Pomoc pro požáry zmítanou Austrálii: Ve rámci sbírky pražské zoo se vybralo přes 13 milionů korun

Veřejnou sbírku vyhlásila zoo večer 6. ledna. Nyní se konečně zveřejnila částka - do pátku se vybralo neuvěřitelných 13 460 524 korun. Peníze poputují na pomoc tamním zoologickým zahradám a poslednímu bezpečnému útočišti klokanů skalních. Sbírka navíc pokračuje.

Ve sbírce, kterou uspořádala pražská zoo na pomoc Austrálii, se podařilo vybrat přes 13 milionů korun - což se v přepočtu rovná téměř milionu australských dolarů.

Prvních sto tisíc dolarů je již posláno na pomoc Zoos Victoria. „Jsou určeny na první pomoc zvířatům postiženým požáry, na následnou péči a na návrat zachráněných jedinců zpět do přírody, anebo – v případech, kdy to nebude možné – k jejich chovu v lidské péči,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Stejná část pak putuje i do Adelaine Zoo, kde budou rozděleny na pomoc poskytovanou zvířatům na veterinární klinice této zoo a rovněž na péči o postižené koaly z oblasti Mount Lofty Ranges. „Druhá polovina pak míří na slavný Klokaní ostrov s hlavním zaměřením na tamní cennou populaci koalů,“ doplnil Bobek.

„Je rovněž připravena smlouva na poskytnutí pomoci do Mt. Rothwell, což je poslední bezpečné útočiště klokanů skalních, a bude tam také přijato množství zvířat zasažených požáry. Do Mt. Rothwell chceme poslat 82 tisíc australských dolarů na hasičské auto, protipožární pomůcky, stroj na vysekávání protipožárních pásů a protipožární trénink zaměstnanců,” upřesnil kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Pražský primátor přirovnal požáry k povodním

Honorární konzulka Austrálie Jana Kvasnicová je za podporu vděčná. „Pro obyvatele a veškerou faunu a flóru v Austrálii je toto opravdu nesmírně obtížné období a jakékoliv vyjádření podpory je vítáno a zároveň důkazem toho, že lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Austrálií v těžkých časech této živelné katastrofy, a mají snahu a zájem pomoci,“ uvedla Jana Kvasnicová.

Primátor hlavního města Prahy přirovnal australskou přírodní katastrofu k povodním v letech 1997 až 2002, které postihly naši zemi. „Pokud si z těchto let máme vzít něco dobrého, je to obrovská vlna solidarity, která lidem i městům pomohla dostat se z nejhoršího a co nejdříve se vrátit k běžnému životu. Dnes můžeme vidět, že na tuto pomoc jsme nikdy nezapomněli a všem bych chtěl za jejich dary poděkovat,“ řekl primátor Zdeněk Hřib.

Sbírka pokračuje dál a Zoo Praha plánuje dlouhodobě Austrálii pomáhat. „Plánujeme dlouhodobě podporovat záchranu ohrožených druhů, které se v důsledku požárů ocitly na samé hraně existence,“ dodal Miroslav Bobek.

Každý může přispět:

  • číslo účtu: 43-6804660247/0100
  • variabilní symbol: 12020
  • poznámka pro příjemce: Austrálie
Tagy: