Co vás pálí: Stát neproplácí rehabilitace, které pomáhají dětem postavit se na vlastní nohy

Co Vás Pálí: Stát neproplácí rehabilitace

Děti s dětskou mozkovou obrnou mají nárok na každoroční dvou až třítýdenní pobyt v lázních, kde s nimi cvičí fyzioterapeut. Vše hradí zdravotní pojišťovny. Jenže podle rodičů státní lázně nefungují tak dobře jako soukromé. Ty ale pro změnu zdravotní pojišťovny nehradí a rodiče tak mnohdy vytahují z vlastních kapes desítky tisíc korun.

Narodilo se jim dítě, kterému byla časem diagnostikována dětská mozková obrna. Rodiče, které uvidíte v dalším díle našeho pořadu Co vás pálí, se rozhodli pro své dítě udělat to nejlepší. Snaží se pomocí cviků, aby se jeho zdravotní stav zlepšil a dítě se mohlo samo alespoň trochu hýbat. Všichni byli opakovaně posláni na účet zdravotní pojišťovny do státem hrazených lázní.

Tam se ale podle jejich zkušeností iluze o zlepšení zdravotního stavu potomka velice rychle rozplynula. Rodiny, které se navzájem neznají, po několika letech za své peníze vyrazili pro pomoc do soukromého sektoru a všichni se shodli na tom, že takové služby skutečně pomáhají a na jejich dětech se třítýdenní pobyt pozitivně projevil.

„Ten posun je ohromný. Tady má Kuba 2 hodiny cvičení a ještě ve speciálním oblečku, což je pro něj namáhavější a díky tomu, že tu cvičí, tak je lépe zpevněný. Fungují mu jinak končetiny, celý trup. Vidíte, že se musí pořád podpírat, aby nespadl,“ tvrdí Libor Štěpánek, otec Kuby.

Že u nás podobná zařízení fungují, je dobrá zpráva. Proč ale pobyt v nich nehradí pojišťovny? „Peníze pořád jen sháníme, je to ponižující. Zrovna dneska jsem měla e-mail, že nadace mi zamítla peníze. Vlastně na každé to cvičení, které stojí řádově 50 tisíc, tak musím ty peníze shánět. To za rok musíte sehnat, když si vezmete, že tak v průměru 5x cvičí, tak 250 tisíc," říká Marcela Plintová, babička Leonky.

Přitom by hrazení takové péče bylo výhodné i pro samotný stát. Je to jednoduchá matematika: Péče o jediného nemohoucího pacienta, který se bez rehabilitací z dítěte stane, vyjde pojišťovny, potažmo státní kasu, ročně minimálně na třičtvrtě miliónu korun.

Tito lidé se o sebe nedokáží postarat ani pracovat. Jsou odkázáni na cizí pomoc. Tu platí stát z našich daní. A k tomu pojišťovny proplácí velké peníze za lázně, které podle rodičů nemocných dětí nejsou tolik efektivní. Budou někdy pojišťovny nakloněny tomu, že si rodiče pro své děti budou smět způsob léčby vybrat?

Tagy: