Co čekat od Staříků aneb Když důchodci vyrazí vraždit

V Karlových Varech si odbyl světovou premiéru minimalistický český film o mužích, kteří se se stárnutím vyrovnávají po svém. Herecky mu dominují Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

Na karlovarském filmovém festivalu měl premiéru snímek Staříci, posmutnělá komedie o dvou osmdesátnících, kteří se na stará kolena rozhodnou pro vraždu. Ne však ledajakou, hodlají totiž zabít bývalého významného straníka, který je v 50. letech jakožto politické vězně mučil. Stárnoucí muži se nyní dozví o jeho omilostnění a rozhodnou se vzít spravedlnost do svých rukou. Je to v pořádku? Smí se člověk k něčemu takovému uchýlit, když cítí morální povinnost?

Příběh na základě skutečných událostí

Je zajímavé, že příběh vychází ze skutečných událostí. Zhruba před dvaceti lety totiž médii prolétl příběh Pravomila Raichla, bývalého politického vězně, který kontaktoval dávného přítele z vězení za účelem vraždy Karla Vaše – komunistického prokurátora. Oběma mužům bylo tou dobou přes osmdesát let a zločinného prokurátora chtěli zabít na veřejnosti při příležitosti výročí komunistického puče. Jenže osud tomu zjevně nechtěl, a tak Raichl zemřel na infarkt večer před plánovanou vraždou.

Jak vidno, příběh aktuálního snímku je tedy dost podobný, avšak průběh samotné akce se bude lišit – jakmile se muži ve speciálně přizpůsobeném obytném voze vydají na cestu, podobnosti se skutečnou příhodou končí a scénář si žije vlastním životem. Režiséři Ondřej Provazník a Martin Dušek však zdůrazňují, že témata vraždy, morálky či spravedlnosti jsou zde až na druhé koleji; prim hraje stáří a jeho limity.

Nezlomní Staříci

Většinu času tak sledujeme dva staré muže, kteří jsou zdravotně indisponováni, a vlastně jakýkoli pohyb je pro ně problém. Všechno je bolí, všechno jim trvá dlouho, pozornost je těžké udržet a ruce ztrácejí jistotu. Přenesení pocitu bezradnosti ve stáří se tvůrcům podařilo výborně, avšak neopomenutelnou zásluhu na tom mají i oba hlavní herci. Osmdesátiletý Ladislav Mrkvička, který aktuálně skutečně bojuje s vážnými zdravotními problémy, i o 11 let mladší Jiří Schmitzer, jenž film osobně přijel představit do Karlových Varů, jsou ve svých úlohách nadmíru přesvědčiví a každou drobnou bolest v kloubech jim bez problémů uvěříte. Výsledkem je silně nadprůměrný tuzemský film, který dokáže udržet nastavený koncept až do konce a předává jasnou zprávu o limitech stáří.

Text: MS

Tagy: