sucho

Výpis příspěvků ke štítku „sucho“

Lodě na mělčině, toxické prostředí a mrtví říční delfíni. Přítok Amazonky je bez vody

Hladina řeky Río Negro v brazilské části Amazonie je kvůli suchu nejnižší za posledních 121 let. V jednom z přítoků Amazonky je tak málo vody, že lodě v přístavu Manaus zůstaly stát na mělčině. To narušilo lodní dopravu, na které jsou závislé statisíce místních obyvatel. Nedostatek vody ohrožuje také ekosystém pralesa, informovala agentura Reuters.

Vrací se El Niño, může způsobovat dlouhá sucha i teplotní rekordy. Jak se projeví v Česku?

Podnebný jev El Niño po letech opět nabírá na síle. V Česku by se v příštím roce mohl projevit nadprůměrnými teplotami, uvedl klimatolog Radim Tolasz pro CNN Prima NEWS. Teplá fáze neboli Jižní oscilace ovlivňuje počasí a klima po celém světě, v některých oblastech ohrožuje i zásoby vody a zemědělství. Dlouhými obdobími beze srážek s vysokými teplotami se projevil dříve též v Evropě. Jeho současnou podobu mohou ovlivnit i klimatické změny.

Z dějin českých veder: Megasucho (1540), český podíl na hladomoru (1947) a rýže u Zlína (2000)

Tento rok bylo katastrofální sucho, nic nerostlo, všechno bylo vyhořené, ani brambory se neuvedly a musel se dělati sběr brambor pro lidi, kteří žádné neměli. To je emotivní zápis o extrémních vedrech v roce 1947 v kronice jihočeské obce Včelná. Obilí nakonec do hladem ohroženého Československa poslal sovětský diktátor Stalin, když ho sebral hlavně Ukrajincům a prohloubil tak hladomor. Největší sucho zhruba od roku 1000 však v českých zemích zřejmě uhodilo v letech 1530 až 1540, odborníci ho nazvali „megasucho“.

Opékání buřtů? Někteří neberou výstrahu před požáry vážně. Na Plzeňsku si stěžují na Ukrajince

Kvůli suchu platí pro několik českých regionů výstraha před požáry. Někteří lidé ale varování neberou příliš vážně. Třeba v okolí boleveckých rybníků na Plzeňsku chodí skupinky lidí popíjet a opékat buřty na místa, kde to není povoleno. Za takové jednání jim hrozí pokuta. Podle tamního starosty i občanů jde často o lidi ukrajinského původu.

Komplikace pro české turisty? Chorvatsko čeká v létě hodně bouřek a deště, varuje meteorolog

Ačkoliv se duben chýlí teprve ke konci, Španělsko zasáhla úmorná vedra. Rtuť teploměru zde ve čtvrtek vystoupala na historicky nejvyšší dubnový údaj 38,8 °C. V podobném duchu se ponesou i následující měsíce. Letní předpověď je z hlediska veder a nebezpečných jevů nepříznivá i pro další oblíbené destinace, ve kterých nejen Češi tráví dovolenou – například Chorvatsko nebo Itálii. Experti podotýkají, že patrně žijeme ve světě „nového normálu“.

První předpověď počasí na příští rok: Objeví se El Niño a hned přinese velké změny

Podle meteorologů může v nadcházejícím roce dojít v počasí k velkým změnám. Po několika letech by se totiž mohl objevit jev zvaný El Niño. Jde o teplou fázi tzv. jižní oscilace. Ta nahradí dosavadní chladnou La Niñu. Změna může v nadcházejících letech přinést teplejší zimy i sucha, a to i v Evropě. Její severní část může ale pocítit naopak i extrémnější mrazy.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.