Přinášíme tip na výlet: Vydejte se prozkoumat přírodní krásy i historii Vysočiny

Letním dovoleným v zahraničí pomalu odzvonilo, nyní je čas na podzimní poznávání krásných míst u nás. Vysočina, region ležící na pomezí Čech a Moravy, v samém středu České republiky, si návštěvníky získává městy s bohatou historií, čistou a nedotčenou přírodou v přírodních rezervacích a také bohatým kulturním vyžitím. Kraj Vysočina je tedy, i díky skvělé dopravní dostupnosti dálnice D1, dokonalým místem pro váš další víkendový výlet.

Návrat do historie v Telči

Vydejte se do oblíbeného města českých umělců, které je již od roku 1992 zapsáno v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě překrásného renesančního zámku s proslulým Rytířským a Zlatým sálem můžete navštívit i Telčský dům, oblíbené místo rodin s dětmi, kde se vrátíte do historie.

Zábava i kultura v Jihlavě

Hlavní město Vysočiny, Jihlava, toho může nabídnout opravdu mnoho. A na své si zde přijde každý. Pokud se do Jihlavy vydáte poslední týden v říjnu, můžete kromě oblíbené Zoo Jihlava a Aquaparku Vodní Ráj zažít i atmosféru jedinečného Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který se zde každoročně koná.

Židovské město v Třebíči

Město s velmi bohatou historií, kterou není na škodu si připomínat. V Třebíči se můžete vrátit zpět v čase a projít se židovskou čtvrtí, jejíž součástí je expozice Antonína Kaliny, zachránce židovských dětí z koncentračního tábora, Zadní synagoga s Domem Seligmanna Bauera a židovský hřbitov.  Pokud budete v Třebíči, nesmíte zapomenout ani na místní legendární limonádu ZON, jejíž historie sahá až k roku 1879. Nezaměnitelná je nejen chuť, za kterou vděčí kvalitní vodě z Vysočiny a poctivé české výrobě, ale také pro ZON typická skleněná lahev.

Tajemné poutní místo ve Žďáře nad Sázavou –⁠ Zelená hora

Další národní kulturní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou. Vystavěn byl v 18. století a patří mezi vrcholná díla barokní gotiky v Evropě. Zelená hora je opravdu nevšedním místem obestřeným legendami o smrti Jana Nepomuckého, které rozhodně stojí za to navštívit.

Naučná stezka v údolí řeky Doubravy

Údolí řeky Doubravy najdete severovýchodně od Chotěboře, v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Jedná se o přírodní rezervaci, jíž prochází Naučná stezka Údolím Doubravy dlouhá necelých 5km. Tato stezka prochází úzkým lesnatým údolím a její součástí je 11 zastávek, kde se návštěvník může seznámit s vzácnými rostlinami a živočichy, které zde díky čistotě řeky žijí. Vrcholem stezky je mohutný vodopád.

Tagy: