![Režisér Jiří Strach promluvil o muzikálu Lotrando a Zubejda. V čem se liší od filmu?](https://cdn.administrace.tv/2025/02/20/mini_169/ed284bbdf149818a9a2a0bf22fac781b.jpg)
Režisér Jiří Strach promluvil o muzikálu Lotrando a Zubejda. V čem se liší od filmu?
V bavorském městě Aschaffenburg útočil mladý Afghánec, který v Německu neměl co dělat. V parku napadl skupinu dětí ze školky. Zabil dva lidi, jedním z nich je podle německých médií kolemjdoucí, který chtěl agresi zabránit, další obětí je dvouletý chlapec. Kdo je agresor, který neváhal připravit o život nevinné občany?
K loupežnému napadení, které skončilo smrtí, došlo v loňském červenci v německém městě Uelzen. Tehdy osmnáctiletý Mohamed Y. původem z Maroka skopl na nádraží ze schodů šestapadesátiletého Rameshe K., který po několika minutách zemřel kvůli krvácení do mozku. Důvodem mělo být to, že Maročan chtěl po přistěhovalci z Afghánistánu jeho mobil. Policie ho přitom propustila z vazby sotva pár hodin před útokem kvůli jinému napadení. Podle soudního znalce byl Mohamed v době činu nepříčetný a nehrozí mu tak trest vězení, píše web Bild.
Válka na Ukrajině je nyní mnohem komplikovanější, řekl během úterního projevu před novináři zvolený prezident USA Donald Trump a současně varoval, že konflikt může přerůst do mnohem horší podoby. Ohledně vývoje války také prozradil, že šéf Kremlu Vladimir Putin by prý rád zasedl k jednání. Trump mimo jiné zkritizoval dosluhujícího prezidenta Joea Bidena za to, že jeho taktika ohledně Ukrajiny je neefektivní. Projev ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil politický komentátor Roman Joch.
Při pákistánských vzdušných úderech v provincii Paktika na východě Afghánistánu v blízkosti společné hranice zemřelo 46 lidí včetně žen a dětí, dalších šest osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího vládnoucího hnutí Tálibán. Afghánské ministerstvo obrany odsoudilo „barbarské“ údery a slíbilo, že na tuto „jasnou agresi“ odpoví. Pákistán se k úderům bezprostředně nevyjádřil, bezpečnostní zdroj v Pákistánu nicméně agentuře AFP řekl, že Pákistán útočil na „úkryty teroristů“.
Joe Biden byl již od počátku svého prezidentského mandátu v lednu 2021 často mimo realitu a jeho spolupracovníci ho raději izolovali. Informaci přinesl tento týden americký deník Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z okolí dosluhujícího státníka.
Při nehodě dvou autobusů s kamionem a cisternou ve čtvrtek v jihovýchodním Afghánistánu zemřelo 52 lidí a 65 jich bylo zraněno. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura AFP.
Vypuknutí povstání v Sýrii a svržení režimu Bašára al-Asada od sebe dělí pouhých 11 dní. A právě rychlost převratu mnohé zahraniční pozorovatele šokovala. Nebylo to ale poprvé, události v Sýrii silně připomínají – o něco déle trvající – puč v Afghánistánu z roku 2021. V Afghánistánu se prostor pro převrat otevřel po stažení spojeneckých vojáků, v Sýrii po oslabení mocenského angažmá Ruska kvůli vleklému konfliktu na Ukrajině.
Tálibán se tři roky po opětovném ovládnutí Afghánistánu hlásí o slovo na diplomatickém poli, užší vazby buduje i s Ruskem. Moskva usiluje o to, aby byl Tálibán vyškrtnut ze seznamu teroristických organizací. Rusko podle listu The Moscow Times navíc hodlá vybudovat do Afghánistánu nové obchodní trasy.
Desítky afghánských migrantů měli na íránsko-pákistánské hranici povraždit íránští pohraničníci. Afghánci se v neděli v noci pokoušeli přejít státní hranici, na místě se střílelo a vybuchovaly miny, tvrdí lidskoprávní aktivisté. Teherán událost popírá, Tálibán chce situaci prošetřit.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl muže z Afghánistánu, který prý plánoval zaútočit na velký počet lidí v den voleb. O tomto případu informovalo ministerstvo spravedlnosti. Muž se podle vyšetřovatelů inspiroval teroristickou organizací Islámský stát.
Objevily se nové detaily ohledně plánování vraždy pornoherečky na Slovensku. Případ míří zpátky na začátek. Nejvyšší soud totiž zrušil původní rozsudek. Podle obžaloby mladou Afghánku přijela na Slovensko zavraždit její vlastní rodina. Podle ní svým životem zneuctila jejich islámskou víru. O případu píše web novinky.sk.
Afghánistán od roku 2021 znovu ovládá radikální muslimské hnutí Tálibán, ale to neznamená, že je pro turisty ze zahraničí země uzavřená. Vládnoucí Tálibánci se naopak pokoušejí cestovatele lákat, protože zjistili, že mohou podpořit tamní ekonomiku. Do Afghánistánu tak začínají jezdit turisté z celého světa, včetně Západu. A pochvalují si zejména nádhernou krajinu, kde nejsou davy jiných návštěvníků.