teplo

Výpis příspěvků ke štítku „teplo“

Bestie z východu se zatím v Česku neprojeví. Nadcházející dny mohou padat teplotní rekordy

Ačkoli je stále únor, nadcházejících dny v Česku budou připomínat spíše jaro. Rtuť na teploměru se bude podle pohybovat poměrně vysoko, teploty se mohou místy blížit i ke 20 °C, jak zaznělo v ranním vysílání CNN Prima NEWS. Místy se ale budou tvořit mlhy a ojediněle může i pršet. Nepříliš optimistické prognózy pro Evropu v souvislosti s příchodem meteorologického jevu Bestie z východu se tedy v Česku nenaplňují, naopak dají se očekávat teplotní rekordy.

Nebývale teplé dny pokračují, míří na rekord. Podívejte se, kde bude pršet

Průměrná denní maxima se v nadcházejících dnech budou pohybovat lehce pod 10 °C. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se dosavadní únorové teploty odchylují od dlouhodobého průměru o více než 6 °C, což zároveň způsobuje nezvykle chudou sněhovou pokrývku. „Měsíc velmi pravděpodobně skončí jako historicky nejteplejší únor zaznamenaný na našem území,“ uvedli odborníci na sociální síti X. Teplé dny budou převážně zatažené s občasnými srážkami.

Znovu ucítí doteky a rozeznají teploty. Vědci mají zařízení, které dává protézám cit

O možnost pocítit, jakou má daná věc teplotu a z jakého je materiálu, mnozí kvůli tragédii nebo nemoci přišli. Umělá protéza ruky, která jim pomáhá s uchopením věcí, totiž dosud nebyla vybavena tepelnými senzory, které by návrat tohoto vjemu umožňovaly. Zatím. Vědci představili zařízení MiniTouch – jednoduchý mechanismus, který se dá snadno začlenit do komerčních protéz bez nutnosti chirurgického zákroku – díky němuž mohou lidé bez horní končetiny pocítit i teplo druhé osoby. Přesvědčil se o tom 57letý Fabrizio, který o ruku za zápěstím přišel ve 20 letech.

Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit

Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.

Nejteplejší rok za posledních 249 let. V Klementinu zaznamenali rekordní hodnoty

Rok 2023 byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775, a to společně s rokem 2018. Průměrná teplota dosáhla minulý rok 12,8 stupně Celsia, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na webu. Klementinum v historickém centru hlavního města je nejstarší fungující meteorologickou stanicí v zemi, údaje o počasí zaznamenává nepřetržitě 249 let.

Cena tepla půjde nahoru, zdražování zásadně ovlivní uhlí. Kolik si domácnosti připlatí?

Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.

Jak v mrazu předejít poškození vašeho telefonu? Sedm rad, kterými byste se měli řídit

Při mrazivých venkovních teplotách by měli uživatelé chytrých telefonů zpozornit. Že se tato zařízení při chladném počasí rychle vybíjí, není žádnou novinkou, málokdo však dodržuje rady a tipy expertů, aby předešel trvalému poškození baterie. Ty se netýkají pouze používání mobilů při pohybu venku, ale také následného zacházení s přístroji po příchodu do vyhřáté místnosti. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled sedmi doporučení, kterými byste se měli řídit.

Invaze asijských berušek v Česku: Hmyz vypouští nepříjemný zápach. Jak se ho zbavit?

České domácnosti se opět potýkají s invazí berušek, které se shlukují na balkonech, fasádách a oknech domů. I když nepředstavují žádné nebezpečí, jejich velký počet může představovat velký problém. Znepříjemnit život mohou i domácím mazlíčkům. Nejedná se přitom o berušku sedmitečnou, na niž jsme zvyklí, nýbrž o její příbuznou z asijského kontinentu. Jak se jich účinně, ale šetrně zbavit?