Velký smutek prožívají sestry ze Severního Irska. Andrea Harrowerová přišla o manžela Paddyho a Cathy Boothová o svou nejlepší kamarádku Natalii Wilsonovou. Oba během pěti let podlehli rakovině slinivky břišní, které se přezdívá tichý zabiják. Rozhodly se proto, že na kole ujedou více než 750 kilometrů během 48 hodin, aby zvýšily povědomí o této zákeřné nemoci. Cyklistika totiž byla Paddyho oblíbeným sportem. Příznaky rakoviny slinivky je navíc těžké rozeznat a i proto chtějí sestry na zákeřnou nemoc upozornit.
Paddymu Harrowerovi lékaři 17. dubna 2022 diagnostikovali rakovinu slinivky břišní a oznámili mu, že má před sebou zhruba 14 týdnů života. Bývalý učitel tělocviku a manžel Andrey Harrowerové zemřel 22. července. Stejné nemoci podlehla ve věku 40 let také Natalie Wilsonová, nejlepší kamarádka Cathy Boothové. Zanechala po sobě tři malé děti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Naděje v léčbě rakoviny mozku. Experimentální gel u myší zničil 100 % nádorů
Pět dní před svou smrtí vyzval Paddy svou ženu a její sestru, aby podnikly náročnou výzvu, a získaly tak peníze na výzkum rakoviny slinivky. V pátek se proto obě sestry vydají na 772 kilometrů dlouhou cestu kolem Severního Irska. Akce označená jako #PedalThePeriphery odstartuje u bran Ormeau Parku v Belfastu. Cestu chtějí urazit na kole bez zastávky během pouhých 48 hodin. Sestry o tom informovaly na webu Justgiving.com, kde také zveřejnily sbírku. Vybrané peníze půjdou na podporu místní charitativní organizace NIPANC, zabývající se rakovinou slinivky.
@deirdreheenan @tina pic.twitter.com/Gp9SOHCCz9
— Andrea Harrower (@AndreaHarrower) June 2, 2023
Se sestrami pojede také doprovodné vozidlo. Jde o zrestaurovaný Volkswagen Beetle z roku 1974. Původně nepojízdné auto bezplatně opravil technik Mark Strutt, jehož bratr John před třemi lety rovněž zemřel na rakovinu slinivky. Na střechu vozu bylo navíc přimontováno Paddyho kolo, aby na cestě mohl být alespoň symbolicky.
#iblamepaddys son Fraser....whose idea it was to place paddy's bike atop to make the metaphorical journey in #pedaltheperiphery for @NIPANC_ ....putting the finishing touch on this afternoon for a test drive . @savvy_ni logo evident💪💜 #timematters @markataylor16 it's happening pic.twitter.com/hGFk2HZkLt
— Andrea Harrower (@AndreaHarrower) June 3, 2023
„Cyklistika byla pro Paddyho velmi důležitá. Na kole jezdil například do práce. Během své nemoci si stanovoval vlastní výzvy jako důvod, aby se dostal z postele až do dne, kdy zemře,“ popsala Andrea podle webu Mirror. Na poslední vyjížďku prý vyrazil se dvěma syny a její sestrou jen pár týdnů před smrtí. Jeho motto znělo: „Nežiju s rakovinou, rakovina žije se mnou a já ji beru na projížďku.“
Naděje v boji proti tichému zabijákovi. Vědci přišli s převratným objevem k rakovině slinivky
Rakovinu slinivky břišní budeme schopni léčit, oznámili britští vědci. Zjistili, že se rakovinové buňky živí kromě glukózy také uridinem. Pokud by se tuto částici podařilo potlačit, experti tvrdí, že by se šíření tohoto onkologického onemocnění zastavilo.
Po cestě budou sestry oslovovat například sportovní kluby, aby se do sbírky zapojily. „Chceme, aby se ke sbírce přidalo co nejvíce lidí, budeme mluvit se školami a sportovními kluby, které po trase navštívíme, o tom, jak se mohou také zapojit,“ uvedla Andrea.
Výzkum rakoviny slinivky břišní v Severním Irsku po více než deseti letech ukázal, že od předchozího šetření v roce 2001 došlo k 86% nárůstu potvrzených případů, a to ze 152 v roce 2001 na 283 v roce 2020.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR podlehlo v roce 2018 rakovině slinivky břišní 2 159 osob, což odpovídá 20,3 úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Při mezinárodním srovnání úmrtnosti na toto onemocnění obsazuje ČR v Evropě druhou až třetí pozici. V rámci onkologických diagnóz bylo toto onemocnění třetí nejčastější příčinou úmrtí v roce 2018.
Příznaky je těžké rozeznat
Rakovině slinivky se přezdívá „tichý zabiják“, protože je snadné přehlédnout její příznaky. Většina diagnóz je navíc stanovena až poté, co metastázuje do jiných orgánů.
Jedním z nejčastějších příznaků rakoviny slinivky je žloutnutí kůže a očí. Pokud nádor vznikne v části slinivky nazývané hlava pankreatu, může se projevit náhlým vznikem nebolestivé žloutenky. Jde o následek nahromadění bilirubinu, tedy žlutohnědé látky, kterou vytvářejí játra. Při jejich normální funkci se žluč přesouvá do střeva a pomáhá štěpit tuky. Pokud ale část slinivky naléhá na žlučovod, dojde k jeho ucpání, bilirubin se začne hromadit a kůže a oči se následně zbarví do žluta.
Dalším typickým příznakem rakoviny slinivky bývá bolest žaludku. Nádory, které se zpočátku vytvoří v dolních částech slinivky břišní, se totiž mohou rychle rozrůstat a tlačit na okolní orgány, například právě na žaludek.
Podobně se u pacientů trpících rakovinou slinivky břišní objevuje také bolest zad, nejčastěji pod lopatkami. Zasáhnout ale může i ramena a při ležení se může zhoršovat.
Lidé s rakovinou slinivky mohou také pociťovat sníženou nebo žádnou chuť k jídlu, což může způsobit úbytek hmotnosti.
Mohlo by vás zajímat: Rakovinu dokážou vyvolat i pesticidy, jak škodí našemu zdraví?