Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause letošní parlamentní volby na tuzemské politické scéně nic nezmění. Strany kandidující do Sněmovny prý nemají pořádný program a žádný z politiků nemá odvahu zvednout silné téma a jít proti proudu společnosti. Za příklad správného jednání pak uvedl maďarského premiéra Viktora Orbána.
„Zdráhám se říci, že tyto volby budou zlomem. Bojím se, že budou únikem od vážných témat k nevážným,“ řekl Klaus v rozhovoru pro Lidovky.cz. Jaká témata má na mysli? „Žádná strana nezvedne téma jako sebedestrukce Západu, covidismus, klimatismus, genderismus a všechny tyto věci. Kolem těchto velkých témat se bude chodit po špičkách, strany se budou bát, aby náhodou neztratily nějakého voliče, a bude se mluvit o zástupných tématech, takže volby nic nepřinesou,“ dodal prezident.
Žádná nová vlna koronaviru se nekoná. Nechte lidi žít, vzkazuje Klaus vládě
Bývalý prezident Václav Klaus vyzývá vládu, aby „přestala české obyvatelstvo zastrašovat“. Podle něj žádná nová vlna koronavirové epidemie nepřichází. V prohlášení zveřejněném na webu Institutu Václava Klause poukázal na aktuální data ministerstva zdravotnictví.
Nezapomněl zmínit, že největší problém nastane ve chvíli, kdy uspějí jeho neoblíbení Piráti v čele s předsedou Ivanem Bartošem. „Může to být lepší, může to být horší, já osobně se děsím, kdyby významně větší vliv získali Piráti, kteří by nás vrátili o třicet let zpátky. Babiš–Antibabiš, Zeman–Antizeman, to nejsou skutečná politická témata,“ prohlásil Klaus. Za umělé téma také považuje otázka, zda patříme na Západ, či na Východ: „Jsme na Západě, vždycky jsme na něm byli a jsme jeho plnou součástí.“
Kaňkou na české politice jsou prý lídři jednotlivých stran. „Proto necítím zlom, bude to pokračování dnešních tendencí. Ano, ministrem životního prostředí může být ještě větší šílenec, než je dneska, a Maláčová se může třeba stát ministryní financí. Asi znáte moje sloveso ‚promaláčovat‘. A to by v takovém případě bylo pochopitelně ještě snazší,“ rýpl si do ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD.
Babiš nemá žádné názory, ale to většina politiků
Jakákoli odlišnost od hlavního názorového proudu je podle Klase okamžitě kritizována a penalizována. „Zejména politici se již vůbec neodváží vystoupit z řady. Největší výhodu pak mají ti, kteří nemají žádné názory. Jako třeba pan Babiš. To neříkám jako útok na jeho osobu, ale prosté konstatování. Nemá klasicky vybudované politické názory, a tím pádem nemá problém své výroky měnit a odvolávat,“ podotkl exprezident.
Na dovolenou nepojedu. Babiš nemá právo na nic, ani dýchat, stěžoval si premiér
Po loňské kritice si premiér Andrej Babiš (ANO) letos odpustí letní dovolenou. Podle něj někteří kritici říkají, že nemá právo na nic, ani dýchat. Největším zločinem je, že se vůbec narodil, postěžoval si premiér v letním speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nejspíše tak poletí jen do Vietnamu na pracovní návštěvu.
Politické strany tak jsou nevyhraněné, nedefinované, a protože jsou nedefinované, nemohou mít politický program. Jaký ale má být politik, aby měl odvahu zvednout silné téma? Podle Klause musí mít odvahu, vůdčí schopnosti a kolem sebe shromáždit lidi.
„A samozřejmě kompletní program, nejen tu základní myšlenku. To tady chybí. Politici už skoro třicet let akceptovali zcela mylnou myšlenku, že už neexistuje levice a pravice. Proto jsme v takovém marasmu, kde je spousta stran, ale nijak zásadně se neliší. Chybí nám tu nějaký Orbán,“ zmínil maďarského premiéra, kterého za svého přítele považuje i český předseda vlády Andrej Babiš (ANO).
Z chování Kubka si ťuká na čelo
Klaus se samozřejmě vyjádřil i k pandemii koronaviru. Opět zkritizoval vládu. Tentokrát za to, s jakými spolupracuje lidmi. „Vláda si volí experty k obrazu svému a experti si volí vládu, která by jim byla ochotna naslouchat. Když vidíme nepřetržitá vystoupení pana Kubka, pana Smejkal (hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, pozn. red.) či pana Maďara (epidemiolog Rastislav Maďar, pozn. red.), musím se usmívat. Je spousta jiných expertů, kteří si o tom myslí pravý opak,“ řekl s tím, že právě ti s odlišným názorem mu neustále posílají e-maily. O koho ale jde, neprozradil. Kvůli svému přístupu ke koronavirové nákaze je Klaus často terčem kritiky jak odborníků, tak politiků.
Kubek: Venkov opatření nedodržuje, nárůst počtu nakažených jsem čekal až koncem léta
Loňský podzim, kdy se v Česku rozjela druhá vlna koronaviru vedoucí k masivnímu nárůstu nakažených, přeplněným nemocnicím a zdravotníkům na pokraji vyčerpání se nutně opakovat nemusí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Problémem by podle něho ale mohly být nové mutace koronaviru, které dokážou lidem ublížit i po očkování. Zároveň připustil, že aktuální zvyšující se počty nakažených očekával až koncem léta.
Velmi silná slova prohlásil na adresu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka: „Byl jsem na oslavě narozenin rektora Zimy a velmi mne zaujalo, že tam nikdo neměl roušku. Bylo tam sto, sto padesát lidí, byli tam děkani lékařských fakult a najednou přišel jeden člověk v roušce a zarputile tu roušku po celou dobu měl. Byl to prezident lékařské komory. To si ťukáte do čela. Je to samozřejmě vina a odpovědnost lékařů, koho si zvolili svým šéfem.“
Vláda už by se prý měla na české občany vykašlat, nechat je normálně žít a umožnit jim, aby každý volil svou míru rizika a odpovědného chování vůči blízkým či světu. Každý by se podle něj měl rozhodnout, jak se bude „covidově chovat“. Za jedinou cestu z krize považuje přijmout covid jako normální a žít s ním jako s dalšími nemocemi. A i když v 80 letech patří do rizikové skupiny, z covidu nikdy strach neměl.
V Česku se ale stále více šíří takzvaná mutace delta, podle poslední údajů tvoří dokonce 80 procent všech pozitivních případů koronaviru. A někteří odborníci varují, že právě mutace zvyšují riziko nákazy a dokud není naočkováno alespoň 70 procent populace, bude se nákaza šířit.
Johnsonovi nevěří ani vlasy
Podobný postoj zvolili ve Velké Británii, kde od pondělí skončila drtivá většina opatření. Přesto je Klaus k zemi premiéra Borise Johnsona skeptický. „Nejděsivější země Evropy je samozřejmě Velká Británie. Takové ty naše představy, jak Vodňanský zpíval: ‚Ve staré dobré Anglii,‘ to už dávno samozřejmě neplatí. A když vidíte chaota v čele té země, tak si z toho zoufáte,“ osočil Johnsona.
Přitom Británie razí podobný způsob, jaký by si Klaus představoval. Stejně má ale výhrady „Johnsonovi nevěřím ani barvu vlasů. Myslím, že za tři dny klidně řekne další opak,“ předpovídá.