
Rychlá dohra „bombové hrozby“ na Černém Mostě. Mladá žena přiznala motiv, hrozí jí vězení
Zatímco do klíčových sněmovních voleb nezbývá ani 100 dnů, největší české politické strany a hnutí se vypořádávají s nejrůznějšími reputačními problémy. Hnutí ANO tíží kauza Čapí hnízdo, koalici Spolu dělá problémy bitcoinová aféra a hnutí STAN od roku 2022 komplikuje působení takzvaná akce Dozimetr. Kterou ze známých kauz považujete za nejzávažnější? A ovlivní nějaká z nich vaše rozhodování ve volbách? Hlasovat můžete ve speciálních anketách CNN Prima NEWS.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by měl podle předsedy ANO Andreje Babiše rezignovat. Označení, že je Stanjura ve sněmovních volbách (oba kandidují v Moravskoslezském kraji) jeho přímým soupeřem, nicméně expremiér se smíchem odmítl. „Stanjura není můj soupeř. Já soupeřím s panem Fialou,“ vzkázal expremiér. Ministra následně nazval „klíčem transakce špinavého byznysu“, přičemž bitcoinová kauza je podle něj „dopředu promyšlená zločinecká akce“.
Kompletní volební program hodlá hnutí ANO představit až v září. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS však předseda Andrej Babiš přiblížil, jaké kroky by opoziční hnutí chtělo v případě výhry ve sněmovních volbách učinit. „Určitě vrátíme školkovné a slevu na druhého z manželů. Dojde také ke snížení daně pro právnické osoby, EET ale už nebude. Uvažujeme o formě daňové motivace pro ty, kteří fungují podle pravidel,“ sdělil.
Závazek Severoatlantické aliance (NATO) vynakládat pět procent HDP na obranu? Nepřijatelné. To by vše totálně zničilo. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Naopak se opřel do vlády Petra Fialy (ODS) s tím, že „není schopna utratit“ na obranu dosavadní dvě procenta HDP. O tom, kolik procent budou členské státy NATO vynakládat na obranu, se bude jednat na blížícím se summitu.
Pohled na průběh předvolební kampaně už nyní leckoho nutí k tomu vzít si do rukou pytlík na zvracení. Dva největší političtí rivalové – tedy představitelé hnutí ANO a koalice Spolu – už dávno sundali rukavičky, nebo si je spíš od volebního roku 2021 ještě nenandali. A je to znát... Některé výpady už jsou skutečně za hranou – třeba když Spolu pokrytecky plísní Adama Vojtěcha a Roberta Plagu, přičemž opozičnímu hnutí vyčítá tisíce mrtvých kvůli covidu. ANO si také nebere servítky. A tak je otázkou, kdy bude ten pytlík skutečně třeba.
Bitcoinová kauza, zahraniční politika a ekonomická situace. O tom všem mluvili zástupci politických stran v předvolební debatě na CNN Prima NEWS. Jan Farský (STAN) namítl, že opozici zajímá víc předvolební divadlo než schůzka s ministryní spravedlnosti Evou Decroix (ODS) a jednání o bitcoinové kauze, kvůli které vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. „Mohli jsme prásknout dveřmi a velkolepě odejít, ale my jsme to vyhodnotili jako nezodpovědné,“ uvedl Farský. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib následně obvinil hnutí ANO, že drží rekord v počtu trestně obviněných politiků. „Dejte mu diazepam,“ reagoval místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Ostrá debata se strhla také okolo zvyšování výdajů na zbrojení.
V zahraničí se mě občas ptají, co by znamenalo, kdyby Andrej Babiš (ANO) vyhrál sněmovní volby. Na bitcoiny žádnou otázku nedostávám. Během unijního speciálu CNN Prima NEWS ve Štrasburku to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „To asi chodíte sklepením, jestli se vás nikdo neptal na bitcoinovou aféru,“ reagovala europoslankyně Klára Dostálová (ANO).
Na dopoledním jednání klubu Starostů, kteří z vládních stran nejvíce kritizovali ODS za bitcoinovou kauzu, žádal premiér Petr Fiala (ODS) poslance STAN o aktivní podporu při hlasování o nedůvěře vládě. K jeho prosbě se podle informací CNN Prima NEWS přidal i předseda STAN Vít Rakušan. V úterý večer se poslanci STAN podle všeho sejdou znovu a vyjasní si své pozice. Spekuluje se totiž, že někteří při hlasování o nedůvěře odejdou ze sálu.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) čelí znovu ostré kritice v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Podle Deníku N totiž úředníci z jeho resortu varovali před tím, aby ministerstvo spravedlnosti bitcoinový dar přijalo, a to ještě před podpisem darovací smlouvy. Stanjura přitom dlouhodobě opakuje, že o rizikovosti daru tehdy nevěděl. Dokument vlastních úředníků se mu prý měl dostat do rukou až ve chvíli, kdy bylo o přijetí kryptoměny již rozhodnuto.
Lidovci podrží vlastní vládu při hlasování o nedůvěře. Stejně tak potvrdili, že do sněmovních voleb jdou v rámci koalice Spolu. Za zavřenými dveřmi páteční celostátní konference ale prý proběhla bouřlivá diskuze a lidovci se netajili obavami, jaký dopad bude mít bitcoinová kauza na jejich voliče. Na jednání lidovců vystoupila i nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Podle informací CNN Prima NEWS ale na některé dotazy lidovci konkrétní odpovědi nedostali.
Co se týká koalice Spolu, žádný přeběhlík nebude, říká místopředseda TOP 09 a lídr koalice Spolu v Ústeckém kraji Michal Kučera v rozhovoru pro CNN Prima NEWS k hlasování o nedůvěře vládě. „Pokud bude z jiných stran, tak to je politická realita,“ dodal. V rozhovoru popisuje pohled koaliční TOP 09 na celou bitcoinovou kauzu a říká, že koalice Spolu je jednotná. „Jsme ale ostražití,“ doplnil. Odpovídal i na otázku, kdo by mohl po volbách vést TOP 09.
Část Pirátů ukazuje svou výraznou nespokojenost s Vladimírem Votápkem, který má stranu vést jako karlovarský lídr v podzimních sněmovních volbách. Kritici poukazují na jeho kontroverzní působení spojené s KSČ. On sám se hájí s tím, že se „z komunismu vyléčil“ . Vzbouření Piráti nyní sepsali text, v němž se pokoušejí některá Votápkova tvrzení vyvracet.