CNN Prima News opozice

opozice

Výpis příspěvků ke štítku „opozice“

GLOSA: Expřátelé Salvini a Le Penová? Okamura zřejmě přišel o kamarády. Ukradl mu je Babiš

Můj přítel Matteo Salvini, můj přítel Geert Wilders a moje přítelkyně Marine Le Penová. Přesně tak šéf SPD Tomio Okamura v posledních letech mluvil o svých politických partnerech z Itálie, Nizozemska či Francie. Jeho kamarádi, s nimiž chtěl změnit směřování Evropy a s nimiž se rád vyobrazoval na billboardech, ho však nechali na holičkách a připojili se k frakci Andreje Babiše (ANO). Zástupci hnutí SPD volební debakl ani ztrátu kamarádů příliš nekomentují.

Volby by vyhrálo ANO, ukazuje nejnovější průzkum. Do Sněmovny by proklouzla i TOP 09

Sněmovní volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14,5 procenta a třetí Piráty by volilo deset procent lidí. Do Sněmovny by se dostaly ještě hnutí STAN s podporou 8,5 procenta, SPD se 7,5 procenta a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu na svém webu zveřejnila agentura Median. Z vládních stran ve srovnání s dubnem posílily ODS, STAN i TOP 09, která se vrátila nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Vyšší televizní poplatky? Je to dvojitá platba, zlobí se firmy. Rozšíření kritizuje i Bartoš

Až stonásobně by se měly zvýšit koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi pro velké firmy. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se to většině podniků nelíbí a s vládní novelou nesouhlasí. Společnosti především nerozumí, proč by měly platit za televizi, když ji nevyužívají a jejich zaměstnanci navíc platí za domácí přístroje. Podobný názor sdílí i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Členové vládní koalice Spolu si naopak za novelou stojí.

KOMENTÁŘ: Nová éra hnutí ANO v Evropě. Konec strany pro všechny a tečka za praotcem Teličkou

Kdo očekával, že alespoň začátkem léta bude na české politické scéně klid, šeredně se pletl. První prázdninovou bombu odpálilo hnutí ANO, když jeho šéf Andrej Babiš oznámil vznik nového unijního uskupení Patrioti pro Evropu. Co formální spojení se stranou maďarského premiéra Viktora Orbána a rakouskými Svobodnými vlastně znamená? Mimo jiné definitivní odklon od politiky prvního českého eurokomisaře Pavla Teličky. ANO se zároveň více ideologicky ukotvilo, čímž zřejmě pohřbilo svou vlastní hru na „stranu pro všechny“.

Nutnost, nebo pomoc Rakušanovi? Šlachta vede spor s ANO a SPD o zřízení vyšetřovací komise

Předseda Přísahy Robert Šlachta viní zákonodárce z ANO a SPD, že vznikem vyšetřovací komise k tragické střelbě na filozofické fakultě pouze kupují čas ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Představitelé ANO i SPD v reakci pro CNN Prima NEWS kritiku zásadně odmítli. Šlachta sám v minulosti vznik jiných sněmovních vyšetřovacích komisí značně podporoval.

Korespondenční volba dostala zelenou, koaliční návrh prošel Sněmovnou. Navzdory opozici

Koaliční návrh, který má od roku 2025 umožnit korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, prošel Sněmovnou. O volební novele poslanci hlasovali ve třetím dni závěrečného schvalování. Neobešlo se to bez sporů a kritiky ze strany opozice. Zejména poslanci hnutí ANO vytýkali předkladatelům volební novely to, že většinou nebyli přítomni v sále. Návrh, který se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb, musí schválit Senát a podepsat prezident.

Poslanci ANO zuří kvůli informování o filozofické fakultě. Zřiďte vyšetřovací komisi, vzkázali

Finálnímu kolu jednání o korespondenční volbě předcházela ostrá slova k vyšetřování střelby na filozofické fakultě. Poslanci ANO podle šéfky klubu Aleny Schillerové podnítí svolání mimořádné schůze Sněmovny ke zřízení vyšetřovací komise. Návrh padl už ve čtvrtek na bezpečnostním výboru, kde opoziční zákonodárci neúspěšně požadovali také rezignaci ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. Místopředseda a člen výboru Petr Letocha (STAN) se Schillerovou nesouhlasil a uvedl, že v současnosti vznik komise nepodporuje.

Sledujte Partii s Černochovou a Metnarem: Co potřebuje Ukrajina? A co česká armáda?

O tom, co nyní potřebuje armáda a co česká armáda, ale také o dalších aktuálních otázkách přijdou do Partie Terezie Tománkové diskutovat ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO). Následně se bude debatovat o tom, jak by dopadly volby do Poslanecké sněmovny, kdyby se konaly nyní. Za vládu dorazí poslanci Ondřej Lochman (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL), za opozici Jana Mračková Vildumetzová (ANO) a Karla Maříková (SPD). Pořad můžete sledovat v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

GLOSA: Tragický příběh lídra Macha. V SPD se k Ukrajině obrátil zády, mandát stejně nezískal

Ještě před dvěma lety obdivoval Volodymyra Zelenského, aby nakonec jeho tvář skončila na billboardech: Peníze Čechům, ne Ukrajině. Vskutku smutný příběh napsal lídr koalice SPD a Trikolory Petr Mach. Na mandát europoslance nakonec nedosáhl, jelikož ho v preferenčních hlasech přeskočil Ivan David – častý zastánce Ruska. Hnutí Tomia Okamury dosáhlo na jeden jediný mandát. Co za tímto překvapivým fiaskem stojí?

Hnutí ANO chystá zavést EET pro všechny podnikatele. Šílené, zní od řemeslníků

Účetní, kadeřnice, řemeslníci či advokáti nejprve unikli povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb (EET) kvůli covidové pandemii, pak ji zrušila vláda Petra Fialy (ODS). V případě, že příští vládu sestaví hnutí ANO, se ale zřejmě EET v modernizované podobě vrátí, a to pro všechna odvětví podnikání. CNN Prima NEWS to sdělila stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podnikatelé, kteří už EET měli zavedené, většinou avizují, že s případným znovuobnovením nemají problém. Kritičtí jsou ale ti, pro které by to byla novinka.

Drogy ve Sněmovně jsou naprostý bizár. To jsme všichni poslanci feťáci? ptala se Decroix

Běžné užívání kokainu ve Sněmovně je naprostý bizár. Když jsem se stala poslankyní, tak jsem si zvykala na to, že jsme podle lidí zloději, mafiáni. Teď budeme ještě všichni řešit, že jsme feťáci? V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedla místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Diskuze o testování všech poslanců s cílem najít toho, který si mohl loni v lednu na toaletách ve Sněmovně vzít kokain, jí přijde absurdní. „Když bude mít někdo příště AIDS, tak se také budu muset testovat? Prosím vás, klid,“ apelovala.

Diskuze o důchodech probíhala salámovou metodou, míní sociolog. Vládě vyčetl práci v příšeří

Vládě trvalo déle než sedm měsíců, než vůbec ustavila poradní tým k důchodové reformě, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS analytik specializující se na sociální politiku Martin Potůček. Kabinet Petra Fialy (ODS) si poté podle něj zval opozici k diskuzi „salámovou metodou“, čemuž předcházela práce na novele „někde v příšeří“. Podle Vladimíra Bezděka, poradce České asociace pojišťoven a prezidenta Petra Pavla, je nezbytné zvyšovat věk odchodu do důchodu.