Češi nechávají podání daňových přiznání na poslední chvíli

Termín pro odevzdání daňového přiznání letos připadá na 3. dubna. V případě, že využíváte služeb daňových poradců je nutné přiznání odevzdat do 2. června. Podle finančního úřadu jsou Češi zvyklí podávat formulář se svými příjmy až v polovině případů poslední týden v březnu.

Finanční správa umožňuje podání uskutečnit osobně, poslat poštou či přes internet. Formulář je ke stažení na stránkách finanční správy zde. Vyplněné přiznání za rok 2017 můžete odeslat přímo na daňovém portálu nebo využít datovou schránku.

Úředníci z Ministerstva financí upozorňují, že subjekty s povinností datové schránky musí daňové přiznání podávat pouze elektronicky. Za porušení této podmínky hrozí pokuta dva tisíce korun. Sankce za pozdní podání daňového přiznání se stanovují od 6. dne prodlení, a to ve výši 0,05 % stanovené daně. V případě pozdního doplacení daně ale úrok z prodlení činí 14,50 %! Především právnickým osobám tak hrozí až milionové částky, na to je nutné si dát pozor.

Finanční správa na svém twitterovém účtu zveřejnila příspěvek, ve kterém poplatníky nabádá k využití aplikace EPO (Elektronická podání pro Finanční správu). Na stránku aplikace se můžete podívat zde. Tweet obsahoval i statistiku využívání aplikace v jednotlivých krajích. Nejvíce využívána je v krajích Libereckém (24 % poplatníků), na Vysočině (22 % poplatníků) a Plzeňském (21 % poplatníků).

Tagy: