ROZHOVOR: Doběhl jsem si pro masku a začal jsem ostatním pomáhat! Popsal listopadový únik chemikálií jeden ze zaměstnanců firmy

Rozhovor se zaměstnancem z Hamru

Zachránil několika svým kolegům život, jako jediný byl schopen pomáhat v zamořené zóně po masivním úniku chemikálie ve firmě na likvidaci nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře. Jako první ze zaměstnanců firmy popsal televizi Prima, co se na místě 19. listopadu stalo.

V několika jímkách se tu neutralizují kyseliny, které sem dovážejí jako odpad z průmyslové výroby. Pro zdejší zaměstnance už to byla rutina, jenže to ráno se stalo něco zcela neočekávaného. Muž, který děj popsal televizi Prima, byl v tu chvíli, naštěstí pro něj, v opačném koutu areálu, když zaslechl divný zvuk, jakoby to prudce zasyčelo, zabublalo v jedné z nádrží, dokonce prý na chvilku vyšlehl plamen.

Zvedl se oblak štiplavého bílého dýmu, jaký tu předtím nikdy nezažil. Pak už jen pozoroval, jak jeho kolegové jeden za druhým padají k zemi. Naštěstí měl nedaleko od sebe plynovou masku, popadl ji, nasadil na hlavu a vyrazil pomáhat. Někteří jeho kolegové ztratili vědomí, jiní byli silně dezorientovaní, točila se jim hlava, nemohli pořádně dýchat, bylo důležité je co nejrychleji odtáhnout co nejdál od nádrže, ze které se jedovaté výpary tak nečekaně a prudce uvolnily.

Nakonec se podařilo zachránit všechny až na jednoho. Muž, který byl k nádrži nejblíž a vypouštěl do ní obsah cisterny, zemřel v nemocnici.

Co přesně se stalo, zatím nikdo netuší a netroufá si to odhadnout ani zaměstnanec firmy, se kterým hovořila televize Prima. Policie čeká na výsledky několika zadaných znaleckých posudků. Jednatel firmy už dřív naznačil, že některá z cisteren mohla přivézt jinou chemikálii, než byla deklarovaná v průvodní dokumentaci. I touhle možností se policie zabývá.