VIDEO: Svět si připomněl výročí útoku na Pearl Harbor

Svět si připomněl výročí útoku na Pearl Harbor            ZDROJ: CNN

Svět si připomněl výročí útoku na Pearl Harbor ZDROJ: CNN

Tisíce mrtvých těl, stovky vraků letadel i lodí v moři. Útok na Pearl Harbor. Překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). Podívejte se na dobové záběry útoku i na současný památník obětem.

Cílem akce bylo vyřadit americké tichomořské loďstvo v úvodu expanze Japonského císařství do zámořských území Spojeného království, Nizozemského království a Spojených států.

Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo ráno 7. prosince (Havajského času) dvě útočné vlny čítající celkem 353 letadel proti základně amerického tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu. V přístavu bylo potopeno nebo poškozeno všech osm bitevních lodí kotvících v přístavu, avšak pouze USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Dále byly potopeny nebo poškozeny tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno. Celkem přišlo o život 2403 mužů a 1282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.

Japoncům se ale nepodařilo zničit ani jednu americkou letadlovou loď, neboť všechny byly v době útoku mimo přístav. Také přístavní zařízení včetně loděnic a nádrží paliva zůstalo téměř nepoškozeno, a tak Pearl Harbor mohl být i nadále využíván jako námořní základna. Jak se později během války ukázalo, tíha bojů měla ležet na letadlových lodích a bitevní lodě – které byly většinou (6 z 8) opraveny a opět zařazeny do služby – začaly ztrácet na důležitosti.

Důsledkem tohoto útoku byl vstup USA do druhé světové války na straně spojenců a vyhlášení války Japonsku následující den. 11. prosince 1941 vyhlásily Německo a Itálie válku Spojeným státům.

Památník navštěvují tisíce turistů

Národní památník Pearl Harbor najdete na havajském ostrově Oahu a patří pod správu National Park Service. Na rozloze necelého jednoho čtverečního kilometru stojí památníky tří bitevních lodí: USS Arizony, USS Utahu, USS Oklahomy. V rozšířeném a zrekonstruovaném návštěvnickém centru návštěvníci získají mnoho informací o válce v Pacifiku a o útoku na Oahu.

Součástí komplexu jsou dvě výstavní galerie, venkovní exponáty, audioprohlídka, kino a knihkupectví. K památníku patří také bitevní loď USS Missouri, muzeum ponorky USS Bowfin a letecké muzeum Pearl Harbor.