Zemětřesení v Mexiku má na svědomí už 250 obětí. Hledání přeživších stále pokračuje

Zemětřesení v Mexiku má na svědomí už 250 obětí. Hledání přeživších stále pokračuje

Úterní zemětřesení má podle mexických úřadů 250 obětí. Největší pozornost se upírá na hlavní město Mexika, kde se počet mrtvých stále zvyšuje. Záchranné práce a vyprošťování přeživších ale pokračuje ve všech postižených oblastech. Pod sutinami zřícené soukromé školy Enrique Rébsamena zemřelo 22 dětí a několik dospělých. Záchranáři i dnes ze sutin školy vyprošťují děti, které by podle přístrojů na tělesnou teplotu a pohyb měly být stále naživu.

„Jsem v pořádku, jsem tu s dalšími dětmi, pomozte nám, máme žízeň,“ napsala svým rodičům dívka Fátima. Ta je jednou z dětí zavalených sutinami školy. Dvanáctiletá Frida dokonce navázala kontakt se záchranáři, které prosila o pomoc. Aby malou bojovnici záchranáři slyšeli, přestaly nad místem dokonce létat vrtulníky. Podle mexického deníku El Unversal mohou být spolu s ní pod troskami i další tři děti, které by měly být také naživu.

Rescuers pull two small children from rubble of Mexico City school that collapsed during 7.1-magnitude earthquake. https://t.co/1AaMOyQohx pic.twitter.com/sYsgIoeLHg

— ABC News (@ABC)21. září 2017

To jsou osudy jen několika dětí, které stále ještě bojují o život pod troskami školy Enrique Rébsamena. Soukromá škola je jednou z mnoha budov, které se zřítily při úterním zemětřesením. Nejméně 21 dětí a pět dospělých pod troskami školy zemřelo. Podle záchranářů, kteří k hledání přeživších využívají pomoc tepelného skeneru, jsou pod betonovými deskami ještě další živí lidé.

Rodiče dětí už dva dny žijí ve strachu o své děti, o kterých nemají žádné zprávy. „Nikdo si nedokáže představit, jakou bolest právě teď prožívám,“ řekla jedna z matek novinářům, když čekala na jakoukoliv informaci o své sedmileté dceři.

Záchranné práce ale zkomplikovalo počasí. Déšť a bouřky ztěžují vyprošťování přeživších i obětí od středečního večera místního času. Záchranáři a dobrovolníci se snaží před deštěm chránit hlavně elektrické vedení a světla, která záchranáři potřebují pro odklízení trosek. A podle meteorologů nepříznivé počasí zasáhne i další místa, které zemětřesení poničilo. Mezi ně patří státy Morelos nebo Puebla.

Do země již míří týmy záchranářů z různých koutů Ameriky, ale třeba i z dalekého Izraele. Mexický prezident Enrique Pena Nieto vyhlásil tři dny národního smutku.

Tagy: