reklama
CNN Prima News Blízký východ

Blízký východ

Výpis příspěvků ke štítku „Blízký východ“

Největší skládka pneumatik na světě je pryč. Kuvajt místo ní postaví nové město

16. září 2021 19:10

Kuvajtské úřady chtějí na místě, kde bývala největší skládka pneumatik na světě, postavit nové město. Tamní vláda oznámila, že dokončila vyklizení celé oblasti, na které bylo podle některých odhadů až 44 milionů pneumatik. V budoucnu by je měla čekat recyklace, která by se však mohla protáhnout na desítky let.

Mrazivé svědectví Afghánky, která uprchla před smrtí: Tálibánci znásilňují i mrtvoly

26. srpna 2021 06:03

Strach Afghánců z Tálibánu, který se řídí extremistickým prosazováním práva šaría, je opodstatněný. Důvodem nejsou jen hrozivá slova tálibských vůdců, ale především činy válečníků, kteří se mnohdy chovají hůře než divoká zvěř. Na kontě mají hromadná znásilnění, brutální popravy a dokonce i pohlavní styky s mrtvými těly svých obětí.

Vězeň z Guantánama ministrem. Tálibán ho jmenoval afghánským šéfem resortu obrany

25. srpna 2021 15:38

Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo prozatímním ministrem obrany Afghánistánu Abdula Kajjúma Zákira, který byl v minulosti vězněn na americké základně Guantánamo na Kubě. Informovala o tom agentura Reuters. Tálibán tento měsíc obsadil téměř celý Afghánistán a v posledních dnech začal jmenovat představitele své vlády. Hnutí slíbilo, že vláda bude zahrnovat množství různých stran, zatím ale pouze pokračuje v upevňování moci, podotýkají západní média.

Tálibán ve virtuálním prostoru. Používá WhatsApp i Twitter, zve přes ně i na tiskovky

18. srpna 2021 19:12

Bojovníci Tálibánu se moderních technologií nebojí, spíše naopak. Během obsazování klíčových měst v Afghánistánu čile využívali sociálních sítí a chatovacích aplikací, aby se co nejrychleji spojili s místním obyvatelstvem a informovali také okolní svět. Mimo jiné si oblíbili především Twitter a WhatsApp, obě platformy se kvůli tomu ale staly terčem kritiky za to, že dávají prostor radikálním hnutím.

Svědectví z Kábulu: Jsou slyšet výstřely a křik. Bojíme se, co bude dál, tvrdí Afghánka

16. srpna 2021 09:37

Afghánská vláda neprojevila vůli bojovat, veškerý odpor vzdala, řekla Afghánka Maryam Zalaová redakci CNN Prima NEWS. Z celé situace je hluboce zklamaná, útěk prezidenta ze země vnímá jako zbabělost. Podle ní jsou v Kábulu slyšet výstřely i křik. „Opravdu nevíme, co se bude dít, kdo bude vnímán jako nepřítel. Bojíme se, co bude dál,“ dodala.

reklama