
Na modernizaci českého teplárenství putují miliardy. Provozovatelé mohou žádat o podporu
Na sobotní 30. ročník pochodu hrdosti v Budapešti přišlo téměř 200 000 lidí, podle organizátorů jde v Maďarsku o rekordní účast, píše agentura AFP. Maďarská média odhadla počet účastníků na 100 tisíc. Akce se konala navzdory zákazu policie. Účastníkům hrozí pokuta, organizátorům rok vězení. Podle agentury Reuters se pochod změnil v protest proti vládě.
V sobotu se do Budapešti vydává na 70 europoslanců, aby se zúčastnili pochodu Pride. Mezi účastníky je také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Naši přítomnost považuji za naprosto zásadní – jednak jako projev podpory a solidarity, ale také jako svědectví o tom, co se v Maďarsku děje,“ popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vážným rizikem je podle ní biometrické sledování účastníků pochodu na podporu LGBT+ pomocí umělé inteligence, čímž Maďarsko porušuje evropské zákony.
Lídři evropských států se ve čtvrtek opět po třech měsících scházejí v Bruselu. Jejich setkání tak bezprostředně navazuje na summit členů NATO, který se odehrál ve středu v nizozemském Haagu. Řešit se budou výdaje na obranu, Ukrajina a Izrael, ale také hybridní hrozby v Evropě. „Právě opakující se útoky proti kritické infrastruktuře se nyní stávají součástí strategických diskusí nejen v NATO, ale i v rámci Evropské rady,“ říká pro redakci CNN Prima NEWS analytička Centra pro informovanou společnost Veronika Víchová. Česko chce zvednout téma rozšíření systému emisních povolenek.
Rusko nepředstavuje skutečnou hrozbu, protože NATO je mnohem silnější. To jsou slova maďarského premiéra Viktora Orbána, která pronesl ve středu na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v nizozemském Haagu. Za jeho slova se mu vysmál litevský prezident Gitanas Nauseda, Rusko pak za hrozbu naopak považuje také třeba německý kancléř Friedrich Merz a varování přidal i končící polský prezident Andrzej Duda.
Stalo se to už takovou tradicí – čím větší problémy má nějaký politik „doma“, tím aktivněji se snaží působit na zahraniční scéně. O co chatrnější je důvěra jeho voličů, s o to větší vervou se vrhá do řešení agendy ve světě. Neobejde se to bez jistého morálního kýče, kdy z obláčku své domnělé morální nadřazenosti pronáší královské rady, zdviženým prstíkem varovně hrozí na ty, kteří si dovolují mít na věci jiný názor, a podniká velkolepé akce s velkolepým „píár“. Ale zato s nulovým reálným dopadem. Francouzský prezident Emmanuel Macron tuto taktiku dovedl k dokonalosti a český premiér Fiala ji s radostí převzal, když mu začalo téci do bot. Je to ale zoufale málo...
Co spojuje české ANO, slovenský SMER a maďarský Fidesz? Všechno jsou to populisté podle definice, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS analytik a politolog Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů. Ke klasickým rysům populistických stran – nejen ve střední a východní Evropě, ale i na Západě – patří silná kritika liberálního řádu, říká Kovář. „Podívejte se, co dělá PiS v Polsku, co říká Viktor Orbán nebo co dnes dělá Robert Fico – všichni ostře útočí právě na tento liberální řád, který je v našem regionu často ztotožňován s Evropskou unií.“ Proč, vysvětluje analytik v rozhovoru.
Mám obavy, že se projeví naše malost a Evropa přestane Ukrajinu podporovat, protože poškozuje náš vlastní domácí průmysl a naše zájmy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil místopředseda hnutí STAN a europoslanec Jan Farský. Dodal, že kdyby ruský autoritářský prezident Vladimir Putin neměl jaderné zbraně, nikdo by ho nebral vážně. Farský rovněž zmiňuje nástroj šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který má za kladivo na šéfa Kremlu, ale americká hlava státu jej stále nevyužila.
Na sociálních sítích se šíří video, na němž maďarští dopravní policisté zastavili na křižovatce houkající sanitku a místo ní dostala přednost kolona s delegací politiků. Podle maďarského novináře Szabolcse Panyiho se jednalo o Slováky a ve voze, který údajně patřil velvyslanci, mohl prý sedět premiér Robert Fico.
Česko a spolu s ním dalších devatenáct států EU volá po tvrdším postupu vůči Maďarsku. Důvodem je jeho další utahování šroubů vůči nezávislým médiím a svobodné společnosti. Maďarský premiér Viktor Orbán zahájil „jarní úklid“ a rozhodl se, že si došlápne na zbylá nezávislá média, neziskové organizace i sexuální menšiny. Orbánova vláda se totiž dostává pod silný tlak, popisuje pro redakci CNN Prima NEWS bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.
Ačkoliv v některých maďarských předvolebních průzkumech vede opoziční strana Tisza, o vítězi ještě rozhodnuto není. Nedivil bych se, kdyby premiér Viktor Orbán přistoupil ke změně volebního zákona, aby se udržel u moci. Pro CNN Prima NEWS to řekl Petr Just, vedoucí Katedry politologie a anglofonních studií na Metropolitní univerzitě Praha. Politolog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleš Michal se domnívá, že proti lídrovi opozice Péteru Magyarovi by mohlo být také zahájeno účelové trestní stíhání. Experti také popsali příčinu Magyarovy popularity a jakou roli v ní hraje jeho bývalé členství v Orbánově straně.
Navzdory zavádění vysokých cel, kritice EU nebo zpochybňování transatlantických vztahů se rozšiřuje skupina evropských politiků, kteří americkému prezidentovi a jeho postupu tleskají, píše server Euractiv. K některým představitelům Maďarska, Slovenska a Itálie, kteří Trumpa dlouhodobě vzývají, se nově přidalo také Řecko. „Trump dělá, co je dobré podle něj a pro Ameriku. Nemusíme se vším souhlasit nebo to podporovat, ale asi bychom se měli zamyslet, jestli není potřeba mnohem tvrději hájit naše vlastní zájmy ve světě,“ pronesla Nikola Bartůšek, europoslankyně Přísahy.
Maďarský premiér Viktor Orbán je u moci nepřetržitě od roku 2010, dny jeho vládnutí se ale možná chýlí ke konci. Vyrostl mu totiž mimořádně silný vyzyvatel v osobě nynějšího europoslance Pétera Magyara. Ten je odpadlíkem Orbánova Fideszu a dnes vede opoziční stranu Tisza, která se v řadě maďarských průzkumů dostala před vládnoucí a doposud neotřesitelnou stranu dlouholetého premiéra. Jaký je a proč se mu daří, pro CNN Prima NEWS popsali bývalý maďarský velvyslanec v Česku György Varga a novinář magazínu Reflex Oliver Adámek.