vedra

Výpis příspěvků ke štítku „vedra“

Jakl: Změna klimatu? Musíte lidi strašit, abyste je pak mohli podojit. Expert kroutil hlavou

21. července 2022 17:36

Celou Evropu sužují těžká vedra a v časech covidu a války na Ukrajině opět přichází čas na diskuze o globálním oteplování. „Za posledních 60 let se v České republice posunuly průměrné teploty o dva stupně. Je to dvakrát více než světový průměr,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu. Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause si nemyslí, že by aktuální situace měla být důvodem k panice.

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela

19. června 2021 14:07

Teplota stoupá a stoupá, asfalt se již podobá horké kaši, Sahara se stěhuje do Evropy i do Prahy. Tak líčil československý deník Práce v červenci 1947 nekonečnou vlnu veder, která v hlavním městě začala již počátkem června. Podobně dramatický průběh měla i staletá vedra v roce 1911. Současná tropická horka už katastrofy z let 1911 a 1947 nemohou překonat.

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?

18. června 2021 07:47

V pátek se budou vysoké teploty přesahující 31 °C vyskytovat na většině území ČR. V neděli lze očekávat ojediněle až 36 °C. Velmi teplé počasí, před kterým meteorologové varují, by mělo pokračovat až do příchodu studené fronty od západu, kterou čekáme v pondělí. V důsledku teplého a suchého počasí předpokládá Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) postupné zvyšování rizika vzniku a šíření požárů. Tropická tepla mohou mít vliv i na naše zdraví.