Od úterý 10. března od 18 hodin jsou v České republice zakázány nejen kulturní a sportovní akce s předpokládanou účastí vyšší než 100 osob, ale rovněž je zakázaná osobní přítomnost žáků a studentů ve školách. Rozhodl o tom dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Na základě vývoje epidemiologické situace kolem šíření koronaviru a doporučení širšího předsednictva Bezpečnostní rady státu rozhodl ministr zdravotnictví zakázat osobní přítomnost žáků a studentů na základních, středních a vyšších odborných školách, na učilištích a na vysokých školách.
Mimořádné volno mají studenti od středy 11. března až do odvolání. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v důsledku šíření koronaviru SARS-CoV-2. „Hromadné vzdělávání na všech typech škol představuje vyšší riziko přenosu onemocnění vzhledem k vysoké kumulaci osob ve vymezeném prostoru,“ uvádí se v mimořádném opatření vydaném Ministerstvem zdravotnictví.
KORONAVIRUS ONLINE: V Česku je 61 případů nákazy novým koronavirem. Stát zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zavře školy
Stát kvůli novému koronaviru zakázal akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny shromáždění nad 5000 lidí. Zákaz platí od dnešní 18. hodiny. Od středy vláda zrušila i výuku v základních, středních a vysokých školách, informoval premiér s odkazem na vývoj nemoci v Evropě. V Česku počet nakažených novým koronavirem přibývá, aktuálně jich je 61.
„Myslíme si, že opatření jsou nutná, protože v Evropě vícero států nemá koronavirus pod kontrolou. Hlavním důvodem, proč jsme se tak rozhodli, je doporučení krajských hygieniků a náměstka ministra zdravotnictví Prymuly,“ doplnil předseda vlády a vyzval veřejnost, aby vzhledem k závažnosti situace nezbytnost tohoto opatření pochopila. „Chápeme, že to bude pro lidi velice nepříjemné, ale v každém případě chceme zabránit, aby se u nás nestalo to, co se stalo v Itálii, kde je celá země v karanténě. To je určitě velice nepříjemná situace pro celou Evropu. A proto to opatření, které si myslíme, že je velice důležité, a doufejme, že to všichni pochopí a že to podpoří. Je to opravdu nutné,“ řekl předseda vlády.
Zákaz se zatím nevztahuje na mateřské školy a další subjekty předškolního vzdělávání. Vláda chce co nejvíce občanům umožnit i za této situace chodit do zaměstnání, aby nedošlo k závažným škodám v české ekonomice. S odbory a zaměstnavateli nicméně bude jednat o tom, aby matkám s malými školáky uznaly v případě nutnosti nepřítomnost v zaměstnání jako ošetřování člena rodiny. Informuje o tom Vláda ČŘ na svých stránkách.
Stát ruší sportovní i kulturní akce nad 100 lidí
Stát zakáže akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. Zákaz by měl platit od dnešní 18. hodiny.
Ministr školství Robert Plaga doporučil, aby byl od středy omezen i chod základních uměleckých škol stejně jako u všech dalších typů škol. Ministerstvo školství rozhodne i o případném posunu přijímacích zkoušek na střední školy, mělo by tak učinit zhruba za dva týdny. „V tuto chvíli jde vše podle harmonogramu," uvedl Plaga. U maturit je podle ministra školství předčasné o věci hovořit. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory mají být 14. a 15. dubna, na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna. Státní maturity se mají konat 8. dubna, 30. dubna a 4. až 6. dubna.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že školy budou uzavřeny dva týdny. „Bude to minimálně čtrnáct dnů, pokud to chceme zvládnout, bude to nejkritičtější období,“ uvedl k odhadované délce dnes přijatých opatření. Vedle škol se týkají i zákazu hromadných akcí s účastí nad sto lidí.
KORONAVIRUS SVĚT: Přes 114 000 nakažených a 4000 obětí, italská celonárodní karanténa dopadla i na předsedu Evropského parlamentu
„Dostal se k nám dotaz, zda bankovky mohou COVID-19 přenášet, a odpověděli jsme, že by si lidé měli mýt ruce poté, co si nimi manipulují. Obzvlášť, pokud pak pracují s potravinami nebo jedí,“ reaguje mluvčí Světové zdravotnické organizace na zprávy některých britských médií o přenosu nemoci při placení. Šíření koronaviru v Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Italská plošná karanténa prodlouží uzavření škol v celé zemi a zákaz konání vše
V období zrušení výuky bude zřejmě podle zástupců školských asociací většina škol zadávat dětem úkoly a cvičení elektronicky. V některých školách budou mít proto učitelé možnost pracovat z domova, jinde se budou scházet ve školách bez žáků. Vyplývá to z vyjádření předsedů Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ), Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) a Unie školských asociací CZESHA. Rušení lyžařských kurzů v době, kdy stát rozhodl kvůli novému typu koronaviru o uzavření školských zařízení, nechal ministr školství na rozhodnutí ředitelů škol.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že rodiče, kteří zůstanou po uzavření škol doma se školáky do deseti let, mají nárok na ošetřovné. Potvrzení jim tentokrát nevystaví lékař, ale přímo škola. Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu. Pokud se lidé kvůli opatřením proti šíření koronaviru ocitnou ve finanční tísni, mohou požádat také o mimořádnou dávku. Činí až patnáctinásobek životního minima.