
Radarové detektory v ČR: Legální nástroj pro bezpečnější jízdu ale stále nepochopený
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před vysokými teplotami. V neděli totiž na jižní Moravě a ve Slezsku bude více než 31 stupňů. V platnosti je také výstraha před nebezpečím vzniku požárů.
Po slunečném a teplém víkendu, kdy teploty překročí i tropickou třicítku, udeří v Česku bouřky. Ty mohou být v pondělí v jihovýchodní polovině území i silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. V platnosti nadále zůstává výstraha před nebezpečím vzniku požárů.
Teplé počasí a déšť jsou ideální kombinací pro růst hub. Není proto divu, že Češi po velmi teplém začátku týdne, který mají od čtvrtka doprovázet četné přeháňky, vyhlížejí houbařské žně. Redakce CNN Prima NEWS přináší jednoduchá doporučení, jak si z lesa odnést plné košíky hřibů a dalších oblíbených druhů.
Nevypočitatelné počasí se v létě před 100 lety nápadně podobalo tomu letošnímu. A když Češi v úmorných vedrech čekali na spásný déšť, tak 4. července 1925 udeřily vichry, kroupy a povodně v takové míře, že se lid spíše vyděsil. „Cirkus Františka Taubera byl do výše jednoho metru zatopen,“ informoval deník České slovo o tehdejším řádění živlů v pražské Libni. A v Libníkovicích na Královéhradecku vichřice ve stejný den vyvrátila 350 let starou Národní lípu. „Po prudkých vedrech prudké bouře,“ varoval vládní deník Československá republika i v polovině srpna, kdy si prudké změny počasí vyžádaly i lidské oběti, například při velké povodni ve Spáleném Poříčí. „Žijeme v období velmi kritických dnů, o nichž psal svého času český učenec prof. Zenker,“ dodaly noviny poněkud záhadně.
O víkendu nejvyšší teploty překročí tropickou třicítku, vyskytnout se ale mohou i bouřky. Pršet může i v pátek a v pondělí. Meteorologové také upozorňují na nebezpečí vzniku požárů.
Výstraha meteorologů před silnými bouřkami se ve čtvrtek naplnila. Podle předpokladů se bouřky posouvají jihem dál na východ, informoval Český hydrometeorologický ústav. Místy se vyskytují i kroupy, vznikat mohou i supercely.
Do Česka dorazily silné bouřky. Na Českobudějovicku padaly i kroupy. Český hydrometeorologický ústav uvedl ve výstraze, že bouřky mohou být místy i silné. „Nelze vyloučit ani ojedinělou tvorbu supercel,“ doplnili meteorologové.
Indické město Sri Ganganagar zažilo extrémně vysoké teploty, které dosahovaly téměř 50 stupňů Celsia. Lidé ale musí pracovat i v těchto podmínkách, jinak nebudou mít co jíst, uvádí web The New York Times. Enormní vedra v současnosti trápí i Evropu.
Nápor veder bude ve čtvrtek gradovat. Na západě Čech naměří teploměry kolem 27 stupňů Celsia, ovšem na jihu Moravy může jít až o tropických 36 stupňů Celsia. Dusno však utne pásmo bouřek, které budou postupovat odpoledne od severozápadu Česka. Český hydrometeorologický ústav uvedl ve výstraze, že bouřky mohou být místy i silné.
Vysoké teploty nesužují jen Českou republiku. V sevření neobvykle časné vlny veder trpí také velká část Evropy. Extrémní teploty a požáry mají na svědomí i několik lidských životů. Stoupá také počet pacientů ošetřených na pohotovostech.
Vedra nekončí, spíš naopak. Obzvlášť nepříjemné mohou být vysoké teploty v noci. Někdo zkouší studenou sprchu před spaním nebo jít spát nahý. Nejúčinnějším způsobem, jak se v noci zchladit, je nepochybně klimatizace. Příjemnější spánek si však můžete dopřát i bez ní.
Během čtvrtečního poledne dorazily do Česka silné bouřky, které se mohou slévat. Lijáky se objevují na jihu Čech. Bouřky přejdou přes Českomoravskou vrchovinu k východu až severovýchodu našeho území, upozornili již ve středu odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu na síti X. Podle nich nelze vyloučit ojedinělý vznik supercel. Kvůli silnému dešti také hrozí lokální záplavy a rozvodnění menších toků.