Víkendové deště nestačily. V půdě stále chybí voda

Stav sucha se nezlepšil ani po víkendových deštích. Letošní sucho je velmi podobné tomu loňskému. A to bylo extrémní.

Zemědělci nemají radost. A nejen oni. Voda už začíná chybět prakticky všude. Změnu k lepšímu nepřinesly ani víkendové deště. Jak dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, hladina podzemní vody se prakticky nezměnila a situace je stejná, jako přesně před rokem. A to byl loňský rok zatím nejsušší.

Když je sucho, škůdci maji pré

I po víkendových deštích je půdním suchem postiženo 64 % území. To, že není v zemi vláha, má mnoho dopadů. Zemědělci a pěstitelé očekávají malou úrodu, z jabloní padají nedozrálá jablka a usychá velké množství stromů.

"Vlivem sucha je zasažena i vegetace, z volně rostoucích dřevin jsou nejvíce postiženy jehličnany, a to zejména borovice lesní a smrk ztepilý a místy i modřín opadavý. Vinou pokračujícího sucha na většině území usychají především starší porosty borovice, právě snížením hladiny podzemní vody. Oslabení jehličnanů suchem má za následek vyšší škody způsobené hmyzími škůdci," uvádí Martin Možný z ČHMU.

Smůlu mají i vodáci

Mračna se stahují i nad vodáky. Mnoho řek se totiž začíná dostávat na svá minima. Například na Ohři už je několik kritických míst a v tu chvíli se majitelům půjčoven už ani moc nechce půjčovat lodě. Opravy děr jdou totiž ročně do stovek tisíc korun.

Situace se jen tak nezlepší

Podle meteorologů bude až do konce měsíce naprůměrné teplo s teplotami kolem třiceti stupňů. Co se týká srážek, tak ty budou podprůměrné a zavlaží nejspíš pouze západní polovinu Čech.

Tagy: