reklama
CNN Prima News Afghánistán

Afghánistán

Výpis příspěvků ke štítku „Afghánistán“

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

3. prosince 2021 19:00

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

28. listopadu 2021 11:29

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Tálibán zakáže pořady, ve kterých vystupují ženy. Chce tak bránit hodnoty islámu

22. listopadu 2021 09:05

Tálibánské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit islámský závoj. Příslušné nařízení, označované za „náboženskou směrnici“, podle agentury AFP vydalo v neděli tálibánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Tálibán vrátilo v polovině srpna k moci.

Slyším v návěsu hlasy, volal řidič policistům. Ti našli v autě 15 migrantů

12. listopadu 2021 19:33

Policisté našli v návěsu kamionu na D1 v Ostrovačicích na Brněnsku 15 migrantů, pravděpodobně z Afghánistánu. Přivolal je řidič rumunského kamionu, který z návěsu slyšel hlasy. Policie to v pátek uvedla na svém Twitteru. Cestování v návěsech kamionů je jedna z cest, jak se migranti z východu dostávají do západních zemí. Jen loni policisté na jihu Moravy našli přes 150 lidí, kteří takto nelegálně překračovali hranice.

Šok pro USA i svět. Afghánská vláda si údajně vymyslela 300 tisíc imaginárních vojáků

11. listopadu 2021 06:34

Bývalý afghánský ministr financí Khalid Payenda v rozhovoru pro BBC šokoval prohlášením, že 300 tisíc členů vládních elitních jednotek, které měly zemi ochránit před Tálibánem, z drtivé většiny nikdy neexistovalo. Někteří vládní činitelé si je měli spolu s generály vymyslet, aby mohli pobírat jejich platy. To by mohlo vysvětlovat srpnový hladký převrat Tálibánu.

Změnili jsme se, tvrdí Tálibán. Ze sebevražedných atentátníků přitom buduje brigádu

8. listopadu 2021 07:16

Během 20 let trvajícího povstání používalo radikální islamistické hnutí Tálibán sebevražedné atentátníky jako smrtonosnou zbraň k zabíjení zahraničních i afghánských vládních vojáků a rovněž k terorizování civilního obyvatelstva. Nyní, kdy se tálibové v zemi znovu ujali vlády, kontingent vycvičených sebevražedných atentátníků zůstává středobodem jejich vojenské a politické strategie, uvádí americká stanice RFE/RL.

KOMENTÁŘ: Biden rok od zvolení – naděje slábnou. Stane se totéž i nové české vládě?

4. listopadu 2021 06:34

Je to rok od chvil, kdy jsem v ulicích Miami sledoval bouřlivé oslavy příznivců Joea Bidena – a často spíše „jen“ odpůrců Donalda Trumpa – jak se radují z volebního vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách. V jejich tvářích se tehdy zračilo mnohé, převládala ale naděje. Dobro zvítězilo nad zlem, lepší zítřky přicházejí. V dalších měsících ale tahle radost slábla, až u mnohých zcela vyprchala. Stane se něco podobného i příznivcům v tuzemských volbách vítězných koalic – a často spíše „jen“ odpůrcům Andreje Babiše?

reklama