Britský miliardář Branson chce vystavět hyperloop v Indii

Po Elonu Muskovi chce další světový miliardář začít stavět moderní dopravní systém zvaný hyperloop. Vysokorychlostní dopravní systém spoléhá na podlakové tunely s pohonem indukčních motorů a vzduchových kompresorů. Má výrazně urychlit přepravu pasažérů mezi Bombají a Puné, které jsou od sebe vzdálené přibližně 150 km.

Podle oficiálního vyjádření společnosti Virgin, jejímž zakladatelem je Richard Branson, indický premiér Narendra Modi a hlavní ministr oblasti Maharashtra podepsali se společností Virgin Hyperloop One rámcovou dohodu o uskutečnění projektu. Ten má zajistit transport mezi Puné a Bombají za 25 minut. V současné době cesta trvá přibližně 2 a půl hodiny automobilem a lehce přes 3 hodiny vlakem. Očekává se, že by hyperloop dokázal pojmout 150 miliónů pasažérů za rok.

Podle studie, kterou si společnost vypracovala, má hyperloop v Indii obrovský potenciál na socioekonomický dopad. A to z pohledu šetření času obyvatel, snížení nehodovosti a dlouhodobé úspoře operativních prostředků. Navíc vysoká kapacita by měla umožnit vznik nových pracovních míst, ulehčit dopravu obyvatel za novými pracovními možnostmi a přinést nové investice do oblasti.

Celý projekt by měl být vybudován v horizontu pěti až sedmi let. Význam hyperloopu je často srovnáván s významem vlakové dopravy ve 20. století. Od inovativního způsobu dopravy si oba miliardáři, Elon Musk i Richard Branson, hodně slibují.

Tagy: