvou členů ostrahy, ostatní dozorci ho ale přemohli a při zásahu zranili. Rukojmí jsou v pořádku. V úterý o tom s odvoláním na své zdroje informovala agentura DPA. Svým večerním útokem si chtěl vynutit propuštění z vězení, vyplývá z jeho pozdějších vyjádření. Balliet si odpykává doživotní vězení za to, že v říjnu 2019 zaútočil na synagogu; dovnitř se nedostal, venku ovšem zabil dva lidi.