VIDEO: Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

Migranti z lodi Open Arms přistáli na ostrově Lampedusa

Migranti přistáli na italském ostrově Lampedusa ZDROJ: AP

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, v noci poslala do přístavu člun s devíti lidmi. Na záběrech agentury AP je vidět, jak si je přebírají tamní úředníci, poté nastupují do dodávek a někteří do sanitních vozů.

Stalo se tak poté, co ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu do italských vod. Předseda italské vlády Giuseppe Conte oznámil, že ochotu převzít migranty z lodě mu vyjádřilo šest evropských zemí. Konkrétně: Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

V oblasti se má zhoršit počasí, očekávány jsou až dvoumetrové vlny. Většina migrantů je na moři už 13 dní a podle agentury AP mezi migranty na palubě rostlo napětí. Organizace Open Arms ve čtvrtek večer tweetovala, že právě pět migrantů obdrželo povolení k odchodu z „psychologických“ důvodů. Doprovázejí je čtyři rodinní příslušníci.

Dva týdny poté, co společnost Open Arms zahájila záchranu migrantů z lodí pašeráků v libyjských vodách, zatím stále nemá oprávnění vylodit i ostatní.

Na povolení vstupu do některého z evropských středomořských přístavů čeká mezi Lampedusou, Maltou a Libyí i loď Ocean Viking, na jejíž palubě je přes 350 afrických migrantů včetně sedmi desítek nezletilých.