Jak mít dlouhodobě funkční vztah? Věnujte se jeden druhému a omezte sociální sítě, doporučuje vztahová koučka

Dnes je 1. máj – čas lásky a polibků. Přestože je tento den symbolem zamilovanosti, na vztahu bychom měli pracovat celý život. Protože když o něj nebudeme pečovat, začne pomalu umírat. Dlouhodobé vztahy nás mohou vést ke kritice, vyhledávání temných stránek na tom druhém. Přitom stačí málo a vše může být jinak. Dlouhodobé partnerské soužití není jednoduché, ale pokud to funguje, život je mnohem krásnější (a nejen v máji). Jak lásku posílit a vztah oživit?

Nespadnout do spárů stereotypu

Často se dostaneme do pasti, protože bereme lásku, vztah a jeho funkčnost automaticky. Jsme spolu, a tak to přece bude pořád. Byť nevědomě, začneme tomu druhému věnovat méně pozornosti, jedeme ve vlaku každodennosti a stereotypů.

„Najednou je žena a muž a mezi nimi povinnosti, břemena. Proto je potřeba si to vědomě hlídat. Fungujeme mezi sebou i jako muž a žena? Plánujeme i okamžiky jen pro sebe? Setkáváme se nad fajn věcmi nebo jen když je nutné něco řešit? Dotýkáme se jeden druhého? Nebo jediný, koho v ložnici obejmeme a s kým mluvíme, je jen mobilní telefon a sociální sítě v něm?“ vysvětluje vztahová koučka Lucie Mucalová problematiku, se kterou se ve své praxi setkává bohužel často. Přichází únava, času na sebe je méně, komunikace utichá a vztah začíná uvadat.

Co bychom měli dělat, abychom do stereotypu a každodennosti nespadli? „Je to o maličkostech, které jsou velmi podstatné. Plánujte si okamžiky, které budou jen vaše. I když máte děti a hromadu práce, čas od času si najděte hlídání a udělejte si hezký večer jen sami ve dvou. Můžete jít do kina, na večeři, na výlet nebo si zasportovat. Je lepší mít alespoň hodinu pro sebe než nic, nebo jen neustálé povinnosti,“ upozorňuje koučka.

Dotyky a společně strávený čas

Bohužel vztahové krize často posílí časté trávení času s mobilem v ruce. Lidé si pak nepovídají, ale oba hladí svůj mobilní telefon. Zkuste v přítomnosti partnera omezit používání sociálních sítí na minimum. Je lepší dívat se do očí svého protějšku, než sledovat, co nového kdo přidal na Instagram. „Občas se mile překvapujte. Zkuste pro partnera vymyslet čas od času něco, co běžně neděláte, vybočte ze zaběhnutých vzorců,“ míní Lucie.

Mnohdy partneři po letech nemají žádný společný koníček. Najednou zjistí, že je spojují pouze děti, případně společný majetek. I to může vést k obrovské propasti, která se neustále prohlubuje. „Mějte společné přátele a zkuste si najít i koníček, který bude bavit oba. Může to být úplně cokoliv, důležité je společně trávit čas a mít společné zážitky,“ dodává Lucie.

Odcizení nejčastěji přichází v době, kdy se narodí děti

Přestože založení rodiny je vrcholem každého vztahu, zároveň to mnoho párů paradoxně odcizí. S dětmi přichází řada nových povinností a starostí, které mohou vést ke vztahové krizi. „Vzájemně si pomáhejte, občas nechte partnera, ať se jde nechat hýčkat nebo s přáteli, a vy hlídejte. Je důležité, aby si oba partneři mohli odpočinout. Vědomě se starat o vztah vyžaduje mít energii pro nás dva něco udělat,“ pokračuje koučka a dodává, že nejvíce hádek plyne z únavy a frustrace.

Dělejte vše tak, abyste byli spokojeni

V době sociálních sítí máme často pocit, že všichni se mají skvěle, jen u nás to není ideální. Je to ovšem iluze, protože virtuální svět zachytí jen to, co lidé chtějí, aby bylo vidět. Proto je důležité zaměřit se na svůj život a nežít podle toho, jak to dělají jiní. „Říkejte jeden druhému, co je pro vás důležité. Některé ženy si přejí květiny a muž je nenosí. Žena mlčí, ale je zklamaná, nebo naštvaná. Jenže muž možná ani netuší, že je to pro ni tak důležité,“ doporučuje Lucie. Aneb když po muži něco chcete, jednoduše mu to řekněte.

Neutíkejte s horkou hlavou, vše zvažte

Pokud je krize dlouhodobá a oba partneři chtějí na vztahu opět pracovat, je vhodné vyzkoušet například párovou terapii. Někdy stačí jen pár sezení, kdy si partneři uvědomí, co nejvíc jejich vztahu „škodí“ a začnou na tom opět pracovat. Ne vždy je to ale možné. Jsou případy, kdy už nejde spravit, co se rozbilo a je na čase vztah ukončit. „Ze vztahu odcházejte v případě, že už jste zkusili vše, co se nabízelo, ale výsledek žádný, anebo jste to táhli pouze z jedné strany, což je naprosto neefektivní,“ uzavírá koučka.

Zapomeňte na telenovely a romantické filmy. Dlouhodobé a funkční vztahy často vznikají z překonávání i těžkých zkoušek. Když dva chtějí, mohou mnohé dokázat. Ale oba musí chtít, to je vztahový základ.

Martina Richterová

Tagy: