Vychováváme si generace násilníků i obětí, varuje expertka. Volá po změně systému
přírodní katastrofa
Výpis příspěvků ke štítku „přírodní katastrofa“
Turecko postihlo další silné zemětřesení. Trosky zřícených budov prohledávají záchranáři
Východní Turecko zasáhlo v pondělí kolem 10:00 SEČ zemětřesení o síle 5,2 stupně. Uvedlo to evropské seismologické středisko EMSC, jehož první odhad původně činil 5,5 stupně. Podle agentury Reuters zemřel nejméně jeden člověk a dalších 69 se zranilo. V oblasti, kterou zasáhly dva silné otřesy 6. února, pokračují od té doby série mnoha dalších otřesů, jejichž síla obvykle nepřesáhne pět stupňů. V Turecku a Sýrii kvůli katastrofě ze začátku měsíce zemřelo přes 50 tisíc lidí. Podle nynějších záběrů na sociálních sítích zemětřesení opět způsobilo škody, po kterých se zřítily některé z budov. Záchranáři proto pátrají po přeživších v troskách.
Další předpověď: Muž varoval před zemětřesením v Turecku, určil i epicenturm. Vědci to odmítli
Nizozemec Frank Hoogerbeets už tři dny před neštěstím v Turecku a Sýrii varoval na sociálních sítích, že se dříve či později otřese země. V tweetu napsal, že zemětřesení postihne regiony jižního a středního Turecka, Jordánska, Sýrie a Libanonu, navíc téměř přesně trefil i jeho sílu. Odborníci jsou ale skeptičtí, takovou katastrofu podle nich nelze předpovědět.
Nezvěstná Češka v Turecku. Záchranáři ji v sutinách nenašli, pátrání pokračuje
Po masivním zemětřesení v Turecku se pohřešuje i jedna česká občanka. Podle informací CNN Prima NEWS se jedná o ženu, která tam žila se svým tureckým manželem a jeho rodinou. Ministerstvo zahraničí pro redakci uvedlo, že po ženě pátrají přímo čeští záchranáři ve městě Adiyaman na jihozápadě Turecka. Bilance obětí přírodní katastrofy v zemi aktuálně činí více než devět tisíc mrtvých, ale očekává se, že toto číslo ještě podstatně naroste. Další zemřelé pak hlásí i sousední Sýrie.
Mráz −30 °C a 33 tisíc obětí. Zkáza v Turecku připomněla největší zemětřesení z roku 1939
Zničené město Erzincan, které muselo být postaveno na jiném místě. Na 116 tisíc zničených budov a 33 tisíc obětí, to byly následky dosud nejsilnějšího zemětřesení v Turecku ze dne 27. prosince 1939. Prezident Erdoğan současné ničivé otřesy označil za druhé největší v zemi od počátku měření (cca od roku 1900). Podle seizmologů měla obě zemětřesení intenzitu 7,8 stupně Richterovy škály. Před 84 lety záchranné práce komplikoval silný mráz, řada obětí umrzla. Mrzne i v epicentru aktuální katastrofy.
Japonec měsíc dopředu předpověděl ničivé zemětřesení v Turecku. Uhádl i místo zkázy
Japonský expert Jošinori Moriwaki už 30. prosince minulého roku varoval Turky, že v jejich zemi v blízké době dojde k ničivému zemětřesení. Jmenoval dokonce několik kritických oblastí, a to včetně Východní Anatolie. Kousek na jih teď skutečně došlo k sérii otřesů s katastrofickými následky.
Dvě minuty nekonečné hrůzy, líčí svědci zemětřesení. Expert varoval před dalším vývojem
Děsivé, mohutné a především neúnosně dlouhé. Tak popisují svědci ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo jihovýchod Turecka a sever Sýrie. Seismolog Aleš Špičák pro CNN Prima NEWS vysvětlil, že existuje možnost, že oblast zasáhnou další otřesy.
OBRAZEM: Smrtící zkáza v Turecku a Sýrii. Internetem se šíří děsivé video pádu domu
Série silných zemětřesení si v Turecku a Sýrii v pondělí vyžádala životy stovek lidí, další tisíce vyvázly se zraněními. Otřesy srovnaly se zemí desítky budov, řada lidí je stále uvězněná pod sutinami. Záchranné týmy se potýkají s nepřízní počasí. Úřady obou zemí žádají mezinárodní pomoc.
Sopka Mauna Loa stále zuří. Místní se obávají, aby havajský ostrov nerozdělila na půl
Havajská sopka Mauna Loa stále chrlí lávu. Tento největší vulkán na světě vybuchl po nejdelším zaznamenaném období klidu v moderní historii, po téměř čtyřiceti letech. A hned se stal velkou atrakcí pro místní obyvatele. Ti ale hlavně doufají, že nenapáchá příliš velké škody.
Při zemětřesení u japonské Fukušimy umírali lidé. Otřesy zaznamenali až v Tokiu
Zemětřesení, které ve středu zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy, má nejméně čtyři oběti. Informovala o tom agentura Kjódó, podle níž úřady evidují přes sto zraněných. Dřívější zprávy hovořily o jednom mrtvém a sedmi desítkách lidí, kteří utrpěli poranění. Desetitisíce domácností zůstávají bez proudu a několik tisíc bez vody.
Stokrát silnější než atomová bomba v Hirošimě. Erupce sopky u Tongy zasáhla i Česko
Masivní erupce u Tongy byla stokrát silnější než atomová bomba, kterou Spojené státy na konci druhé světové války svrhly na japonskou Hirošimu, tvrdí NASA. Přírodní katastrofa z poloviny ledna způsobila několik úmrtí a výrazně zasáhla do života místních obyvatel, ale i dalších lidí z celého světa.
Morava se stále vzpamatovává z tornáda. Tradiční silvestrovské oslavy musí lidé oželet
Hodonínsko i Břeclavsko se stále snaží vzpamatovat z ničivého tornáda, které se prohnalo Moravou letos v červnu. Místní stále opravují škody a oželet budou muset i klasické silvestrovské oslavy. Střechy pod plachtami by totiž mohly od světlic snadno chytnout. Například Moravské Nová Ves zrušila oblíbený ohňostroj i tradiční rozlévání svařáku. Většina lidí žádné speciální zakončení roku nechystá, proto oslaví příchod toho nového skromně v okruhu svých nejbližších.
Čech, který zažil tajfun na Filipínách: Lidem dochází zásoby, živel jim sebral domovy
Stovky tisíc lidí na Filipínách oslavily Vánoce bez střechy nad hlavou, pořádného jídla a dokonce pitné vody. Příčinou nepříznivé situace je smrtící tajfun Rai, který se během minulého týdne prohnal provincií Bohol a dalšími oblastmi. Místní obyvatelé se snaží z následků živelné pohromy vzpamatovat, přístup k humanitární pomoci však ztěžují poškozené silnice, záplavy a přerušené elektrické vedení a komunikační sítě. Katastrofickou situaci popsal Čech Tomáš Sluka, který na Filipínách žije.