CNN Prima News Volkswagen Brouk

Volkswagen Brouk

Výpis příspěvků ke štítku „Volkswagen Brouk“

Dvojnásobná bolest: Tichý zabiják vzal sestrám nejbližší. Poznejte jeho zákeřné příznaky

Velký smutek prožívají sestry ze Severního Irska. Andrea Harrowerová přišla o manžela Paddyho a Cathy Boothová o svou nejlepší kamarádku Natalii Wilsonovou. Oba během pěti let podlehli rakovině slinivky břišní, které se přezdívá tichý zabiják. Rozhodly se proto, že na kole ujedou více než 750 kilometrů během 48 hodin, aby zvýšily povědomí o této zákeřné nemoci. Cyklistika totiž byla Paddyho oblíbeným sportem. Příznaky rakoviny slinivky je navíc těžké rozeznat a i proto chtějí sestry na zákeřnou nemoc upozornit.

Před 30 lety byl vyroben poslední trabant. Jediná automobilová legenda z Východu

Prakticky veškerá auta, dnes považovaná za kultovní, se zrodila v západní Evropě nebo Americe. Minivozy Citroën 2CV, Volkswagen Brouk, Fiat 500, sportovní Ford Mustang nebo okřídlený Cadillac de Ville ale přeci jen mají jednoho „bratříčka“, který vznikl za železnou oponou. Je to východoněmecký Trabant 601. Vyráběl se 27 let a jeho poslední exemplář sjel z výrobních pásů v saském městě Zwickau přesně před třiceti lety – 30. dubna 1991.

Renault 4: První hatchback světa slaví šedesátiny. Prodával se lépe než Kachna

Pro poválečnou Evropu byl typický pronikavý úspěch malých praktických automobilů. V Německu vznikal nezapomenutelný Volkswagen Brouk, v Itálii hbitý Fiat 600, v Anglii úhledné Mini a ve Francii „Kachna“ od Citroënu. Ptačí hegemonie však neměla mít dlouhého trvání. V roce 1961 se na trhu objevil dospělejší Renault 4, který kolíbavý Citroën sesadil z trůnu. Vyráběl se přes 30 let.