CNN Prima News Blízký východ

Blízký východ

Výpis příspěvků ke štítku „Blízký východ“

Hrozba války na Blízkém východě. Izraelci zvažují útok na jaderné struktury, píší média

Napětí mezi Izraelem a Íránem prudce eskaluje. Teherán židovskému státu slibuje odplatu za bombový útok na íránský konzulát v syrském Damašku, který je mu připisován. Arabsky píšící portál Elaph působící ve Velké Británii zase uvádí, že by Izraelci mohli zaútočit na íránské jaderné zařízení. Médium se odkazuje na svůj zdroj ze „západní bezpečnostní struktury“.

Jednání o Gaze jsou blízko dohodě, tvrdí egyptská televize. Hamás i Izrael to odmítají

Aktualizováno

Jednání o příměří v Pásmu Gazy nepokročila, neboť Izrael nezměnil své stanovisko, řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel palestinského radikálního hnutí Hamás. Zdroj z militantní skupiny se tak vyjádřil poté, co egyptská státní televize AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený egyptský zdroj uvedla, že jednání pokročila a že všechny strany našly shodu v základních bodech. Žádná z delegací na jednání v Káhiře však tuto zprávu bezprostředně nepotvrdila, poznamenala agentura Reuters.

Izrael udeřil v baště hnutí Hizballáh. Zasáhl vesnice i výcvikový tábor radikálů

Izrael v noci na neděli provedl vzdušné údery v údolí Bikáa na východě Libanonu proti pozicím ozbrojeného hnutí Hizballáh. S odvoláním na dva zdroje z libanonských bezpečnostních kruhů o tom informovala agentura Reuters a připomněla, že jen několik hodin předtím Hizballáh prohlásil, že se mu nad územím Libanonu podařilo sestřelit izraelský bezpilotní letoun. Britský premiér Rishi Sunak v sobotu uvedl, že Velká Británie je šokována krveprolitím v Pásmu Gazy, a vyzval Izrael, aby přispěl ke konci půlročního boje s hnutím Hamás.

Čtyři členské země EU hodlají uznat Palestinu jako stát. Hovoří o jediné možné cestě k míru

Španělsko, Irsko, Malta a Slovinsko hodlají uznat samostatný stát Palestina. V tiskové zprávě to oznámili představitelé těchto zemí s tím, že se jedná o jediný způsob, jak „dosáhnout v oblasti míru a bezpečnosti“. S prohlášením přišli na okraj summitu EU v Bruselu. Informuje o tom web euronews.com. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake pro CNN Prima NEWS zmínil, že Česko je zastáncem dvoustátního řešení.

Klusovy dotazy ke Gaze rozdělily Česko: Sklízí podporu i kritiku za opomíjení hrůz Hamásu

Zpěvák, herec a hvězda seriálu ZOO Tomáš Klus dlouhodobě vystupuje proti utrpení obyvatel v Pásmu Gazy. Téma pravidelně otevírá v příspěvcích na sociálních sítích. Nebylo tomu jinak ani u posledního videa, v němž po konfrontaci od sledujících položil řadu otázek na téma izraelsko-palestinského konfliktu. „Nepřipadá vám přes 39 tisíc civilních obětí, z nichž 14 tisíc jsou děti, a působení Izraele v Pásmu Gazy spíše jako definice přinejmenším etnické čistky?“ ptal se například. Video vyvolalo značný ohlas: Klus sklidil jak kritiku za údajné naskočení na propalestinskou propagandu a nerozlišování Hamásu a Palestiny, ale i pochopení a podporu z řad těch, kterým se nejen postoj české vlády ke konfliktu nelíbí.

Padák selhal. Bedna s humanitární pomocí svržená z letadla zabila v Gaze nejméně pět lidí

Na severu Pásma Gazy v pátek nejméně pět lidí zabila bedna s humanitárním nákladem, která byla svržena z letadla. Zásilka se zásobami měla podle stanice Al-Džazíra vadný padák a na místě dopadu se předtím shromáždil dav Palestinců čekajících na humanitární pomoc. Do Gazy letecky dodávají zásoby Jordánsko, Francie, Spojené státy nebo Belgie a Egypt. Není jasné, zda šlo o jednu z těchto zemí, jejíž letoun byl do incidentu zapojen.

Moskevské námluvy s Hamásem jako poslední kapka aneb Fenomén izraelsko-ruských vztahů

Zatímco se Rusko sbližuje s Hamásem, Izrael oznámil dodávku systémů protivzdušné obrany Ukrajině. Znamená to definitivní rozkmotření Jeruzaléma s Moskvou? A proč kolem sebe dvě zmíněné jaderné mocnosti ještě donedávna našlapovaly s velkou opatrností? Izraelsko-ruské vztahy provází mnoho proměnných. Patří mezi ně například politika Íránu, napjatá situace ve válkou zmítané Sýrii i technologická vyspělost Izraele.

Hladík: Hamás se nedá zcela zlikvidovat. Česko nese za Blízký východ zodpovědnost

Boj s Hamásem musí mít pravidla, ani Izrael si v Gaze ve jménu své odvety nemůže dovolit všechno. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká Petr Hladík, který je na Ministerstvu zahraničních věcí ředitelem odboru pro Blízký východ. Jeden z nejdůležitějších českých diplomatů tvrdí, že Írán je složitý partner. A že role Ruska v daném regionu se dá popsat jako zlovolná.

Zásadní změna v palestinském vedení. Odstoupení premiéra by mohlo vést k reformě samosprávy

Palestinský premiér Muhammad Ištajja předsedovi palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúdu Abbásovi podal v pondělí demisi své vlády. Tamní předseda vlády to oznámil na tiskové konferenci. Podle agentury AP by krok mohl otevřít cestu k reformě palestinské samosprávy, kterou prosazují Spojené státy. Ištajja stál od svého jmenování v březnu 2019 v čele 18. vlády palestinské samosprávy.