CNN Prima News přírodní katastrofa

přírodní katastrofa

Výpis příspěvků ke štítku „přírodní katastrofa“

Smrtelný rej blesků na území Česka: Za století vybily menší město, zemřelo i sedm lidí za den

Přírodní elektrické výboje už na území dnešní České republiky teoreticky vybily jedno menší městečko. Bochov, Kladruby, Hostomice nebo Teplice nad Metují, každé z nich totiž obývá asi 1 800 lidí. A podle letos zveřejněné odborné studie blesky v letech 1999 až 2022 v tuzemsku usmrtily celkem 1 786 osob. Průměrně to bylo 17 obětí ročně.

Kroupy velké jak vejce krvavě zraňovaly lidi a zabíjely ptáky aneb Z historie krupobití v Česku

Početná víkendová krupobití mají pokračovat i v příštích dnech, takže před padáním ledu z nebes v pondělí 27. května znovu varoval i Český hydrometeorologický ústav. Mohou ale kroupy dosáhnout i rozměru slepičích vajec, jak se traduje? „Nikdy jsem tomu v novinových referátech nevěřil, ale zasypal nás příval krup velikosti slepičího vejce,“ dosvědčil už v roce 1903 rolník z Mladé Vožice na Táborsku. Krupobití tu byla vždycky, v minulosti je ovšem nikdo nespojoval s globálním oteplováním, ledová nálož z oblak nicméně dokázala zbídačit celé oblasti.

Pohřbeni zaživa. Nejméně dva tisíce lidí v Papui-Nové Guineji zasypal sesuv půdy

Nejméně dva tisíce lidí je zasypaných po rozsáhlém pátečním sesuvu půdy na Papui-Nové Guineji. Podle agentury AFP to v pondělí národní úřad pro řešení katastrof sdělil kanceláři OSN v metropoli Port Moresby. Sobotní zprávy hovořily o 670 obětech. Sesuv údajně postihl vesnici Kaokalam v provincii Enga, která se nachází asi 600 kilometrů severozápadně od hlavního města Port Moresby.

Ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu očima Čecha: Zkameníte a nevěřícně sledujete zkázu kolem

Jako kdyby se s námi třásl celý svět. Tak popisují Tchaj-wanci pro CNN Prima NEWS ranní probuzení s ničivým zemětřesením, které po sobě zanechalo obří spoušť i oběti na životech. Přírodní živel zastihl také českého analytika Davida Tomana v momentě, kdy se zrovna chystal do práce. „V Japonsku nás učili, že se máme v takových případech rychle schovat pod stůl, ale v tu chvíli je člověk jako zkamenělý, a zároveň máte pocit, že už to musí každou chvíli přestat, a tak jen nevěřícně přihlížíte té zkáze kolem,“ řekl redakci CNN Prima NEWS expert na asijský region z Bezpečnostního centra Evropských hodnot, který momentálně žije v Tchaj-peji.

Jako dálnice do pekla. Texas hlásí stav katastrofy, zavřel zařízení na montáž jaderných zbraní

Texas bojuje s ohnivým živlem, který proměnil krajinu v oranžové peklo. Kvůli rychle se šířícím lesním požárům na jihu Spojených států muselo být v noci na čtvrtek dokonce uzavřeno hlavní americké zařízení pro montáž a demontáž jaderných zbraní. Informovala o tom agentura AP. Místní hasiči zveřejnili několik videí a fotografií, které ukazují, jakou spoušť po sobě plameny zanechávají.

Všude praskala půda, popsal Čech zemětřesení. Babičky se kutálely ze schodů, dodala Japonka

Japonsko zažilo dramatický vstup do roku 2024. Západní pobřeží země vycházejícího slunce zasáhlo silné zemětřesení, které lámalo vejpůl silnice i domy. Ničivý přírodní živel zaskočil jak Japonce, tak Čechy, kteří se zrovna nacházeli v zasažené oblasti. „Před námi praskala půda, všude byl zmatek,“ popsali pro CNN Prima NEWS. Neméně hrozivou zkušenost měly i Japonky z Kanazawy, která se nachází nedaleko epicentra zemětřesení. „Volaly jsme na babičky, aby rychle sešly z horního patra. Viděla jsem, jak se kutálí ze schodů,“ řekla redaktorovi.

Kroupy rozbíjely okna pražských tramvají i tisíce tabulí v domech aneb Z historie krupobití

„Sklo z rozbitých oken s ohlušujícím řinčením dopadalo na dlažbu ulic,“ dramaticky líčil denní tisk jedno z největších krupobití v dějinách Prahy z 12. září 1905. Srovnávat jej s přívalem krup, který hlavní město postihl ve středu 16. srpna 2023, je jako poměřovat Goliáše a Davida. „Strašné krupobití sneslo se z černého jak uhel mračna a ničilo vše, kamkoli zasáhlo,“ popisoval živel z roku 1905 deník Národní listy. Ledové kuličky o velikosti vlašských ořechů tehdy v hlavním městě Království českého rozmlátily několik tisíc okenních tabulí včetně těch v elektrických tramvajích.

Vyschlá pípa i závist. Deset obrazů zkázy i obnovy aneb Jak obec zničená tornádem vstává z ruin

Tornádo na Moravě udeřilo 24. června 2021. Dorazilo i do Lužic u Hodonína, kde po sobě zanechalo rozbořené domy, převrácená auta, stovky vysklených oken i dalších trosek. A bohužel i jednu lidskou oběť. Po dvou letech se reportér CNN Prima NEWS vrátil na místo zkázy. Stopy neštěstí nejsou zdaleka zahlazeny, na troskách živlem rozfoukaných Lužic ale roste nová vesnice.

Turecko postihlo další silné zemětřesení. Trosky zřícených budov prohledávají záchranáři

Východní Turecko zasáhlo v pondělí kolem 10:00 SEČ zemětřesení o síle 5,2 stupně. Uvedlo to evropské seismologické středisko EMSC, jehož první odhad původně činil 5,5 stupně. Podle agentury Reuters zemřel nejméně jeden člověk a dalších 69 se zranilo. V oblasti, kterou zasáhly dva silné otřesy 6. února, pokračují od té doby série mnoha dalších otřesů, jejichž síla obvykle nepřesáhne pět stupňů. V Turecku a Sýrii kvůli katastrofě ze začátku měsíce zemřelo přes 50 tisíc lidí. Podle nynějších záběrů na sociálních sítích zemětřesení opět způsobilo škody, po kterých se zřítily některé z budov. Záchranáři proto pátrají po přeživších v troskách.

Další předpověď: Muž varoval před zemětřesením v Turecku, určil i epicenturm. Vědci to odmítli

Nizozemec Frank Hoogerbeets už tři dny před neštěstím v Turecku a Sýrii varoval na sociálních sítích, že se dříve či později otřese země. V tweetu napsal, že zemětřesení postihne regiony jižního a středního Turecka, Jordánska, Sýrie a Libanonu, navíc téměř přesně trefil i jeho sílu. Odborníci jsou ale skeptičtí, takovou katastrofu podle nich nelze předpovědět.