KORONAVIRUS ONLINE: V Česku je 61 případů nákazy novým koronavirem. Stát zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zavře školy

Stát kvůli novému koronaviru zakázal akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny shromáždění nad 5000 lidí. Zákaz platí od dnešní 18. hodiny. Od středy vláda zrušila i výuku v základních, středních a vysokých školách, informoval premiér s odkazem na vývoj nemoci v Evropě. V Česku počet nakažených novým koronavirem přibývá, aktuálně jich je 61.

20:00 Probíhá tisková konference po jednání vlády:

19:51 Bezpečnostní rada města Zlína dnes doporučila v souvislosti s novým typem koronaviru uzavření některých městských i soukromých institucí. Rada rozhodla o uzavření institucí zřizovaných městem - Městského divadla Zlín, městských lázní, Památníku Tomáše Bati, kulturního institutu Alternativa i klubu seniorů, a to s platností od středy.

19:50 Zeman také počítá s tím, že po návratu ze summitu v Číně by strávil karanténu v Lánech. Svému poradci Nejedlému chce vytknout porušení karantény.

19:45 Prezident Miloš Zeman podporuje opatření zavedená v boji proti šíření koronaviru. Nemyslí si, že by se situace vyhrotila jako v Itálii. Varoval před nákupní horečkou.

19:24 Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových potvrzených případů nákazy, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Očekává další nárůst, protože ještě dnes budou další výsledky testů.

18:38 Jedna z pacientek nakažených novým koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. Školu o tom informovala pražská hygienická stanice. Škola to uvedla na svém webu. Již v pondělí odpoledne se kvůli kontaktu této studentky s jiným nakaženým škola uzavřela a čekala na výsledky testu. Hygienikům nyní předala seznamy lidí, kteří s ní chodili na výuku. Další informace zatím nedostala. Podle mluvčí školy Martiny Mlynářové má VŠE 13261 studentů a 2373 zaměstnanců.

18:34 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zatím dostala 2436 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Do dvoutýdenní izolace musí lidé, kteří se vracejí z Itálie. V izolaci jsou i ti, kteří byli v kontaktu s nakaženými. Celkem za dnešek úřad přijal zhruba 11630 e-neschopenek. Mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová upřesnila, že údaje jsou k 15:00. Lékaři by měli lidem v karanténě vypisovat pětidílný tiskopis, využít mohou ale i e-neschopenky. Za dnešní den se evidujeme 426 e-neschopenek se sledovanou diagnózou ´karanténa´, v celkovém součtu tedy 2436 případů.

18:23 V Česku je 58 případů nákazy novým koronavirem. Ještě ráno bylo potvrzených případů 40.

18:17 Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo možnost uvalení karantény i na cizince, kteří budou na hranicích kontrolováni s příznaky infekčního onemocnění.

18:12 V Česku je 54 případů nákazy novým koronavirem. Jeden z pacientů se zřejmě nakazil v Rakousku.

17:26 Kvůli zavření škol zůstane doma podle údajů ministerstva zhruba 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Téměř milion z nich budou žáci základních škol.

17:18 Matějská pouť v Praze bude dnes od 18:00 kvůli nařízení vlády o zákazu akcí nad 100 účastníků uzavřena, dále bude jednat o výjimce, uvedla Eva Kočková.

17:15 Budějovický Budvar umožní svým zaměstnancům, kteří mají děti do deseti let věku, aby zůstali doma. Pivovar tak reaguje na rozhodnutí státu, že kvůli šířící se nákaze koronavirem budou zavřené školy. Budvar v pondělí uzavřel návštěvnické centrum, omezuje služební cesty a zajišťuje hygienické prostředky pro zaměstnance.

Největší česká mlékárna Madeta nabídla pracovníkům z generálního ředitelství hlídání dětí, ostatní případy bude řešit individuálně.

Firmy v Moravskoslezském kraji se budou snažit maximálně vyjít vstříc zaměstnancům, kteří budou muset kvůli uzavření škol zůstat doma s dětmi. Kde to bude možné, umožní lidem, aby pracovali z domova.

Banky a pojišťovny v souvislosti se situací ohledně koronaviru a s uzavřením škol umožňují zaměstnancům využívat možnosti práce z domova, a to všude tam, kde to povaha pracovní pozice dovoluje.

17:12 Zaměstnavatelé navrhují doplnit do novely zákoníku práce, kterou nyní projednává Sněmovna, úpravu takzvaného kurzarbeitu kvůli případným dopadům opatření proti šíření koronaviru. Při omezení či zastavení výroby či provozu by pak zaměstnavatelům mohl na mzdy přispívat stát, aby se příjem pracovníků nepropadl a zabránilo se propouštění.

17:09 V Pardubickém kraji je možná první člověk s koronavirem, čeká se na potvrzení certifikovanou laboratoří. Starší muž z Pardubicka se vrátil z Rakouska.

16:52 V karanténě skončil i poslanec ODS a 1. místostarosta Litoměřic Karel Krejza. „Jsem doma a jsem dobrovolně v karanténě. Byl jsem lyžovat skoro před čtrnácti dny. Na testech jsem nebyl, nemám žádné potíže.“ Krejza dodal, že na zimní dovolené byl v Itálii.

16:44 Vedení Ústeckého kraje se rozhodlo zrušit nábor nových dárců kostní dřeně, který se měl uskutečnit v pondělí 16. března. Současně hejtmanství zrušilo také svůj reprezentační ples, který byl naplánovaný na sobotu 21. března 2020 v Teplicích. „Ústecký kraj jako hlavní pořadatel akce bude vracet finance oproti předloženým vstupenkám, a to v úředních hodinách na pokladně krajského úřadu v Ústí nad Labem. Již zakoupené vstupenky můžete vrátit rovněž v pokladně Domu kultury v Teplicích. Vstupenky lze vracet od pondělí 9. března do 30. dubna během úředních hodin pokladen na obou místech,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Martin Volf.

16:39 Ruší se také všechny farmářské trhy a slavnosti v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích a Kadani, které jsou známé jako Severočeské farmářské trhy.

16:37 Ústecký magistrát zůstává otevřený. Opatření vlády se dotknou i provozu magistrátu města, kde někteří zaměstnanci zůstanou doma se svými dětmi. „Jde zejména o oddělení registru řidičů, oddělení registru vozidel a oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel. Úřad bude poskytovat veškerý rozsah služeb, úřední hodiny budou zachovány v dosavadní podobě,“ uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová s tím, že magistrát žádá občany o trpělivost při možném pomalejším odbavení.

16:27 Poslechněte si, jak reaguje na celou situaci ředitel Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček.

16:21 Městská hromadná doprava v Pardubicích bude od čtvrtka jezdit v prázdninovém režimu. Prodlouží se intervaly mezi spoji. Opatření trvá do odvolání. Zároveň dopravní podnik ruší prodej papírových jízdenek, aby se řidiči nemuseli dotýkat peněz.

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO), která provozuje MHD ve Zlíně a okolí, zruší od středy všechny školní spoje.

16:17 V Jihomoravském kraji vzrostl za posledních 24 hodin o polovinu počet odběrů kvůli podezření na koronavirus. Zatímco v pondělí odpoledne měli hygienici 50 odběrů, nyní jich mají 75. V 54 případech jsou výsledky negativní, u 21 lidí se na výsledky čeká.

16:10 Svaz lyžařů České republiky zrušil do odvolání veškeré lyžařské a snowboardové závody. V ohrožení jsou mimo jiné domácí šampionáty běžců a sjezdařů. Biatlonisté už si v Česku nezazávodí a fanoušci přijdou i o tradiční exhibici v Jablonci. Důvodem je dnešní zákaz akcí s účastní více než sto osob kvůli šíření nového typu koronaviru.

16:00 Opatření proti šíření nákazy koronavirem dnes zvýšila provoz na internetu až na trojnásobek. Stoupla návštěvnost zpravodajských serverů i vyhledavačů. Web Ministerstva zdravotnictví byl desítky minut nedostupný. Vyplývá to z informací firem.

15:50 Muž z Prahy, který je prvním případem nákazy novým typem koronaviru v Česku bez vazby na Itálii nebo jinou rizikovou zemi, tři dny i s příznaky nákazy řídil taxi. Hygienici dohledali zhruba 90 jeho pasažérů, postupně je kontaktují. Jeho zdravotní stav nebyl úplně dobrý, sám vyhledal nemocnici, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová uvedla, že vedle řízení taxi také pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci, od kterých se možná nakazil.

15:32 Na zvýšenou poptávku jsou tuzemské obchody s potravinami připravené. V souvislosti s novými vládními opatřeními, zejména uzavřením škol, ji ale zatím zaznamenaly jen některé, zejména e-shopy. Neočekávají ani citelný výpadek některého zboží kvůli případným problémům s dodávkami ze zahraničí.

15:30 V Jihomoravském kraji bude od středy fungovat druhé vozidlo s týmem, který bude jezdit na odběry domů k pacientům s podezřením na koronavirus. Se záchranářem bude vyjíždět odběrový pracovník znojemské nemocnice. Nemocnice je spádová až pro 180 tisíc pacientů. První odběrové vozidlo již dříve začala zajišťovat záchranná služba s Fakultní nemocnicí Brno.

15:18 Smartwings od dnešního dne do 31. března přeruší provoz své linky z Prahy do Tel Avivu. Důvodem jsou izraelská opatření kvůli koronaviru.

15:16 Babiš pochybuje, že Evropa při dnešní videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie najde společné opatření kvůli koronaviru.

15:10 Papež František dnes vyzval kněze, aby sebrali odvahu a vyšli mezi lidi, kteří se nakazili koronavirem. Na ranní mši duchovní rovněž vybídl, aby pomáhali zdravotníkům a dobrovolníkům v boji proti šíření koronaviru. Vatikán se v posledních dnech přidal k opatřením, která přijala italská vláda. Už od neděle jsou tak například zavřená místní muzea, informovala tisková agentura APA. Papežský stát zatím ohlásil jednoho nakaženého novým typem koronaviru.

15:00 V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 a vzhledem k současné epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje všem poskytovatelům zdravotních služeb ve vlastním sociálním prostředí pacienta a zdravotnické záchranné službě, aby při návštěvě pacienta v jeho vlastním sociálním prostředí důsledně používali ústní roušku jako jedno z preventivních opatření snižujících možnost šíření nákazy. Dodržujte prosím zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem.

14:55 Britské aerolinky British Airways a irské nízkonákladové aerolinky Ryanair ruší všechny lety do Itálie i z Itálie. Reagují tak na oznámení italské vlády, která vyhlásila celostátní karanténu kvůli šíření koronaviru. Ke stejnému kroku přistoupila maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air a přidaly se i španělské úřady. Veškeré lety mezi Španělskem a Itálii budou zrušeny od 11. do 25. března.

Kvůli koronaviru a poklesu poptávky ruší některé lety i americké aerolinky American Airlines a Delta Airlines.

14:46 Sobotní galavečer smíšených bojových umění MMA Oktagon 16 v Ostravě se neuskuteční. Po rozhodnutí Bezpečnostní rady státu omezit kvůli šíření koronaviru návštěvnost na sportovních akcích odložili pořadatelé akci na jiný termín. Kdy se bojovníci nově na severu Moravy představí, se teprve rozhodne.

14:38 Rakousko je další zemí, která na epidemii koronaviru reagovala zákazem akcí s větším počtem diváků. Ministerstvo zdravotnictví dnes rozhodlo, že se nesmějí konat venkovní akce s více než 500 návštěvníky, pro události v halách platí omezení do 100 diváků.

14:35 Rodiče, kteří zůstanou po uzavření škol doma se školáky do deseti let, mají nárok na ošetřovné. Potvrzení jim tentokrát nevystaví lékař, ale přímo škola. Novinářům to dnes po jednání na ministerstvu průmyslu řekla ministryně práce Jana Maláčová. Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu, člověk ale musí mít nemocenské pojištění. Dávka se pobírá nejdéle devět kalendářních dnů. Samoživitelům a samoživitelkám s potomky do 16 let se vyplácí až 16 dnů.

Ti, kteří by se kvůli mimořádným opatřením proti šíření nákazy novým koronavirem dostali do finanční tísně, mohou požádat úřad práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Tento jednorázový příspěvek činí až patnáctinásobek životního minima.

14:30 Izraelský epidemiolog Allon Moses se domnívá, že epidemie v letních měsících neskončí. Moses je také toho názoru, že karanténa bude muset být delší než dvoutýdenní. Epidemiolog řídí oddělení klinické mikrobiologie a infekčních nemocí na jeruzalémské klinice Hadasa. Podle něj je málo pravděpodobné, že virus zanikne se sezónní změnou, jak tomu bylo v případě SARS v roce 2003, protože po celém světě je už příliš mnoho nemocných. Pravděpodobnější je podle jeho názoru to, že Izrael zachová pravidla přísné izolace případných nositelů viru, dokud se aspoň po dva týdny neobjeví žádný nový případ nákazy. Pak by bylo možné krizi považovat za ukončenou. Třetí možnost je, že se virus podaří zvládnout, teprve až bude nalezena vakcína proti němu.

14:20 V ČR se potvrdil 41. případ nákazy novým typem koronaviru. Nemocný cizinec je na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově, pracovně pobýval Anglii a Německu.

14:17 Bohoslužby se mohou z rozhodnutí českých a moravských biskupů rozdělit tak, aby na žádné z nich nebylo více než 100 lidí. Věřící mohou také svou nedělní povinnost mše svaté splnit poslechem přenosu bohoslužby v televizi, rozhlase či na internetu.

13:46 Soutěže řízené Českým hokejem včetně extraligy i první ligy budou pokračovat podle rozpisu s maximální návštěvou do 100 diváků. Oznámil to prezident ČSLH Tomáš Král po dnešním jednání s vedením soutěží. V rozehraném play off obou nejvyšších soutěží by se mělo odehrát minimálně předkolo a o dalším postupu budou jednat na svazu zástupci extraligy i první ligy ve středu.

13:38 Kdyby doma s dětmi zůstalo mnoho řidičů MHD v Brně, jezdila by MHD v delších intervalech, řekla primátorka. Vláda zavře školy kvůli hrozbě koronaviru.

13:36 Univerzita v Ústí nad Labem (UJEP) s okamžitou platností ruší veškerou výuku v prezenční i kombinované formě včetně promocí a všech kulturních, sportovních i společenských akcí, které plánovala uspořádat. “Studentům ubytovaným na kolejích v Ústí nad Labem se doporučuje odjezd do svých domovů,” uvedl rektor UJEP Martin Balej.

13:33 Hokejové soutěže včetně extraligy i první ligy budou pokračovat podle rozpisu s maximální návštěvou do 100 diváků, uvedl prezident svazu Tomáš Král.

13:26 Zákaz akcí s účastí nad 100 lidí má podle náměstka Prymuly platit i pro velké svatby a pohřby. Vláda podobné akce zakázala od dnešních 18:00.

13:20 Zahajovací koncert mezinárodního festivalu JazzFest Brno v neděli neproběhne. „Vyprodaný koncert Joshuy Redmana v Sono Centru v neděli 15. března nebude, stejně tak nebude ani koncert Erika Truffaze příští čtvrtek,“ uvedl Radek Babička.

Dopady dnešního rozhodnutí Bezpečnostní rady státu na akce festivalu JazzFestBrno V neděli 15. března měl začít...

Posted by JAZZFESTBRNO on Tuesday, March 10, 2020

13:15 V období zrušení výuky bude zřejmě podle zástupců školských asociací většina škol zadávat dětem úkoly a cvičení elektronicky. V některých školách budou mít proto učitelé možnost pracovat z domova, jinde se budou scházet ve školách bez žáků. Vyplývá to z vyjádření předsedů Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ), Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) a Unie školských asociací CZESHA. Rozhodnutí Bezpečnostní rady státu zrušit kvůli koronaviru výuku ve všech školách kromě mateřských je podle nich v současnosti těžké hodnotit. Časem se může ukázat, že bylo správné, říkají.

12:52 Ministr Plaga doporučil zavřít i Základní umělecké školy. O případném omezení chodu mateřských škol mají rozhodnout zřizovatelé zařízení.

12:47 V Olomouckém kraji je podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) první potvrzený případ nákazy koronavirem. Zaměstnanec zahraniční firmy leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Okleštěk to dnes řekl novinářům během mimořádného zasedání bezpečnostní rady Olomouckého kraje. Cestovatelská anamnéza nakaženého muže podle hejtmana odpovídá výskytu koronaviru a klinické příznaky také. ‚‚Je to potvrzený výskyt a dá se říci, že máme první koronavir na území Olomouckého kraje,“ uvedl Okleštěk.

12:40 Síť multikin Cinestar okamžitě ruší veškeré veřejné projekce ve svých 13 pobočkách v celé zemi. Vláda zakázala akce s účastí nad 100 lidí až od 18:00.

12:19 Andrej Babiš pozval na jednání o opatřeních ke koronaviru zástupce opozice. Schůzka by se měla konat ve 13:30. Podle premiéra je třeba tahat za jeden provaz. Ministr zdravotnictví uvedl, že se bude jednat o složitých minimálně 14 dnů. Poslechněte si více v tiskové konferenci po jednání zástupců vlády s řediteli krajských hygienických stanic.

12:11 Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

11:45 Stát by měl podle opoziční KDU-ČSL zajistit místo ošetřovného plnou mzdu rodičům žáků, kteří budou muset zůstat doma kvůli uzavření škol. Potřebné opatření by mohly Sněmovna i Senát schválit vládě už příští týden ve stavu legislativní nouze, uvedl dnes předseda lidovců Marian Jurečka. Předseda ČSSD Jan Hamáček to připustil jako možné.

11:38 Středočeská muzea a galerie by se kvůli koronaviru mohla zcela uzavřít, navrhuje radní pro kulturu. Vedení kraje o tom bude ještě jednat.

11:35 Zavření škol a zrušení velkých akcí je podle opoziční TOP 09 správným opatřením, ale přijímaným chaoticky. Vláda promarnila čas se připravit.

11:16 Kvůli epidemii koronaviru se neuskuteční vyhlášení ankety Fotbalista roku, které bylo naplánováno na 22. března. Rozhodla o tom fotbalová asociace. Fotbalové zápasy organizované Fotbalovou asociací ČR se kvůli epidemii koronaviru zatím nebudou odkládat. Rozhodl o tom výkonný výbor FAČR. Pořadatel je povinen zajistit, že se utkání zúčastní maximálně 100 osob.

11:14 Opoziční hnutí STAN podpořilo jako rozumné, že se bezpečnostní rada rozhodla zrušit velké sportovní a kulturní akce a uzavřít školy kvůli koronaviru.

11:10 Opatření proti koronaviru zruší 13. března 28. ročník udělování hudebních cen Žebřík. Pořadatelé se pokusí najít jiný termín pro vyhlášení cen.

11:08 Fotbalisté Barcelony kvůli šíření koronaviru odehrají domácí osmifinále LM s Neapolí příští středu bez diváků. Informoval o tom španělský klub.

11:01 Zákaz výuky od středy rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví i o vysoké školy, informoval o tom tiskový odbor vlády.

10:51 Při porušení všech mimořádných opatření vydaných Ministerstvem zdravotnictví hrozí sankce až tři miliony korun, řekl dnes ministr Vojtěch.

10:49 Zlínská univerzita ruší kvůli koronaviru od středy výuku a vyhlašuje samostudium. Opatření platí do 22. března. Univerzita má přes 9000 studentů.

10:45 Pořadatelé po vyhlášení zákazu konání akcí s účastí nad 100 lidí zrušili festival Febiofest. Přehlídka Jeden svět pokračuje v malých sálech.

10:28 Ministr Adam Vojtěch doporučil všem seniorům zůstávat doma. Právě senioři jsou ohroženou skupinou. Andrej Babiš zase uvedl, že chce, aby lidé chodili do práce a chápe problém s malými dětmi. Proto rozhodli, že se opatření netýká mateřských škol, jeslí a dětských skupin.

10:24 Bezpečnostní rada státu rozhodla o nákupu většího objemu testů na koronavirus, které mají odhalit infekci do 29 minut, uvedl náměstek Prymula.

10:13 Uzavření škol od středy má platit po dobu neurčitou. Situaci podle Vojtěcha bude vláda průběžně vyhodnocovat – stejně jako u zákazu hromadných akcí.

10:20 Šéf ODS Petr Fiala přivítal opatření, která vláda zavedla kvůli koronaviru. Za správné, i když opožděné, rozhodnutí označil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

10:00 Bezpečnostní rada státu rozhodla od středy zrušit výuku v základních, středních a vyšších odborných školách. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO) s odkazem na vývoj šíření nemoci v Evropě. Vysoké školy mají podle Babiše postupovat podle zákona, kterým se řídí. Už v pondělí přerušilo výuku pražské České vysoké učení technické (ČVUT).

09:45 Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), že stát zakáže akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. V pondělí ale testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Šlo o pražského taxikáře, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Nákaza se podle něj zřejmě začíná šířit v komunitě. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Celkem bylo v České republice vyšetřeno 1193 pacientů, informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

ČTK