Loňský podzim, kdy se v Česku rozjela druhá vlna koronaviru vedoucí k masivnímu nárůstu nakažených, přeplněným nemocnicím a zdravotníkům na pokraji vyčerpání se nutně opakovat nemusí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Problémem by podle něho ale mohly být nové mutace koronaviru, které dokážou lidem ublížit i po očkování. Zároveň připustil, že aktuální zvyšující se počty nakažených očekával až koncem léta.
Je namístě obava, že se bude opakovat historie? Tedy že budou vysoké přírůstky nakažených, nemocnice se budou plnit pacienty s těžším průběhem nemoci a lékaři budou v šíleném zápřahu?
V současnosti běžíme závod s virem a ten závod je o tom, jestli se dokážeme dostatečně rychle proočkovat. Je třeba naočkovat skutečně velké množství populace. Z medicínského hlediska by ideální bylo, kdyby očkování proti covidu bylo povinné jako je to u řady jiných vážných infekcí, ale žijeme v reálném světě. Musíme se snažit lidem vysvětlovat, že očkování skutečně je tou jedinou cestou, jak naše životy vrátit do normálu. Dnes už máme jednoznačně prokázáno nejen to, že očkování je bezpečné, ale také to, že funguje, protože i ty nakažlivější varianty se šíří zejména mezi lidmi, kteří očkováni vůbec nejsou nebo jsou očkovaní neúplně. Takže já si nemyslím, že by se nutně musela historie opakovat. Na druhou stranu, přiznám se, že jsem očekával nárůsty počtu nových případů až koncem léta, nikoliv už na začátku prázdnin. Minulý týden jsem měl dovolenou a můžu konstatovat, že na českém venkově se nedodržuje nikde vůbec nic. Prostě žádné roušky, žádné respirátory, nikdo nikde nic nekontroluje. Takže si o ty problémy tak nějak říkáme.
Odpírači vakcíny jsou černí pasažéři, prohlásil Kubek. Očkování by podle něj mělo být povinné
„Očkování je řešení epidemické krize,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS, kde se shodl s epidemiologem Petrem Pazdiorou, že je problém v neproočkovanosti stále velkého množství populace. Ideálním scénářem by podle šéfa ČLK bylo, kdyby se zavedlo očkování proti covidu jako povinné. Kubek také označil odpírače vakcíny za černé pasažéry.
Připusťme krizový scénář, že by na podzim byla další podzimní vlna. Myslíte si, že lékaři a sestry budou po tom více než ročním martyriu psychicky i fyzicky připravení?
Ona se ta vlna rozjíždí už v současnosti. Nepochybně tu začíná a bude tu. A jenom díky tomu, že ti rizikoví lidé ve vyšších věkových kategoriích jsou z velké části očkovaní, nám zatím nepřibývají pacienti v nemocnicích a epidemie se šíří zejména mezi mladšími lidmi, kteří zatím neměli možnost se plně naočkovat. Řešením je prostě očkování. Tím modelovým příkladem, že očkování funguje, mohou být zdravotníci. V současnosti máme plně naočkováno 83 procent všech lékařů, 74 procent zdravotních sester a 70 procent ostatního zdravotnického personálu. To jsou slušná čísla. U lékařů – 83 procent – to jsou v podstatě hodnoty, kterých bychom chtěli dosáhnout v celé populaci, protože u té původní varianty viru se říkalo, že kolektivní imunita bude dosažena okolo 70 procent naočkovaných, ale bohužel ta současně zatím dominující a nás ohrožující varianta delta je nakažlivější. Máme to přirozené reprodukční číslo, takže lidé, kteří tomu rozumí, vypočítali, že je potřeba k jejímu zvládnutí naočkovat 85 až 90 procent veškeré populace. To znamená i třeba všechny děti, které se zatím neočkují. To je obrovský úkol, ale u lékařů se mu blížíme. Já se vám pokusím demonstrovat, jak očkování právě skvěle funguje, protože když byla situace nejhorší mezi zdravotníky na začátku listopadu, tak jsme měli naráz 17 500 nemocných zdravotníků, z toho bylo 3200 lékařů a 8200 zdravotních sester. Za jediný týden nám tehdy onemocnělo 900 lékařů. V současnosti máme 37 nemocných zdravotníků oproti tehdejším 17 500. Nemáme nemocných 3200 lékařů, ale 3. Zdravotních sester je nemocných 15 a poslední týden nebyl zaznamenán případ žádného lékaře, který by se nakazil. Očkování skutečně funguje, a to i proti mutaci delta. Samozřejmě, všichni se bojíme toho, že by se mohla objevit nějaká další mutace, která by byla méně citlivá na protilátky po očkování. To by skutečně byl závažný problém, takže čím dřív se s virem definitivně vypořádáme, tím lépe.
Lze nějak zdravotníkům pomoci z pozice občana? Protože určitě to poslední, co při pandemii potřebujete, jsou demotivovaní zdravotníci.
Pomoc je jednoduchá. Prostě každý, kdo může, by se měl nechat očkovat. To je ta pomoc, kterou potřebujeme, protože jedině očkování může naše životy vrátit do normálu.Tím pomůže nejenom sobě, ale všem svým spoluobčanům a pomůže samozřejmě i zdravotníkům.
Pomoc je jednoduchá. Prostě každý, kdo může, by se měl nechat očkovat.
O očkování mluvíte velmi často. Je zde ještě něco, co lze během léta udělat, popřípadě jak to podpořit?
Zásadní je skutečně to očkování. Ale samozřejmě je třeba hlídat si hranice, aby lidé, kteří nejsou očkovaní a přijedou do České republiky, byli povinně testováni. Dále dohlédnout na karantény, které jim jsou ukládány, protože to se také z velké míry nedodržuje. Samozřejmě bychom měli dodržovat platná protiepidemická opatření, ona v současnosti už nejsou tak drakonická. Já si myslím, že prostě jít do restaurace s rouškou a jen si ji sundat u stolu nebo mít možnost jít do kina s rouškou není žádná velká oběť. Je ale třeba, aby opatření byla kontrolována, aby někdo skutečně vymáhal jejich dodržování, protože v momentě, kdy nikdo nic kontroluje, tak i u lidí, kteří původně měli odhodlání se chovat zodpovědně a všechno dodržovat, to odhodlání postupně klesá, když vidí, že si připadají jako exoti. Když vejdete do obchodu a jste jediný člověk, který tam má respirátor, tak to není moc motivující, abyste to nadále udržoval. Je prostě škoda a chyba, že se dodržování těch opatření nevynucuje.
Vojtěch: Očkování se přesune k lékařům. Velkokapacitní centra zavřeme koncem léta
„Velkokapacitní očkovací centra zavřeme koncem léta,“ uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vakcinace se podle něj přesune k praktickým lékařům a do nemocnic.
Koncem léta by se měla zavřít velkokapacitní očkovací místa. Myslíte, že je na to vhodná doba, kdy stále nemáme proočkováno dostatečné množství lidí?
Tak já jsem nezaznamenal, že by se zavírala velkokapacitní očkovací centra. Dokud bude zájem, tak určitě budou fungovat. Možná se některá místa, která původně sloužila jinému účelu, například obchodní domy či sportovní haly, vrátí ke svému původnímu. Ale určitě je třeba zachovat dostatečnou očkovací kapacitu. Já si myslím, že dobrou cestou mohou být nízkoprahová očkovací centra, kam může přijít v podstatě kdokoliv takříkajíc z ulice bez objednávání. Určitě bych se nerozpakoval podpořit očkování nějakými finančními bonusy pro lidi, kteří se nechají očkovat. Dobrou myšlenkou je třeba nějaká loterie. V řadě zemí to funguje a nevím, proč by to nemohlo fungovat i u nás, ostatně se to zkouší. Máme kompletně naočkováno asi 37 procent populace, a to je opravdu hrozně málo. Jsme stále pod průměrem Evropské unie, takže musíme zrychlit, a je třeba motivovat lidi všemi prostředky k tomu, aby se šli očkovat. Jako jednu z takových motivací vnímám i to, že by se měly výhledově přestat hradit takové ty testy, které jsou ve skutečnosti prostě vstupenkou třeba do hospody, na koncert nebo ke kadeřníkovi, pro lidi, kteří se odmítají nechat očkovat. Teď jsou vakcíny dostupné a každý se může postupně nechat naočkovat. Řada lidí nemoc prodělala, takže se testovat nemusí, ale ti lidé, kteří očkování z nějakého důvodu odmítají a radši upřednostní to, že se nechají opakovaně šťourat v nose, tak si to holt budou muset zaplatit ze svého.
O uzavření velkokapacitních center u nás ve vysílání hovořil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle jeho slov by k tomu mělo dojít koncem léta, respektive začátkem září.
Samozřejmě nemá cenu udržovat kapacity, které nebudou využité. Je třeba směřovat ty zbývající zájemce tam, kde se bude udržovat. Ono i to stojí peníze a musí tam pracovat lidé.
Ta menšina těch fanatických odpíračů očkování, kteří se často chovají jako sekta, je skutečně velmi malá, byť hlučná.
Předtím jste zmínil konec hrazených testů. Opoziční politici se k tomu staví velmi negativně a například poslanec lidovců Marek Výborný říká, že to povede pouze k přehlcení praktických lékařů, za kterými budou lidé chodit a žádat je, aby jim testy vypsali. Nehrozí podle vás něco takového?
Já si myslím, že většina lidí je rozumná, nechce být nemocná, a dá se normálně naočkovat. Ta menšina těch fanatických odpíračů očkování, kteří se často chovají jako sekta, je skutečně velmi malá, byť hlučná. Ale většina lidí se naočkovat nechá. Je třeba přesvědčit lidi, kteří mají mentalitu černých pasažérů a rádi by využívali výhody kolektivní imunity, aby si i oni zakoupili svůj lístek a přispěli tak k tomu. Ty lidi je třeba motivovat všemi způsoby. To znamená vysvětlováním, pozitivními příklady nějakých osobností, které na ně mají vliv, a třeba nějakými finančními bonusy, ale i mírným tlakem. To je například právě to, že se testy, které jim skutečně slouží jako vstupenky do různých míst, prostě nebudou donekonečna hradit z veřejného zdravotního pojištění, protože principem veřejného zdravotního pojištění je, že hradí účinnou léčbu, ale vždycky v ekonomičtějších variantách. Zde máme účinnou léčbu, a tou je očkování. Pokud někdo očkování odmítá, svévolně tím ohrožuje své okolí a hrozí, že bude zatěžovat zdravotní systém. Proč by mu to mělo být umožňováno tím, že mu to bude společnost platit? Když se někdo takto rozhodne, tak se bude muset v životě omezit a pokud se nechce v životě omezit, tak si to prostě bude muset zaplatit.
Stejně jako loni v létě je i teď v čele ministerstva zdravotnictví po sérii rošád Adam Vojtěch. K němu jste byl dlouhodobě kritický. Nedávno jste sice řekl, že jste z jeho druhého působení zatím příjemně překvapen, byť jste v něj nevkládal velká očekávání. Není teď paradoxně výhodou, že si ty loňské chyby na přelomu léta a podzimu zažil?
Vnímám to, že se pan ministr v současnosti aspoň většinově řídí doporučeními odborníků z mezioborové skupiny MeSES, z která vzešla Iniciativa sníh. Jsem s tím spokojen už jen proto, že jsem jedním ze zakladatelů oné iniciativy. Takže já to vnímám pozitivně. Zítra (ve čtvrtek) mám s panem ministrem jednání o další spolupráci týkající se boje s epidemií.