Další „jednička“ ve Sněmovně. Předseda Vondráček ukázal poslancům vztyčený prostředníček

Vztyčený prostředníček ukázal ve Sněmovně její šéf Radek Vondráček ZDROJ: PS ČR

O rozruch se před začátkem dnešního jednání Poslanecké sněmovny postaral její předseda Radek Vondráček (ANO). Kamera ho totiž zachytila, jak směrem k poslancům ukazuje vztyčený prostředníček. Na sociálních sítích se na Vondráčka okamžitě snesla vlna kritiky. Předseda Sněmovny se následně omluvil s tím, že se jednalo o legraci.

Zřejmě si neuvědomil, že kamery, které zabírají i místo předsedy Sněmovny, streamují na internet i chvíle před zahájením jednání. Radek Vondráček se pousmál směrem k poslancům a následně začal předvádět točení klikou, při čemž pomalu zvedal prostředníček. Vulgárním gestem se evidentně dobře bavil.

Vondráčkovo počínání samozřejmě neuniklo ostatním politikům ani novinářům a reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. „Pak, že jsem tady nejmladší,“ vtipně reagoval nejmladší poslanec Dominik Feri (TOP 09). Na Twitteru si přisadila i jeho stranická šéfka Markéta Pekarová Adamová, která Vondráčkovi připomněla jeho novoroční projev:

Předseda Sněmovny později na Twitteru své gesto vysvětlil. „Pár slov k dnešnímu gestu před začátkem jednání Sněmovny. Rád bych zdůraznil, že ještě neprobíhala schůze. Byla to reakce na jiné gesto kolegy a kamaráda a samozřejmě se jednalo o legraci. O několik minut později dodal, že oním kolegou byl stranický kolega Ladislav Okleštěk. „Veřejnosti se omlouvám,“ napsal Vondráček.

Radek Vondráček není prvním poslancem, který se ve Sněmovně prezentoval vulgárním gestem. Poslanec za Věci veřejné Vít Bárta v roce 2011 rovněž ukázal vztyčený prostředníček. Následně se hájil tím, že se vulgárního gesta nedopustil úmyslně.

Stejné nemravné gesto ukázal v roce 2008 Miroslav Kalousek (nyní TOP 09) tehdejšímu poslanci ČSSD Davidu Rathovi. Vztyčeným prostředníčkem se v roce 2007 prezentoval také tehdejší premiér Mirek Topolánek. Gesto směřoval na opoziční poslance. Později se hájil tím, že chtěl ministrovi Kalouskovi naznačit, že „je jednička“.