reklama

Zemřel známý český herec a dramatik Jan Skopeček. Bylo mu 94 let

V pražské Nemocnici Na Bulovce zemřel český herec a zakládající člen Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček. V září by mu bylo 95 let. Odehrál stovky divadelních a kolem 150 filmových a televizních rolí. Zazářil mimo jiné v seriálu Tři chlapi v chalupě nebo v Kameňáku.

reklama

Jan Skopeček se narodil 19. září 1925 v Litoměřicích. Byl zakládajícím členem libeňského Divadla pod Palmovkou, kde strávil přes šedesát let. Skopeček je autorem šesti divadelních her a několika rozhlasových dramatizací. Před deseti lety v rozhovoru pro Slánské listy odhadoval počet svých odehraných rolí na jevišti zhruba na tři stovky.

Ve filmu a televizi ztvárnil zejména menší epizodní role či vedlejší postavy, často komického charakteru. Jeho nejznámější hlavní rolí byl otec Václav Potůček v seriálu Tři chlapi v chalupě. Hrál také třeba ve filmech Dobrý voják Švejk, Vyšší princip, Kdo chce zabít Jessii?, Marečku, podejte mi pero, Parta Hic, Dobří holubi se vracejí, Léto s kovbojem, Zítra to roztočíme, drahoušku...! nebo S čerty nejsou žerty. Z novějších filmů se objevil například jako děda Novák v komediální pentalogii Kameňák nebo v obou dílech komedie Bobule. Na kontě má ve filmu a televizi kolem 150 rolí.

Během 2. světové války byl nacisty držen v koncentračním táboře. V roce 2017 převzal z rukou českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Jeho ženou byla přes šedesát let Věra Tichánková (Černá kronika z Ať žijí duchové), která v třiadevadesáti letech zemřela v roce 2014.

Další hlavní zprávy

reklama
Školy musí být připravené učit on-line. Jak bude vypadat školní rok, se dozví v pondělí
Evropo, drž se. Americká ekonomika míří do katastrofy, varuje šéf pobočky Fedu
Česko se dostává do vnímání okolních zemí jako země středně riziková, upozornil Prymula
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama