reklama
CNN Prima News Barbara Vávrová
Barbara Vávrová

Barbara Vávrová

redaktorka FTV Prima

Jsem redaktorka a reportérka Prima mazlíčka. Zvířata miluju od malička a sice jsem se vydala studiem diplomacie jinam, ale stejně si mě našla! Naše rodina má 3 psy a já sama ještě 2 kočky a osvojené veverky. Skoro všechna naše zvířata jsou zachráněná, vím tak, jak důležité je pomáhat. (barbara.vavrova@iprima.cz)

Nejnovější příspěvky autora

Bakterie ve střevech se pandám mění podle ročního období, to jim umožňuje přežít
Svět zvířat

Bakterie ve střevech se pandám mění podle ročního období, to jim umožňuje přežít

Pandy jsou známé tím, že jsou to vybíravými strávníky a i trochu podivíny. Jsou to sice šelmy, ale konzumují z 99 % bambus. Je to s podivem, protože to zrovna není nejkvalitnější strava, bambus je spíš taková zelená dieta. Obsahuje sice vlákninu, bílkoviny a cukr, ale ty jsou uvězněny v těžce stravitelných cukrech, k jejichž získání trávící trakt pand není nijak uzpůsobený. Pro vědce bylo jejich stravování tak trochu záhadou. Podle nové studie to ale vypadá, že organismus pandy dokáže z bambusu vytěžit maximu a mohou za to bakterie v jejich střevech.

Další příspěvky autora

Jedno století ve společnosti zvířat: Úžasná Betty White tak, jak ji neznáte

Betty White zná celý svět jako nezapomenutelnou herečku a komičku, která nás opustila poslední den v roce 2021. O to smutnější její odchod byl, že za pár dní by oslavila neskutečných sto let. Tato informace proletěla celý svět, málokdo o ní ale ví, jak velkou zásluhu měla na záchraně zvířat. A jelikož v jejich společnosti žila odmalička, můžeme bez nadsázky říct, že zvířata měla neohroženou ochránkyni celé jedno století. „Moji rodiče byli opravdu zarytí milovníci zvířat a jsem moc ráda, že na mě tuto vášeň přenesli,“ napsala Betty ve své knize Betty & Friends.

Zábava pro malé i velké: Sčítání ptáků na krmítku. Zapojte se i vy!

Zjišťování početnosti ptáků je jednou z nejstarších součástí ornitologie. Od druhé poloviny 20. století se rozvíjejí plošné sčítací programy za účasti dobrovolníků. Nám se teď blíží sčítání ptáků na krmítku od 7.–9. 1. 2022, kterého se mohou zúčastnit i dobrovolníci bez předešlých zkušeností. První sčítání tohoto typu se konalo loni v říjnu a zapojilo se do nich 14 tisíc účastníků. 

Veselý krmelec: Vánočky, chlebíčky i pečené maso, tím vším lidé v lese krmí zvířata

Přikrmování volně žijící zvěře. Velmi oblíbená činnost laické veřejnosti, a to především v zimních měsících. Často si ale neuvědomujeme, že můžeme zvíře i zabít. Několikrát jsme psali o správném přikrmování ptáků, ale teď se zaměříme na lesní zvířata. Největším problémem je, že se lidé neinformují a nosí do lesa vše, co je napadne.

reklama