Ze zubaře andělem řeckých psů

V Řecku je několik milionů psů bez domova. Je to přičítáno hlavně finanční krizi, která vypukla a lidé tak začali své psy odkládat na ulici, protože se o ně už nemohli starat (často je ale pro psa lepší být na ulici, než uvázán na krátkém řetězu na slunci u domu). Stát situaci nezvládá. Psi se mezi sebou množí, veterinární péče pro opuštěné psy je nulová. A dost častou praktikou jsou hromadné otravy psů nastraženými návnadami. Jako tomu bylo před olympíjskými hrami v Athénách v roce 2004, kdy si Řecko vysloužilo celosvětovou kritiku médií i organizací na ochranu zvířat. Na druhou stranu se tak začaly rozrůstat lokální soukromé útulky, které se snaží pomoci. Jedním z nich je i Takis Shelter. 

Jeho zakladatel je Řek Theoklitos Proestakis. Péče o potulná zvířata mu kompletně změnila život. Na skládce na Krétě (ostrově, kde žije), viděl skupinu psů, vyhublých, se zlomenými nohami, plné parazitů. Chtěl jim pomoci, nosil jim vodu a pití. Lidé v okolí s tím ale nesouhlasili, podle nich je psi obtěžovali a chtěli je zabít. Tehdy se Theoklitos rozhodl a založil útulek. Prodal své auto a karavan a koupil pozemek o rozloze 5 200 metrů čtverečních (dnes má 33 tisíc metrů čtverečních), začal tam shromažďovat zvířata (kočky i psy). Jeho rodiče se tehdy obrátili dokonce na psychologa, aby se ujistili, že je jejich syn v pořádku.

Měsíčně ho péče o zvířata (včetně veterinární), vyjde na 6 000 eur. Sám zakladatel říká, že 98% veškeré finanční pomoci přichází ze zahraničí.

Od roku 2014 zachránil už 500 zvířat. V útulku tráví 20 hodin denně, 7 dní v týdnu. Nejvíce finančních darů získává díky své kampani na sociálních sítích, jeho videa jsou velmi sledovaná, ukazuje na nich záchranu svých svěřenců od prvních okamžiků. Díky jeho útulku našlo domov přes 200 koček a psů. Z toho 160 adoptovali cizinci. Řekové adoptovali 5 zvířat, z toho podle něho 4 vrátili zpět.

Zájemce o adopci chce vidět osobně a vše dokumentuje na svých sociálních sítích. Momentálně se v útulku nachází 300 psů a koček.

Tagy: