
Barbaři. Rusko neusiluje o mír, řídí ho vrazi, říkají čeští politici po krvavém útoku na Sumy
Představitelky organizace Mladé ANO na sociálních sítích vysvětlují svým příznivcům, jak volit ze zahraničí. Korespondenční volba byla přitom poslanci ANO označována za nástroj vlády Petra Fialy (ODS), jak získat více voličů. Například zákonodárce Patrik Nacher (ANO) dříve vyjmenoval řadu důvodů proti této změně volebního systému, ovšem nyní v souvislosti s videem na sítích uvedl, že nechápe, proč lidé příspěvek kritizují.
Školní obědy se staly předvolebním tématem, okomentoval dění ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Stravování dětí po 30 letech čeká změna – a šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že kvůli vládě k horšímu. Maso se podle jeho slov bude podávat jen dvakrát týdně. Vyhláška se částečně příčí i Svazu měst a obcí. Jenže proti Babišově tvrzení stojí resort zdravotnictví i další organizace, které se na tvorbě normy podílely.
Obávám se, že uzavřené jednání ve Sněmovně o obraně bylo sešito horkou jehlou spolupracovníky ministryně obrany Jany Černochové (ODS), nařkla šéfku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Margita Balaštíková (ANO). Co tedy skrývá obrana? ptala se. Poslanec Karel Haas (ODS) jí však oponoval, že to bylo dáno charakterem citlivých informací a je to zcela v souladu s jednacím řádem. Rovněž zmínil, že za vlády ANO proběhly dvě utajené schůze kvůli Vrběticím a cestě exministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy.
Asi mylně jsme se domnívali, že politici mají hájit naše zájmy bez ohledu na to, zda zrovna jednají před zapnutými či vypnutými kamerami. Politický boj, který měl kdysi nějaký obsah a věcnost, se proměnil v ukřičenou a infantilní reality show, v níž uspěje ten, kdo se nejlépe předvede na sociálních sítích s tím, jak to tomu druhému natřel. A když je vypnutá kamera? Zadarmo ani kuře nehrabe... Své o tom ví zástupci ANO, kteří svolali na středeční odpoledne mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli koncepci armády. Jenže když jim bylo řečeno, že s ohledem na utajované informace bude jednání neveřejné a že tak u řečnického pultu nebudou moci předvádět show pro své voliče, na protest raději odešli ze sálu.
Ještě před necelými dvěma roky se omlouvali za spolupráci s Trikolorou a SPD označovali jako levicově-populistické hnutí. Nyní jsou Svobodní s oběma zmíněnými subjekty na stejné lodi – v podzimních volbách budou společně se zástupci Trikolory a PRO figurovat na kandidátkách SPD. Jde o názorový veletoč a pokus dostat vedení strany do Sněmovny za každou cenu, nebo o logický a obhajitelný krok?
Dopisování mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedou ANO Andrejem Babišem o výdajích na obranu místo schůzky není absurdní, odmítl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS stínový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Řekl také, jak měla vláda postupovat, aby všechny parlamentní strany k jednacímu stolu dostala. Metnar také odpověděl na otázku, za co by mělo v obraně utrácet. Za co by pochválil současnou ministryni obrany Janu Černochovou (ODS)?
Kabinet Petra Fialy (ODS) nemá pochyby o nákupu amerických stíhaček F-35. V akvizici za 150 miliard korun pokračuje podle harmonogramu a ujišťuje, že ke znepokojení není důvod. Kvůli napjatým vztahům s americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa totiž některé země nákup stíhaček přehodnocují. Opoziční ANO nákup amerických strojů kritizuje dlouhodobě. Stínový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) redakci CNN Prima NEWS řekl, že by bylo na místě přehodnocení nákupu.
Předseda SPD Tomio Okamura v pátek potvrdil, že jeho hnutí pro sněmovní volby nabídlo místa na kandidátkách zástupcům Svobodných, Trikolory a PRO. Podepsané memorandum může být výhodné jak pro SPD, tak i pro tři menší uskupení. Poslanecký mandát by po volbách mohli získat například Libor Vondráček, Markéta Šichtařová, Zuzana Majerová či Jindřich Rajchl.
Představitelé SPD, Svobodných, Trikolory a PRO v pátek podepsali memorandum o spolupráci pro podzimní sněmovní volby. Nepůjde však o klasickou koalici, výsostné postavení ve zmíněném spojení bude mít hnutí SPD, které svým partnerům nabídlo místa na kandidátce. Strany si od spojenectví slibují, že zabrání hrozbě propadnutí hlasů, čímž si zajistí silnější zastoupení v dolní komoře Parlamentu. Po volbách by měl vzniknout společný poslanecký klub.
V posledních dnech došlo u Pirátů k nové vlně hromadných odchodů. Ze strany vystoupilo několik známých tváří, například Mikuláš Peksa, Lukáš Wagenknecht či František Kopřiva. Peksa i někteří další bývalí členové mluví o komunistické minulosti pirátského lídra Karlovarského kraje Vladimíra Votápka. „Zvracel bych, a to doslova,“ nebral si servítky zakladatel strany Jiří Kadeřávek.
Piráti se proměnili v tradiční konzervativní partaj, jako je ODS. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Mikuláš Peksa, který stranu opustil po dvanácti letech, přičemž zamířil do řad uskupení Volt Česko. Podle bývalého europoslance vedení v čele se Zdeňkem Hřibem zaujalo postoj ve smyslu – kdo s námi nesouhlasí, bude zničen. Peksa přesto zmínil jména členů, kterých si stále váží. Rovněž popsal „největší životní chybu“ Ivana Bartoše.
V posledních dnech ve veřejném prostoru silně rezonuje výrok šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové o premiérovi Petru Fialovi (ODS), kterého někdejší ministryně financí označila za „parchanta“. Schillerová nyní za tuto urážku čelí ostré kritice. Za poslední roky však nejde zrovna o vzácný případ, kdy český politik volil urážlivá či vulgární slova. Mezi specialisty v tomto ohledu patří předseda ANO Andrej Babiš, starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), exprezident Miloš Zeman a další politici napříč spektrem.