vítr

Výpis příspěvků ke štítku „vítr“

VÝSTRAHA: Na Česko se ženou mrazy a sněžení. Pozor na náledí a silný vítr, varují experti

Během pátku začne nad naše území proudit studený vzduch a teploty budou postupně klesat pod bod mrazu. Navíc povane silný vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti i 70 km/h. Silnice v Česku může v moci na sobotu na některých místech pokrýt náledí, upozorňují meteorologové řidiče i chodce. Na cestách ve výše položených částech Českomoravské vrchoviny navíc v sobotu hrozí vznik sněhových jazyků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

RADAR: Bílá nadílka dorazila. Podívejte se, kde během víkendu postaví sněhuláky jako první

Svatý Martin v sobotu dorazil na bílém koni, píše Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X s tím, že ranní srážky přinesly na Šumavu poprašek nového sněhu. Sněhové vločky se nicméně mohou občasně vyskytovat v Čechách i v nižších partiích. Během dne zavládne oblačnost s teplotami od 4 do 8 °C, přičemž na Moravě naměří i 10 °C. Neděle se pak bude nést ve stejném duchu.

Nejhorší bouře za desítky let a vlna vysoká 21 metrů. Ciarán má sedm obětí, zasáhne i Česko

Nejméně sedm lidí zemřelo na západě Evropy po úderu bouře Ciarán. Ta ve čtvrtek od Británie přes Francii po Německo vyvracela stromy a voda zaplavovala ulice měst. Na řadě míst byla přerušena silniční i železniční doprava, aerolinky zrušily stovky letů. Více než milion domácností je bez proudu a úřady varují, že mohou přijít další záplavy. Silné nárazy větru pocítí i Česko.

VÝSTRAHA: Česko bude bičovat prudký vichr. Může lámat stromy, řidičům hrozí nebezpečí

Silné nárazy větru, které mohou lokálně dosahovat rychlosti až 110 km/h, zasáhnou během čtvrtka především území Moravy a Slezska. Před poryvy souvisejícími s tlakovou níží Ciarán varovali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a pro východ Česka vydali výstrahu. Silný vítr přinese problémy hlavně v dopravě, řidiče mohou ohrozit poškozené a popadané stromy na vozovce. Výstraha bude platná až do pátečního poledne.

Sledujte RADAR: Na Česko se žene silný vítr. Podívejte se, kde hrozí vichřice

Český meteorologický ústav vydal výstrahu před silným větrem, který má udeřit ve východní části území v pondělí večer a v noci na úterý. Hrozí komplikace v dopravě i riziko úrazů kvůli uvolněným předmětům nebo zlomeným větvím. Výstraha platí od 22 hodin do úterních 7 hodin ráno. Podle výhledu meteorologů přijde další varování ve čtvrtek, kdy se silný vítr vrátí. Situaci ve svém kraji můžete sledovat na radaru v tomto článku.

RADAR: Přichází silný vítr i bouřky, hrozí polámání stromů a potíže v dopravě. Jak bude u vás?

Od sobotního rána do tří hodin odpoledne platí přibližně na polovině Česka výstraha před silným větrem. Ten může poškodit stromy i budovy a způsobit komplikace v dopravě. Počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinese také déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky, ve vyšších polohách se může objevit i sníh. V neděli zároveň přijde razantní ochlazení, ze sobotních teplot okolo 20 °C klesne rtuť teploměrů zhruba na polovinu. Počasí nejen ve svém kraji můžete sledovat na radaru v tomto článku.

VÝSTRAHA: Do Česka se přihnal silný vítr a bouřky. Nárazy mohou poškodit domy a omezit dopravu

Výstraha meteorologů se vyplnila. Večer se do Česka přihnaly bouřky provázené silným větrem. Na Rakovnicku by měla řádit supercela, oznámil Český hydrometeorologický ústav. Bouře postupuje východním směrem a odborníci varují nejen před silnými nárazy větru, ale i kroupami. Výstraha platí od úterních šesti hodin večer do středečních dvou hodin ráno. Nárazy větru mohou způsobit škody na budovách i problémy v dopravě. V Čechách se mohou objevit i ojedinělé bouřky.

Nejsilnější bouřka za poslední roky? Voda zatopila obchody, padaly stromy, nejezdily vlaky

Do Česka vtrhla druhá bouřková vlna. Přes Bavorsko přešla do jižních Čech. Tam na mnoha místech komplikovala dopravu — kromě řady silnic nejezdily ani vlaky na hlavních tratích z Českých Budějovic na Prahu a Plzeň. Přívaly vody nezvládly ani některé budovy — napršelo do obchodů v jednom obchodním centru, ale i v obytných domech. Problémy hlásila i městská hromadná doprava v krajském městě. Někteří hovoří o jedné z nejsilnějších bouří za poslední roky. Vše podstatné jsme sledovali v on-line reportáži níže.