VIDEO: Stovky studentů jičínských škol se spojily v lidský řetězec

Stovky studentů jičínských škol se spojily v lidský řetězec

VIDEO: Stovky studentů jičínských škol se spojily v lidský řetězec

Lidský řetězec dnes zaplnil ulice Jičína. Kulaté výročí revoluce si tam připomínají učitelé se studenty. Po půl jedné vyrazili od Lepařova gymnázia směrem na Valdštejnovo náměstí a utvořili lidský řetězec jako vzpomínku na 17. listopad. Připomínali si i symbolické momenty revoluce jako cinkání klíči a zpěv písní, například Anděla od Karla Kryla.

Také četli proslovy a z úst jednoho ze studentů zazněl i autentický dobový, který jeho dědeček v roce 1989 pronášel v Nové Pace. Někteří studenti se sami svěřili, že chtějí ukázat, že nezapomínají na události, díky kterým dnes nežijí v totalitním režimu, a váží si toho.

„Tady vlastně v tom totalitním režimu si člověk opravdu nemohl říct to, co chtěl - to, co zrovna měl na mysli. To, v čem žijeme, nebylo zadarmo a nebylo to rozhodně dáno z nějaké vyšší moci a musíme si to připomínat,“ uvedl student jičínského gymnázia Vladislav Sedláček.

V živém řetězu v Jičíně bylo podle organizátorů odhadem 400 až 500 lidí. Pro studenty gymnázia je to už každoroční tradice spojená s celodenním programem. Letos se k nim poprvé připojili i další studenti z obchodní akademie a průmyslové školy.