sucho

Výpis příspěvků ke štítku „sucho“

První předpověď počasí na příští rok: Objeví se El Niño a hned přinese velké změny

5. prosince 2022 14:49

Podle meteorologů může v nadcházejícím roce dojít v počasí k velkým změnám. Po několika letech by se totiž mohl objevit jev zvaný El Niño. Jde o teplou fázi tzv. jižní oscilace. Ta nahradí dosavadní chladnou La Niñu. Změna může v nadcházejících letech přinést teplejší zimy i sucha, a to i v Evropě. Její severní část může ale pocítit naopak i extrémnější mrazy.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

30. září 2022 07:09

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Likvidace požáru v Českém Švýcarsku se opožďuje. Zásah hasičů komplikuje horko a sucho

5. srpna 2022 13:02

Tropické teploty komplikují hasičům práce na likvidaci požáru v Českém Švýcarsku. Podle generálního ředitele hasičského sboru Vladimíra Vlčka není jasné, kdy k likvidaci požáru dojde. Podle předpokladů to mělo být v pátek. Obyvatelé z evakuovaného Hřenska a jeho dalších částí Mezné a Mezní Louky se proto stále nemohou vrátit do svých domovů.

U oblíbeného Rimini vyhlásili zákaz koupání. Přemnožily se tam nebezpečné bakterie

29. července 2022 09:40

Na části jadranského pobřeží v Itálii v pátek úřady vyhlásily zákaz koupání. V moři totiž naměřily nadměrnou koncentraci bakterií Escherichia coli, uvedla agentura ANSA. Jedná se o pobřeží v regionu Emilia-Romagna, od ústí Pádu až po známé letovisko Rimini. Za zhoršení kvality mořské vody mohou podle odborníků vysoké teploty a sucho.

Itálii drtí hrozivá sucha. Zoufalí farmáři mluví o katastrofě, z mocné řeky mizí voda

20. července 2022 20:14

Evropa se potýká s tropickými teplotami a řada zemí hlásí masivní požáry. V některých částech Itálie během posledních čtyř měsíců ani jednou nezapršelo a lidé se shodují, že zažívají nejhorší sucho za posledních 70 let. Až třetina zemědělské produkce je ohrožena, farmáři jsou zoufalí. Z řek mizí voda a nikdo netuší, kolik produkce se zvládne zachránit.

Silné bouřky, ale i riziko požárů. Nevyzpytatelné počasí v Česku rozdělí republiku

15. června 2022 11:48

Ve velké části Česka se ve čtvrtek vyskytnou bouřky doprovázené silným větrem, případně krupobitím. V severozápadní polovině Čech budou srážky maximálně jen lokální a nijak výrazně nesníží riziko vzniku a šíření požárů. Vzhledem k očekávanému suchému a velmi teplému období tam proto bude platit výstraha před požáry do odvolání. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).