VIDEO: Jeskyňáři našli novou propast. Mohla by být hlubší než Macocha!

Bude tato propast hlubší než Macocha?

Budeme mít novou nejhlubší propast?

Jeskyňáři v Moravském krasu objevili úplně novou propast. Zatím ji zmapovali jen do hloubky 33 metrů, je ale možné, že nakonec bude mnohem hlubší. Vyrovnat by se tak mohla dokonce i Macoše. Speleologové přitom novou propast objevili v podstatě náhodou. Původně se totiž dohodli se Správou jeskyní Moravského krasu, že závrt u Vilémovic na Blanensku vyčistí od odpadků, které tam kdysi někdo navezl.

Když pak jeskyňáři vyvezli na 8 pytlů nejrůznějšího nepořádku, například sklenice od hořčice někdy z 60. let minulého století, zjistili, že na dně závrtu je propast. Navíc bylo pravděpodobné, že velice hluboká. Speleologové by se postupně chtěli dostat až do hloubky 120 metrů.

Propast je zatím velice úzká, jeskyňáři se tak dostali jen do hloubky 33 metrů. Ale vidí i dál a vane tu průvan. Jisté je, že v průzkumu propasti budou i nadále pokračovat a uvidí se, kam až se nakonec dostanou. Pro jeskyňáře je to navíc velice zajímavá a vzrušující práce, zároveň však i nebezpečná, protože s každým metrem se dostávají v podstatě do míst, kam ještě lidská noha nikdy předtím nevstoupila.

Tagy: