VIDEO: Podívejte se na dobové záběry vylodění v Normandii. Svět si připomíná Den D

Dobové záběry vylodění v Normandii

Podívejte se na dobové záběry z vylodění

Začaly oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. V jihoanglickém Portsmouthu se jich kromě britské královny Alžběty II. či amerického prezidenta Donalda Trumpa účastní i řada veteránů tehdejší protihitlerovské koalice. Česko mezi ostatními evropskými státníky zastupuje premiér Andrej Babiš.

Autentické záběry agentury AP připomínají, jak se před 75 lety Spojenci vylodili v Normandii. Do okupované Francie se Dne D - 6. června 1944 - vydalo téměř 160 tisíc spojeneckých vojáků. Právě tady začala největší operace ze vzduchu i po vodě ve válečných dějinách. Bohužel, při vylodění spojenecké síly sice prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu, ale pobřeží a moře se zalilo krví. Ztráty byly obrovské.

Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha v operačním pásmu 1. americké armády generálporučíka Omara Bradleyho. Právě tady byly velmi strmé břehy a pláž byla velmi dobře kryta německou křížovou palbou z mnoha kulometů a děl. I přes značné ztráty a počáteční chaos ve velení invazních vojsk byla i tato pláž večer 6. června zajištěna a dobyta.

Podívejte se na dobové záběry z vylodění ve videu agentury AP.

Tagy: