Vítr zastavil lanovku na Sněžce! V neděli bude dosahovat v nárazech rychlosti až 110 km/h. Kdy udeří ve vašem kraji?

Na Sněžce vál tak silný vítr, že zastavil horní úsek kabinové lanovky. Horská služba raději nedoporučuje chodit na horské túry, pohyb na hřebenech podle ní není bezpečný. Provoz na ostatních lanovkách zatím není omezen. Od zítřka bude navíc platit výstraha před silným větrem na celém území České republiky. V nárazech může mít až 110 km/h.

Dnešní ranní vítr na Sněžce vál rychlostí přes 70 kilometrů za hodinu. Aby lanovka fungovala, rychlost větru může být maximálně do 60 km/h.

Podle dat horské služby za posledních 24 hodin napadlo v Krkonoších pět centimetrů sněhu. V některých částech krkonošských hor pak naměřili i 90 centimetrů sněhové pokrývky. Na hřebenové luční boudě je až jeden metr sněhu. Hrozí ale lavinové nebezpečí druhého stupně.

„Mezi novou a starou sněhovou pokrývkou se vytvořila krusta. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

V neděli ČR zasáhne silný vítr

Sobota bude spíše polojasná, pršet bude pouze ojediněle, a to zejména na severu a severovýchodě Česka. Noční teploty se budou pohybovat kolem +2 až -2 °C, nejvyšší denní teploty mezi 6 až 10 °C. Podle meteorologů ČHMÚ bude v západní polovině Čech a Slezska vát jihozápadní až západní vítr rychlostí 4 až 9 m/s

Českou republiku zasáhne v neděli a v pondělí silný vítr. Podle hydrometeorologického ústavu bude místy v nárazech dosahovat až 110 km/h. „Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách, možné přerušení elektrického vedení,“ uvedli meteorologové ve výstraze s tím, že by se lidé měli připravit i na případné komplikace v dopravě.

Vítr by podle předpovědi měl zasáhnout nejdříve Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský kraj a hlavní město. Od 15. hodiny do půlnoci platí výstraha pro Ústecký a Liberecký kraj a od tří odpoledne až do pondělního rána pak pro Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a pro Vysočinu.

Autor: ČTK

Tagy: