reklama

Tálibán vyhlašuje na tři dny klid zbraní. Je to poprvé od roku 2001

Talibánští bojovníci
Ilustrační foto (zdroj: Profimedia)
Foto: Profimedia

Afghánské hnutí Tálibán v sobotu u příležitosti nadcházejícího muslimského svátku íd al-fítr vyhlásilo klid zbraní. Oznámil to v sobotu mluvčí hnutí. Dočasné příměří začne stejně jako svátek v neděli a potrvá tři dny. Je to poprvé, co Tálibán vyhlásil jednostranný klid zbraní od svržení své vlády v roce 2001, píše agentura AFP.

reklama

Vůdci povstalecké hnutí svým bojovníkům nařídili, aby „dbali na bezpečí svých spoluobčanů a nepouštěli se do ofenzivních operací proti nepříteli". Mohou se však bránit v případě, že na ně někdo zaútočí.

Na konci dubna povstalci odmítli nabídku afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního na klid zbraní během ramadánu. Íd al-fitr se slaví po skončení tohoto postního měsíce, v Afghánistánu začne v neděli a slaví se tři dny.

Tálibán vládl v Afghánistánu do roku 2001, kdy jeho režim svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Hnutí v únoru s USA uzavřelo mírovou dohodu, Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

K tématu

Povstalecké hnutí mělo také v březnu zasednout k mírovým jednáním s afghánskou vládou, zatím se tak však nestalo. Povstalci naopak zesílili svou ofenzívu proti afghánským bezpečnostním složkám. Od března vykonali bojovníci Tálibánu přes 3800 útoků, zabili 420 civilistů a 906 jich zranili, uvedly v pondělí afghánské úřady. Respektovali však devítidenní příměří, které na přelomu února a března provázelo podpis dohody se Spojenými státy.

reklama
reklama

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama