CNN Prima News Afghánistán

Afghánistán

Výpis příspěvků ke štítku „Afghánistán“

Vůdce Islámského státu Kurajší je mrtev. Zahynul v boji, tvrdí mluvčí teroristů

30. listopadu 2022 17:05

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audiovzkazu na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

Drahota doma trápí i české vojáky v Pobaltí. O nepříteli za humny se nemluví

5. listopadu 2022 13:15

Na kolik vyjde nákup? Jak doma rostou ceny? I to jsou otázky, nad kterými přemýšlejí čeští vojáci v Pobaltí. Na přelomu roku se budou současné rotace z Litvy a Lotyšska vracet domů, a už teď řeší rostoucí ceny, se kterými se denně potýkají jejich rodiny v Česku. Hlavním úkolem vojáků sloužících na misi v Pobaltí je synchronizovat se s dalšími členskými zeměmi NATO. Právě spolupráce napříč státy se podle generála Josefa Kopeckého urychlila pod vlivem války na Ukrajině.

Rekrutujeme vojáky i v Česku. Prapor Švejk je naší páteří, má tvrdit šéf ruských vagnerovců

27. října 2022 22:04

V Česku máme velký počet náborových center. To měl na sociální síti Telegram prohlásit Jevgenij Prigožin, šéf žoldnéřské Vágnerovy skupiny, která za Rusko bojuje na Ukrajině. Tam prý Češi válčí pod praporem Švejk. I když pravost tohoto tvrzení nelze nezávisle potvrdit, není to poprvé, kdy se mluví o náboru nových bojovníků v Česku.

V Řecku se potopily lodě s migranty, zemřelo nejméně 21 lidí. Další desítky se pohřešují

6. října 2022 05:15
Aktualizováno

Nejméně 21 lidí zemřelo v noci na čtvrtek při potopení dvou lodí s migranty v řeckých vodách. Záchranáři i nadále pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných, uvedly agentury AP a DPA s odvoláním na místní úřady. Po havárii u ostrova Lesbos bylo z moře vytaženo zatím 17 těl obětí, až na jedinou výjimku se jedná o ženy z afrických zemí, uvedla pobřežní stráž.

Další problém pro Rusy, Ukrajina nasadí černé sršně. Co všechno „neviditelný“ dron umí?

5. září 2022 06:04

Velká Británie s Norskem pošlou Ukrajině vojenské vybavení v hodnotě 54 milionů liber (přes 1,5 miliardy korun). Kromě standardních technologií dostane Kyjev 850 miniaturních dronů Black Hornet. Ty mají Ukrajincům pomoci sledovat okupanty, aniž by si jich díky jejich velikosti dokázali Rusové všimnout. Hodit se budou zejména při bojích v městském prostředí.

Pumový útok v kábulské mešitě: Výbuch v čase modliteb si vyžádal 21 obětí včetně dětí

18. srpna 2022 09:22

Nejméně 21 lidí zahynulo a 33 dalších bylo zraněno ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Informovala o tom místní policie, kterou citovala agentura Reuters. Mezi zraněnými jsou i děti a celková bilance mrtvých může nadále stoupat. Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Harry s Meghan dostanou prestižní cenu za svou štědrost. Roli v tom sehrál i Tálibán

11. srpna 2022 21:59

V souvislosti s princem Harrym a jeho ženou Meghan se v poslední době na veřejnosti hovoří hlavně o jejich skandálech, bývá opomíjeno, že se také neustále intenzivně věnují charitě. Nyní převezmou prestižní cenu organizace Human First Coalition a dostane se jim veřejného poděkování za štědrý sponzorský dar. V roce 2020 pár založil nadaci Archwell Foundation, která si klade za cíl bojovat proti současným světovým problémům.

Zbavili jsme se korupce, pyšní se Tálibán. Chce stvořit jedinou pravou muslimskou zemi

7. srpna 2022 10:27

Od převratu v afghánském Kábulu už uplynul skoro rok, od té doby se snaží radikální hnutí Tálibán, které se ujalo vlády, přetvořit zemi k obrazu svému. Stát se tak řídí přísným výkladem islámského práva, Tálibán se například chlubí, že vymýtil korupci. Afghánistán pak ostatní muslimské země kritizuje, že jejich režim není dostatečně islámský. Kábul chce proto vybudovat pravý islámský systém pro celý svět.