Schůzka premiéra Babiše s prezidentem Zemanem opět nic nepřinesla

CNN Prima NEWS

Tisková konference premiéra Andreje Babiše po jednání s prezidentem Milošem Zemanem

Dnešní jednání mezi premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem zůstalo na mrtvém bodě. Premiér Babiš na tiskové konferenci po skončení schůzky řekl, že prezident má „pozitivní názor“ na současného ministra kultury Antonína Staňka a zároveň nepovažuje kandidáta ČSSD Michala Šmardu za „ideálního kandidáta.“ Babiš také potvrdil, že zítra proběhne další schůzka mezi Staňkem, Hamáčkem a Zemanem.

„Já jsem vysvětlil panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval, pan prezident má svůj názor na roli pana Staňka a má svůj názor i na pana Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post, což samozřejmě můžu s ním souhlasit. Na druhé straně jsem pana prezidenta informoval o tom, že skutečně já chci dodržovat koaliční smlouvu, že je potřeba tento problém vyřešit, “ uvedl před novináři premiér Babiš.

Sdílím názor prezidenta, že pan Šmarda není ideální kandidát

Prezident již několik týdnu otálí s odvoláním ministra Staňka a nevypadá to, že by se něco v tomto ohledu mělo změnit. „Prezident má prostě pozitivní názor na pana Staňka, není to politický nominant … a já sdílím názor prezidenta, že pan Šmarda není ideální kandidát, ale je to přání sociální demokracie a já postupuji striktně podle koaliční smlouvu,“ hájil se premiér.

Andrej Babiš také odmítl, že by prezidentovi měl cokoliv nabízet „Nevidím důvod, proč bych mu měl něco nabízet,“ nepotvrdily se tak zatím včerejší kuloární spekulace, že Babiš chtěl Zemanovi nabídnout návrh na výměnu resortů. Premiér odmítl detaily schůzky komentovat s tím, že chce nejdříve informovat svého koaličního partnera, předsedu ČSSD Jan Hamáčka.

„Prezident si je vědom ústavy"

Na otázku zdali si Babiš nemyslí, že Zeman postupuje protiústavně, premiér odpověděl, že prezident si je „vědom ústavy“ a neporušuje jí, jelikož zatím „neřekl žádné definitivní stanovisko a neřekl žádnou lhůtu.“ Ústavní právníci přitom dlouhodobě upozorňují, že prezidentova nečinnost není v souladu s ústavním pořádkem. „Je to zřejmé porušení ústavního pořádku,“ řekl před časem redakci TV Prima profesor Jan Kysela.

Zítřejší setkání Hamáčka s prezidentem zřejmě nic nevyřeší

Sociální demokraté podle posledních vyjádření médiím nadále trvají na svém postoji v souvislosti s odvoláním Antonína Staňka a jmenováním Michala Šmardy do resortu kultury. Ohledně zítřejšího setkání Hamáčka se Zemanem a Staňkem nejsou příliš optimističtí. Pokud by sociální demokracie najednou před prezidentem couvla, tak by byla za „šašky“ řekl včera místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

Sociální demokracie zatím vyčkávala na dosáhnutí dohody mezi Babišem a Zemanem. Více optimismu straně, podle slov jejích členů, dodal i postoj Andreje Babiše, který „skutečně o koalici stojí,“ jak uvedl Jan Chvojka. V neposlední řadě se sociálním demokratům daří prosazovat její agendu a nechce svým odchodem dát šanci vládě Andreje Babiše s SPD. Koalici s SPD nicméně premiér několikrát vyloučil.

Prezident už dříve vydal přes mluvčího stanovisko, ve kterém zdůvodnil svoje jednání. Podle něj by neměl být odvoláván z vlády ministr za to, „že odhalil korupci“. Spolu s tím uvedl, že by neměl být ministr ten, „kdo nezná problematiku svého resortu“. Tím nepřímo řekl, že Michal Šmarda resortu kultury nerozumí. Zeman již dříve doporučil sociální demokracii, aby se Šmarda věnoval spíše správě strany.

Tagy: