VIDEO: Odstavené autobusy prý rychle stárnou a ztrácejí na ceně

Odstavené autobusy prý rychle stárnou a ztrácejí na ceně

Koupili autobusy za desítky milionů, aby vozily cestující. Jenže autobusy stojí v garáži a sedá na ně prach. Liberecký dopravní podnik se je bojí nasadit do provozu, aby nemusel vracet evropskou dotaci, kterou získal na jejich pořízení. Absurdní situace, nad kterou zůstává rozum stát, trvá už přes rok. Řešení je, zdá se, v nedohlednu. 

Základem absurdní situace je podmínka v dotační smlouvě, kterou liberecký dopravní podnik uzavřel v době, kdy provozoval veřejnou dopravu i v sousedním Jablonci nad Nisou.

Právě pro Jablonec dopravní podnik nakoupil šest autobusů na stlačený plyn, Evropská unie na ně přispěla s tím, že budou jezdit výhradně v tomto městě a jeho blízkém okolí. Jenže když se vloni Jablonec rozhodl, že si MHD bude organizovat sám a vypověděl smlouvu, autobusy zůstaly v Liberci a nikdo neví, co s nimi.

"S ohledem na stanovené dotační podmínky není možné, aby dané autobusy jezdily v jiné lokalitě než na Jablonecku," potvrzuje Kateřina Sedláčková z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod - instituce, která dohlíží na čerpání evropských dotací.

Pokud dopravní podnik podmínky dotace poruší, musel by vrátit plnou dotaci, tedy devět milionů korun, a navíc je možné, že by ještě platil pokutu, ta může dosáhnout až 100 procent poskytnuté dotace, tedy dalších devět milionů.

Teoretickým řešením by bylo autobusy prodat, jenže i to má velký háček. Provozovat je totiž podle dotační smlouvy může jen ten, kdo aktuálně dopravu v Jablonci a okolí zajišťuje. Přitom prodej by musel proběhnout v podobě otevřeného výběrového řízení. To znamená, že dopravní podnik by musel autobusy nabídnout všem, ale koupit je může jen jedna firma. Něco takového manažeři dopravního podniku odmítají, nechtějí riskovat, že je policie obviní, tak jako jejich předchůdce, ktěří jsou součástí jedné z největších korupčních kauz na Liberecku. Sedmnáct lidí a čtrnáct firem je obviněno z braní a poskytování úplatků právě v souvislosti s evropskými dotacemi ve veřejné dopravě.

Jedna z vyšetřovaných dotací se týká nákupu dalších devíti autobusů pro liberecký dopravní podnik. I tady hrozí, že firma přijde o desítky milionů přiznaných dotací. "Ale aspoň ty autobusy jezdí a plní svou veřejnou funkci," usmívá se poněkud útrpně náměstek libereckého primátora Jiří Šolc. Město muselo v souvislosti s korupčím skandálem obměnit většinu představenstva dopravního podniku.

Tagy: