Harry a Meghan se své královské role nevzdali! Rozhovor s Jindřichem Forejtem

Rozhovor s Jindřichem Forejtem

Od začátku manželství Harryho a Meghan je všechno naprosto odlišné. I samotná svatba byla v jiném, než v tradičním duchu. Co chtějí manželé těmito kroky docílit? A proč se vzdali svých královských rolí? Zeptali jsme se odborníka na královské rody Jindřicha Forejta.

Vévodové ze Sussexu se necelé dva roky po svatbě rozhodli, že odstoupí od svých britských královských rolí. Tuto novinku oznámili přes Instagram a všechny tím šokovali. Tyto kroky vyvolaly pozdvižení po celém světě.

Podle experta na královské rody Jindřicha Forejta se jedná o nešťastný krok. „Oni v jedné větě řekli něco, co se v druhé lehce popírá. Řekli, že se vzdají části té role a zároveň říkají, že povinnosti ke královně plnit budou,“ podle něj se jedná o nepřesnou výpověď. Královské role se totiž nevzdávají. To by se museli vzdát i všech finančních prostředků, a to prozatím neudělali.

Královský pár doposud čerpal ze dvou finančních zdrojů, a to z královnina zdroje, který pokrývá veškeré výdaje a z druhého od prince Charlese. „Výše druhého státního zdroje je kolem dvou milionu liber ročně,“ dodal Forejt. To dělá kolem 59 milion korun českých.

Jakou práci by mohl Harry vykonávat?

Princ pracoval u armády, toto prostředí je mu tedy blízké a mohl by se v něm uchytit. „Byl také příkladným důstojníkem. Tímto prohlášením narušil i to, čemu se říká řád. Vojáci a důstojníci by totiž měli na zachování určitého řádu dbát,“ zmínil odborník s tím, že zde vzniká kámen úrazu. „Pokud si nechá královský titul, tak by neměl vykonávat práci. Z toho by mohl být nařknut ze střetu zájmu.“

Proč teď?

Královna odjíždí vždy v zimním období mimo hlavní město. Vrací se až 6. února. „Tím to vypadá, že je komunikace mezi členy královské rodiny ztížená. Asi chtěli okamžik překvapení, ale vojáci mají překvapení použít jako zbraň proti nepříteli, ale ne proti straně, která stojí za vámi,“ okomentoval situaci Jindřich Forejt.

Odborník se domnívá, že pokud krok pochází z hlavy Meghan, je velice krátkozraký. „Může se jí to vrátit. Pokud tu změnu chtěli společně, tak jejich konání v uplynulém roce nedává smysl, protože během té doby pracovali na prohloubení závazků.“

Britská veřejnost vnímá krok královského páru v rozpacích, jak dodal Jindřich Forejt. Královna Alžběta II svým vyjádřením navíc uvedla, že jejich odchod nebude tak jednoduchý, jak si zřejmě představují.

Tagy: