
Pohřešuje se sedmasedmdesátiletá Ruska z Bíliny. Rodina se bojí o její život
Plánujete se svým psem vyjet na výlet do zahraničí? A víte, co vše byste měli před odjezdem zařídit? My vám poradíme.
S příchodem jara se těšíme na procházky s našimi čtyřnohými parťáky. Teplé počasí a svěží zeleň ale znamenají i zvýšené riziko klíšťat. Jak ochránit psy a kočky co nejlépe? A jsou přírodní metody skutečně účinné? Na tyto otázky odpovídá veterinární lékařka Michaela Kolečkářová.
V České republice neexistují přesná data o počtech ježků, ale experti se shodují – jejich populace klesá. Tito užiteční savci jsou závislí na dostatku potravy, především hmyzu, a na bezpečných úkrytech, kde mohou přečkat zimu. Jejich úbytek je však z velké části důsledkem lidské činnosti – zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí, rozdělení krajiny, intenzivnímu hospodaření a častým střetům s dopravou.
Pořízení kočky bývá často spojeno s představou, že jde o nenáročného společníka, který si vystačí s minimem vybavení. Tento omyl však může vést k podcenění některých důležitých aspektů jejího každodenního života. Jedním z nich jsou například škrabadla – klíčový prvek pro zdraví i psychickou pohodu každé kočky.
Pokud přemýšlíte o pořízení štěněte, v první řadě je nutné zvážit, jaké plemeno se k vám hodí. Pak odkud si ho pořídit a také je dobré vědět, co na začátku nepodcenit, abyste měli příjemné první společné chvíle a nemuseli hasit problémy.
Psi milují tři věci. Vás – svého páníčka, pamlsky a dovádění venku. Co když teď můžete spojit příjemné s užitečným? Aby pro vašeho parťáka bylo venkovní dobrodružství bezpečnější, máme pro vás novinku.
Moderní výcvik psů není o křiku, trestech ani o dominanci. Trenér Tomáš Nushart přibližuje přístup, ve kterém klíčem k úspěchu není síla, ale motivace, odměny a vzájemné porozumění. Co je to force-free trénink a proč už dávno neplatí, že páníček musí být „vůdcem smečky“?
Každý kočičí majitel ví, jak citlivé jsou kočky na manipulaci. Umí to dát dost silně najevo a neváhají přitom použít i drápy. Navíc je každá pro ně nekomfortní situace velmi stresující. S tím je ale teď alespoň v některých případech konec.
„Mám strach, že si na nás nikdy nezvykne,“ píše kočičí behavioristce Kateřině Štiblické čerstvá majitelka kočičky z útulku. Když ji jeli s manželem navštívit, kočička se s nimi mazlila a vzala si pamlsky. A kočka skoro vypadala, že se do nového domova těší – sama si vlezla do přepravky! Nyní je to ale už týden a kočka pořád „kempí“ za sedačkou a vylézá jen, když nejsou doma nebo v noci. Znamená to, že se adopce nepovedla? Jak kočičce zvykání ulehčit a čemu se v tomto období vyhnout?
Městské holubníky jsou ideálním kompromisem mezi odpůrci i milovníky holubů. Dochází totiž ke snižování jejich populace, ale humánním způsobem. Místo plynování a střílení se holubům mění vajíčka za atrapy. Holubi jsou monitorováni a krmeni, takže většinu času tráví v holubníku a „neznehodnocují“ památky ani auta obyvatel města. Holubníky jsou velmi populární v Německu a sice pomalu, ale jistě nabírají na oblibě i v Česku. Na počátku všeho ale vždy musí stát přístupná politická autorita.
Za chvíli nás čeká jaro. O to víc se budeme těšit na procházky s našimi mazlíčky. V tomto období bychom na ně měli myslet o trochu víc než jindy. Stoupající teploty a sluneční paprsky jsou totiž rájem pro klíšťata.