KORONAVIRUS ONLINE: Vláda nejspíše vyhlásí karanténu pro celé Česko, uvedl Babiš v Partii

V Česku je 253 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, řekl v pořadu Partie TV Prima premiér Andrej Babiš. Vláda zřejmě vyhlásí kvůli šíření nového koronaviru karanténu pro celou Českou republiku, uvedl Babiš. Vláda momentálně zasedá.

Čínské úřady podle agentury Reuters v sobotu hlásily 25 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 10 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

- celkový počet nakažených: 169 217

- celkový počet úmrtí: 6 492

- celkový počet uzdravených: 76 615

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 156 států a oblastí.

22:31 Ke koronaviru začíná fungovat bezplatná informační linka 1212, oznámil Vojtěch. Ministerstvo žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života.

21:58 Zhruba 50 Čechů je kvůli novému typu koronaviru v preventivní karanténě v hotelu v Egyptě. Jde převážně o turisty. Dalších asi 50 je na cestě zpět, na návratu pracuje ministerstvo zahraničních věcí. Vyplývá to z vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), které ČTK poskytla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

21:35 Firma ČSAD Autobusy Č. Budějovice zakázala vstup do autobusů lidem, kteří nebudou mít roušku, šátek nebo podobnou ochranu. Zákaz platí od 17. března.

20:25 Nemoc z koronaviru si ve Francii vyžádala 120 obětí. Za posledních 24 hodin jich přibylo 29. Případů nákazy je 5400, řekl ministr zdravotnictví.

20:22 Českomoravská záruční a rozvojová banka spustí příjem žádostí do programu Úvěr COVID na podporu podnikatelů kvůli koronaviru už v pondělí.

20:11 V Číně se znovu rozběhly atletické soutěže přerušené kvůli koronaviru. V hale v Pekingu předvedla koulařka Kung Li-ťiao letošní maximum, 19,70 m.

20:07 Počet lidí nakažených novým typem koronaviru v Olomouckém kraji stoupl dnes večer o třetinu - na 31 případů, uvedl dnes hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Ještě v poledne jich bylo 22, o jednoho více než předchozí den. Pět z nich je umístěno na infekčním oddělení prostějovské nemocnice, řekla dnes večer Radka Miloševská. Olomoucký kraj je po Praze druhým regionem s největším počtem nakažených.

20:03 Stomatologická komora je proti uzavření ordinací soukromých zubařů. Bylo by podle ní likvidační. Zubaři mohou omezit provoz, budou brát míň pacientů.

19:56 Odběrová místa v pražské Nemocnici na Bulovce a Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) dnes navštívily dohromady více než dvě stovky lidí, kteří se chtějí nechat testovat kvůli koronaviru.

19:21 50 tisíc respirátorů za cca 12 milionů korun koupil stát od firmy se základním kapitálem tisíc korun, jejíž majitel respirátory sám koupil v Číně.

19:14 Slovensko na dva týdny uzavře maloobchodní prodejny s výjimkou například prodeje potravin, lékáren či drogerií, oznámil premiér Pellegrini.

19:03 Nákaza pacienta z interny ve Šternberku poslala do karantény 31 zdravotníků. Na interně je v infekčním režimu 11 pacientů. Chod nemocnice je zajištěn.

18:57 V Moravskoslezském kraji je 11 lidí, u kterých se potvrdila nákaza novým koronavirem. Dva potvrzené případy přibyly v sobotu večer a dva v neděli.

18:49 Lékařská komora doporučila lékařům, aby kontaktovali objednané pacienty a odložili plánované kontroly. K dispozici by měli zůstat akutním pacientům.

18:43 Vláda nyní jedná o tom, že kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu vyhlásí pro celou Českou republiku. Co by to pro nás mohlo znamenat? Podívali jsme se, jak fungují podobná opatření v zemích, které už pohyb lidí výrazně omezily nebo se k tomu chystají.

18:42 V Česku je 253 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, údaje k 18:00 zveřejnilo ministerstvo na webu. Ráno bylo 214 pozitivních testů.

18:30 Zlínská Univerzita Tomáše Bati začala v těchto dnech vyrábět antibakteriální gel, který vyvinula už před několika lety. O gel je v době nákazy novým koronavirem obrovský zájem.

18:20 Na nemoc způsobenou koronavirem v Itálii zemřelo již 1 809 lidí. Za posledních 24 hodin počet obětí stoupl o 368, informovala s odvoláním na civilní ochranu agentura Reuters. Celkový počet potvrzených případů nakažení vzrostl na 24 747. Z nemoci COVID-19 se již 2 335 lidí zotavilo a aktivních případů tak v Itálii zůstává přes 20 000.

18:14 Pražští hygienici evidují k dnešním 17:00 v hlavním městě 96 pacientů nakažených koronavirem. Během 24 hodin je to nárůst o 29 případů.

17:48 Počet obětí nemoci z koronaviru v Británii vzrostl ze sobotních 21 na 35, v Nizozemsku z 12 na 20. Nizozemsko zavře školy, restaurace a sportoviště.

17:40 Kamiony dnes výjimečně kvůli krizi mohly na silnice po celou neděli, v provozu se to však zatím výrazněji neprojevilo. Je plynulý, uvedla policie.

17:32 Od pondělí bude veřejná doprava v severočeském Děčíně kvůli šířícímu se koronaviru až do odvolání zdarma. Ruší se také nástup předními dveřmi do všech autobusů dopravního podniku. ‚‚Zároveň se vytváří ochranná zóna pro řidiče. Zavádíme nástup prostředními a zadními dveřmi,“ doplnil mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Právě v 50tisícovém Děčíně se začátkem března objevil jeden z prvních případů nákazy koronavirem v Česku. Celkově je v Ústeckém kraji už 17 nakažených.

17:30 Policie ČR informuje, že dnešní provoz na dálnicích, silnicích I., II. a III. tříd je téměř nulový, stejně tak v obcích. Ve větších městech je provoz minimální. Na minimum klesla i dopravní nehodovost. Mírně zvýšený provoz kamionové dopravy na HP byl zaznamenán pouze v Pomezí na Karlovarsku.

17:02 Maďarsko potvrdilo první úmrtí na nákazu koronavirem. Obětí je 75letý muž, který zemřel krátce po hospitalizaci s těžkým zápalem plic.

16:53 Nejpozději v pondělí začne stát distribuovat 82 000 roušek pro sociální služby, uvedl ministr Vojtěch. Určeny jsou pro zdravotníky a pečující lidi.

16:44 „Z Frankfurtu a Vídně už se vrátily první autobusy s 73 lidmi, kteří uvízli na tamních letištích. Dnes předpokládáme, že pomůžeme dalším několika desítkám vrátit se z Mnichova, Frankfurtu či Vídně domů. Autobusy budeme vysílat i v dalších dnech,“ uvedl na svém Facebooku ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

16:36 Sedmatřicetiletá rodačka z Washingtonu, která se zotavila z nákazy Covidem-19, říká, že během nemoci se u ní neprojevil kašel ani kýchání, jak se v případech koronaviru očekává. Naopak prý cítila především neustávající mravenčení v končetinách. Za jejím vyléčením má stát volně prodejný lék z lékárny, informoval Daily Mail.

16:16 Ministryně Jana Maláčová připomíná, že již nyní je možnost vzít si ošetřovné při uzavření předškolního zařízení kvůli koronaviru. Další podporu pro rodiny s dětmi, kterou navrhuje, projedná vláda v pondělí.

16:15 Armádní zdravotníci přestanou působit s půlnocí na hraničních přechodech s Rakouskem a Německem, kde pomáhají s kontrolami lidí. Hranice se zavřou.

15:54 V automobilce Škoda Auto je první potvrzený případ nákazy koronavirem. Nakazil se zaměstnanec Škoda Parts Center, které je mimo hlavní výrobní závod.

15:32 Fakultní nemocnice Ostrava od úterý ruší plánované hospitalizace, neakutní operace a vyšetření, jež lze odložit. Netýká se to akutních případů.

15:22 Ministr Adam Vojtěch představil obchodní tým ZdravkoOnline. Ten 24 hodin denně sleduje trh a nakupuje všechny dostupné respirátory a roušky z celého světa. V tuto chvíli jsou podle ministra objednány miliony respirátorů a roušek. Teď se čeká na dodávky.

14:58 Vládní letadlo odletí do čínského Šen-čenu pro 100.000 rychlotestů na koronavirus v pondělí v 05:00, vrátit se má ve středu 00:40, uvedl Babiš.

14:35 Vedení švédského hokeje ukončilo v reakci na pandemii koronaviru předčasně sezónu tamní nejvyšší soutěže. Mistr nebude určen a žádný tým nesestoupí.

14:34 Praktičtí lékaři bez ochranných pomůcek by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo sdružení.

14:20 Španělsko ohlásilo téměř 2 000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za posledních 24 hodin. Oznámilo to španělské ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho dnešních údajů je nyní v zemi navzdory přísným ochranným opatřením 7 753 infikovaných a 288 mrtvých. Z nakažených je hospitalizováno 517 lidí.

13:54 Existuje možnost, že řádná schůze Senátu příští týden kvůli hrozbě koronaviru nebude, uvedl Vystrčil. Rozhodnout by se mělo v pondělí.

13:53 Home Credit nakoupila v Číně a ve Španělsku pro Česko 1,7 milionu respirátorů a 1,8 milionu masek. V pondělí budou připraveny k transportu do ČR.

13:55 Stav dvou taxikářů nakažených koronavirem je vážný, jeden z nich je podle ministra zdravotnictví Vojtěcha připojen na mimotělní oběh.

13:23 Policisté omezí kvůli koronaviru činnosti, při nichž jsou v přímém kontaktu s lidmi. Upraven je i režim úřadoven. V karanténě je 263 policistů.

13:15 Vnitro má potvrzené objednávky na 1,1 milionu respirátorů a pět milionů roušek z Číny, uvedl Hamáček. Jedná o tom, aby v ČR byly do středy.

12:55 Středočeský kraj obdržel 800 respirátorů, rozdělí je nemocnicím i záchrance. Místa pro odběry určená hygieniky fungují v Kladně, Benešově a Kolíně.

12:38 Fakultní nemocnice Olomouc ruší s okamžitou platností plánované neakutní operace. Důvodem je ochrana zaměstnanců i pacientů a úspora pracovních sil.

12:33 Lékař polikliniky ve Strakonicích je nakažen koronavirem. Poliklinika, soukromé zařízení, se pravděpodobně zavře. Město od 16. března zavře školky.

12:26 Fotbalista Cristiano Ronaldo se rozhodl pomoci rodnému Portugalsku v boji s koronavirem. Útočník Juventusu má v úmyslu proměnit svůj řetězec hotelů na nemocnice, kde by se lidé mohli nechat zdarma vyšetřit. Miliony lidí na sociálních sítích to oceňují pochvalnými komentáři.

12:23 Novým typem koronaviru se nakazil další taxikář, řekl Babiš. Jeho stav je vážný, v noci byl převezen z Thomayerovy nemocnice do VFN v Praze.

12:20 Na Slovensku je nových deset nakažených koronavirem a další se během dneška předpokládají, řekl premiér Pellegrini. Chystá se balík ekonomických opatření.

12:12 Nákaza koronavirem začala v Číně, odkud se postupně rozšířila do velké části světa. Česko není daleko od vyhlášení plošné karantény. Platí krizová opatření, která nemají v historii naší země obdoby. Dospělí se s tím ještě dokážou nějak vyrovnat, ale děti? Ministerstvo vnitra připravilo ve spolupráci s PhDr. Štěpánem Vymětalem, Ph.D. několik zásad, které můžou být rodičům užitečné.

12:11 Česká pošta nabídla státu přepravu a distribuci velkých zásilek strategických surovin pro nemocnice či záchranné služby. Omezila by pak některé služby.

12:01 Část Čechů se podle Babiše chová nezodpovědně. „Máme tu paní, 86 let, nakazila se od vnučky, která byla v Itálii,“ připomněl premiér jeden z případů. Česko je podle něj s koronavirem „ve válce“.

12:00 Francie začíná kvůli koronaviru omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy, oznámili ministři dopravy a životního prostředí.

11:52 Hasiči z Liberce vypravují autobus pro české občany, kteří uvízli v zahraničí.

11:46 Smlouva na pět milionů roušek, které měly do ČR dorazit v pondělí, byla porušena, řekl Babiš. Česká firma je v Číně objednala, někdo ji ale podvedl.

11:42 V Íránu od soboty přibylo více než 1200 lidí nakažených novým koronavirem. Virus tam do dneška zabil 724 lidí, což znamená více než sto nových úmrtí.

11:38 Město Český Krumlov vyvíjí systém, který by na webu umožnil restauracím na jednom místě nabídnout jídlo k rozvozu a vyzvednutí, zároveň by zájemcům sloužil pro online objednávky. Radnice tak reaguje na vládní nařízení v souvislosti s koronavirem, kvůli němuž jsou od 14. března zavřené restaurace. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová. Některé jihočeské kavárny i minipivovary nabízejí nově prodej z okének nebo rozvoz domů.

11:37 Obchody s potravinami a drogerie podle Babiše zůstanou vždy otevřené.

11:35 ‚‚Směřujeme k zásadnímu opatření... Pravděpodobně k tomu maximálnímu,“ uvedl premiér. Později řekl, že by šlo o karanténu pro celé Česko. Je podle premiéra důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce domů. Hromadnou dopravu podle Babiše omezení nečeká, premiér naopak mluvil o jejím posílení. Předseda vlády také pokládá za potřebné, aby zejména staří lidé zůstávali doma.

11:31 Lidé potřebují podle Babiše osvětu, v karanténě být zkrátka musí.

11:26 Vláda dnes projedná opatření, podle kterého by nemocnice, ambulantní lékaři a stomatologové odložili všechny preventivní výkony i další výkony, které odložit lze. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) v Partii. Chce, aby byly dvě specializované nemocnice s lůžky pro lidi s koronavirem, jedna v Praze, jedna v Brně.

11:22 Vláda se dnes chystá schválit krizový štáb, jeho šéfem bude náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Prymula, uvedl v Partii dále Babiš.

11:19 Vláda asi vyhlásí kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu pro celou Českou republiku, uvedl v dnešní Partii televize Prima premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se sejde odpoledne. ‚‚Směřujeme k zásadnímu opatření... Pravděpodobně k tomu maximálnímu,“ řekl Babiš. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko.

11:12 V Česku je 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, řekl v Partii premiér Andrej Babiš (ANO). Ráno to bylo 214 případů. Premiér předpokládá, že večer počet nakažených může přesáhnout 300.

11:10 Kazachstán vyhlásil kvůli šíření koronaviru na měsíc výjimečný stav. Zahrnuje zákazy cestování ven i do země a zákaz kulturních a sportovních akcí.