reklama

sucho

Výpis příspěvků ke štítku „sucho“

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela

Teplota stoupá a stoupá, asfalt se již podobá horké kaši, Sahara se stěhuje do Evropy i do Prahy. Tak líčil československý deník Práce v červenci 1947 nekonečnou vlnu veder, která v hlavním městě začala již počátkem června. Podobně dramatický průběh měla i staletá vedra v roce 1911. Současná tropická horka už katastrofy z let 1911 a 1947 nemohou překonat.

První předpověď na léto: Sucho nehrozí, jaké budou teploty?

Léto v Česku by mělo být teplotně i srážkově průměrné. Dřívější strašák sucho tak podle všeho nehrozí. Teplejší léto čekají meteorologové v Evropě na Pyrenejském poloostrově nebo na Balkáně. Příroda je letos i vlivem podprůměrných teplot opožděná, uvedla v pořadu Nový den CNN Prima NEWS Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

reklama