CNN Prima News Afghánistán

Afghánistán

Výpis příspěvků ke štítku „Afghánistán“

Sýrie jako Afghánistán: Nejdřív uspání pozornosti, pak bleskurychlý převrat. Stačilo 11 dnů

Vypuknutí povstání v Sýrii a svržení režimu Bašára al-Asada od sebe dělí pouhých 11 dní. A právě rychlost převratu mnohé zahraniční pozorovatele šokovala. Nebylo to ale poprvé, události v Sýrii silně připomínají – o něco déle trvající – puč v Afghánistánu z roku 2021. V Afghánistánu se prostor pro převrat otevřel po stažení spojeneckých vojáků, v Sýrii po oslabení mocenského angažmá Ruska kvůli vleklému konfliktu na Ukrajině.

Nádherná krajina bez davů, ale s Tálibánem za zády. Afghánistán láká turisty ze Západu

Afghánistán od roku 2021 znovu ovládá radikální muslimské hnutí Tálibán, ale to neznamená, že je pro turisty ze zahraničí země uzavřená. Vládnoucí Tálibánci se naopak pokoušejí cestovatele lákat, protože zjistili, že mohou podpořit tamní ekonomiku. Do Afghánistánu tak začínají jezdit turisté z celého světa, včetně Západu. A pochvalují si zejména nádhernou krajinu, kde nejsou davy jiných návštěvníků.

Německu došla trpělivost: Vyráží do boje s kriminalitou i migrací. Inspiruje se na severu

Snížení sociálních dávek, zpřísnění pravidel pro sjednocení rodin, důsledná deportace neúspěšných žadatelů o azyl a nulová tolerance zločinců. To jsou pravidla, která začaly v posledních letech zavádět severské země v boji s neúnosným růstem migrace. První výsledky už mají. Do kritické situace spojené hlavně s rostoucí zločinností se teď dostalo i Německo. A hodlá se na severu Evropy inspirovat.

Generálové varují před Trumpem. Soutěžil v pochlebování a obskurnostech, líčí jeho exporadce

Po sérii domácích témat se ve středu americké volební kampaně ocitla zahraniční politika – republikánský kandidát Donald Trump se opřel do administrativy Joea Bidena a Kamaly Harrisové za zbrklé stažení z Afghánistánu. Vybraní američtí generálové ale upozorňují, že Trumpovo směřování není černobílé a varují před jeho zvolením, uvádí CNN.

Tajná jednání s Tálibánem. Němci opět deportují Afghánce, na cestu dostali štědrý obnos

Aktualizováno

Německo znovu začalo s vyhošťováním do Afghánistánu, oznámil v pátek mluvčí spolkové vlády. Jedná se o afghánské občany, kteří byli v Německu odsouzeni a nemají tak právo k pobytu. Děje se tak poprvé od roku 2021, kdy se v zemi po odchodu západních sil vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán, informuje agentura DPA. Podle německých médií odstartovalo první letadlo s 28 deportovanými v pátek časně ráno z Lipska směrem do Kábulu. Každý z odsouzených pachatelů dostal podle deníku Bild na cestu 1 000 eur na ruku.

Útok v Solingenu byl teroristický čin, přiznal Scholz. ISIS nabírá na síle, míní experti

Útok v německém Solingenu, při kterém pachatel ubodal tři lidi a dalších osm vážně zranil, byl teroristický čin. Přiznala to německá policie a potvrdil to i kancléř Olaf Scholz. Útočník byl stoupencem Islámského státu. Zatímco kancléř volá po zpřísnění azylových zákonů, opozice trvá na tom, že je třeba další migranty už nepřijímat.

Tálibán oficiálně umlčel ženy: Na veřejnosti nesmí zpívat ani číst nahlas. Co dále zakázal?

Táflibán nadále zpřísňuje svou kontrolu nad životy obyvatel Afghánistánu za pomoci nových restrikcí. Podle nedávno přijatých zákonů o neřesti a ctnosti je ženám například zakázáno zpívat, recitovat poezii nebo číst nahlas na veřejnosti. Zároveň musí být na veřejnosti zcela zahaleny. Tato opatření mají podle Tálibánu zabránit „pokušení“, uvedla CNN.