CNN Prima News Afghánistán

Afghánistán

Výpis příspěvků ke štítku „Afghánistán“

Migrant v Německu zabil kvůli mobilu otce tří dětí. Vězení se ale bát nemusí

K loupežnému napadení, které skončilo smrtí, došlo v loňském červenci v německém městě Uelzen. Tehdy osmnáctiletý Mohamed Y. původem z Maroka skopl na nádraží ze schodů šestapadesátiletého Rameshe K., který po několika minutách zemřel kvůli krvácení do mozku. Důvodem mělo být to, že Maročan chtěl po přistěhovalci z Afghánistánu jeho mobil. Policie ho přitom propustila z vazby sotva pár hodin před útokem kvůli jinému napadení. Podle soudního znalce byl Mohamed v době činu nepříčetný a nehrozí mu tak trest vězení, píše web Bild.

Válka na Ukrajině může být mnohem horší, obává se Trump. Prozradil, jak to má s Putinem

Válka na Ukrajině je nyní mnohem komplikovanější, řekl během úterního projevu před novináři zvolený prezident USA Donald Trump a současně varoval, že konflikt může přerůst do mnohem horší podoby. Ohledně vývoje války také prozradil, že šéf Kremlu Vladimir Putin by prý rád zasedl k jednání. Trump mimo jiné zkritizoval dosluhujícího prezidenta Joea Bidena za to, že jeho taktika ohledně Ukrajiny je neefektivní. Projev ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil politický komentátor Roman Joch.

Pákistán bombardoval Afghánistán, zemřelo 46 lidí včetně žen a dětí. Tálibán slíbil odvetu

Aktualizováno

Při pákistánských vzdušných úderech v provincii Paktika na východě Afghánistánu v blízkosti společné hranice zemřelo 46 lidí včetně žen a dětí, dalších šest osob bylo zraněno. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího vládnoucího hnutí Tálibán. Afghánské ministerstvo obrany odsoudilo „barbarské“ údery a slíbilo, že na tuto „jasnou agresi“ odpoví. Pákistán se k úderům bezprostředně nevyjádřil, bezpečnostní zdroj v Pákistánu nicméně agentuře AFP řekl, že Pákistán útočil na „úkryty teroristů“.

Sýrie jako Afghánistán: Nejdřív uspání pozornosti, pak bleskurychlý převrat. Stačilo 11 dnů

Vypuknutí povstání v Sýrii a svržení režimu Bašára al-Asada od sebe dělí pouhých 11 dní. A právě rychlost převratu mnohé zahraniční pozorovatele šokovala. Nebylo to ale poprvé, události v Sýrii silně připomínají – o něco déle trvající – puč v Afghánistánu z roku 2021. V Afghánistánu se prostor pro převrat otevřel po stažení spojeneckých vojáků, v Sýrii po oslabení mocenského angažmá Ruska kvůli vleklému konfliktu na Ukrajině.

Nádherná krajina bez davů, ale s Tálibánem za zády. Afghánistán láká turisty ze Západu

Afghánistán od roku 2021 znovu ovládá radikální muslimské hnutí Tálibán, ale to neznamená, že je pro turisty ze zahraničí země uzavřená. Vládnoucí Tálibánci se naopak pokoušejí cestovatele lákat, protože zjistili, že mohou podpořit tamní ekonomiku. Do Afghánistánu tak začínají jezdit turisté z celého světa, včetně Západu. A pochvalují si zejména nádhernou krajinu, kde nejsou davy jiných návštěvníků.

Německu došla trpělivost: Vyráží do boje s kriminalitou i migrací. Inspiruje se na severu

Snížení sociálních dávek, zpřísnění pravidel pro sjednocení rodin, důsledná deportace neúspěšných žadatelů o azyl a nulová tolerance zločinců. To jsou pravidla, která začaly v posledních letech zavádět severské země v boji s neúnosným růstem migrace. První výsledky už mají. Do kritické situace spojené hlavně s rostoucí zločinností se teď dostalo i Německo. A hodlá se na severu Evropy inspirovat.