CNN Prima News oběti

oběti

Výpis příspěvků ke štítku „oběti“

Míříme k dohodě, uvedl šéf Hamásu i Bílý dům. Konflikt s Izraelem drží jeden smutný rekord

Brzy dosáhneme dohody o příměří, informoval šéf teroristické organizace Hamás Ismáíl Haníja ohledně vyjednávání s Izraelem. Zprávu zveřejnil krátce poté, co radikálové předali odpověď zprostředkovatelům dialogu v Kataru. Slova vůdce palestinského hnutí korespondují s vyjádřením mluvčího americké Národní bezpečnostní rady Johnem Kirbym, který uvedl, že jednání Bílého domu ohledně propuštění rukojmích „se blíží ke konci“. Ani jeden z nich však možnou dohodu blíže neokomentoval. V déle než měsíc trvajícím konfliktu zemřelo nejméně 50 novinářů. Jednalo se tak o nejhorší bilanci od roku 1992. Vývoj konfliktu rekapituloval web CNN.

Střelba u fastfoodu ve Francii: Útočníci pálili z kalašnikova, na místě zemřeli muž a žena

Při střelbě na parkovišti u McDonald’s v Marseille přišli o život žena a muž. Další tři lidé (jedna žena a dva muži), kteří s nimi seděli ve vozidle, utrpěli zranění. Podle agentury AFP to uvedl státní zástupce Nicolas Bessone. Muži měli být podle policie zapleteni do obchodování s drogami a násilí v regionu. Zatím však nelze potvrdit, zda případ souvisí s válkou drogových gangů.

Izraelci útočí, jen pokud v cíli nejsou civilisté. Plukovník popsal taktiku na bojišti

Pokud si izraelská armáda není zcela jistá, že v cíli útoku není žádný civilista, nezaútočí. Exkluzivně pro CNN Prima NEWS to uvedl plukovník a velitel 43. výsadkového pluku Petr Matouš, který je dobře obeznámen s fungováním obranných sil židovského státu. Ve vysílání rovněž popsal, jaké fáze probíhají při dobývání tunelové infrastruktury. Promluvil také o aktuální bojové situaci ve městě Gaza a postupu izraelských jednotek v boji proti Hamásu.

Nacistické násilí se zrodilo před sto lety, když Adolf Hitler zosnoval pivní puč v Mnichově

Adolf Hitler třímal v ruce půllitr s pivem, významně se napil, načež ho rozmlátil o zem. Vzápětí vytáhl pistoli a držel v šachu představitele německé moci v Bavorsku. Tak započal pivní puč v mnichovské pivovarské hospodě Bürgerbräukeller. Trval ovšem jen od večera 8. listopadu do odpoledních hodin 9. listopadu 1923. „Přesto je to svým způsobem jedno z nejvýznamnějších výročí letošního roku,“ říká pro CNN Prima NEWS Historik Jan B. Uhlíř, odborník na dějiny druhé světové války.

Feri, Cimický či Weinstein. Které osobnosti musely kvůli sexuálnímu násilí před soud?

Vinen ve všech bodech obžaloby, vyslechl si bývalý poslanec Dominik Feri u Obvodního soudu pro Prahu 3. Uložen mu byl nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, proti němuž se však odvolal. Tato kauza dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj je v Česku podrobně sledována, stejně jako případ psychiatra Jana Cimického. Ve světě podobná obvinění významných osobností nejsou až tak neobvyklá – zejména kvůli hnutí Me Too. Kdo všechno už stanul před soudem kvůli sexuálnímu násilí?

ANALÝZA: Lze Gaze věřit počet obětí? Podle OSN bývá překvapivě přesná, expert by dělil deseti

Dosud v Pásmu Gazy od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem zemřelo 9 770 Palestinců, z toho 4 800 obětí je nezletilých. V poslední oficiální zprávě to alespoň tvrdí ministerstvo zdravotnictví, které sídlí v Gaze a nad nímž má teroristická skupina kontrolu. Na kolik mohou lidé těmto údajům věřit? Kdo na úřadě pracuje a jak přesné byly jeho statistiky v minulých konfliktech?

Prosím, hrozně krvácí, umře. Poslední hovor matky trhá srdce, v rodném kibucu našla smrt

Tři týdny po masakru izraelských civilistů teroristy z islamistického hnutí Hamás pokračují práce na identifikaci obětí. Ta je však často téměř nemožná kvůli znetvořenému stavu některých těl. Na jednom z dočasných pohřebišť natáčel i štáb americké CNN a reportérka Sara Sidnerová. Hovořila i s dcerou již identifikovaných obětí: milované matky a otce.

Jste zločinci, zůstaňte v tunelech. Egyptský novinář tepal Hamás v živém vysílání

Jste hanební zločinci, odstupte z vlády a zůstaňte v tunelech, zaútočil svými slovy na teroristickou organizaci Hamás egyptský moderátor a novinář Ibrahim Eissa v živém vysílání. Poprvé od útoku radikálů ze 7. října vystoupil vůdce militantního libanonského hnutí Hizballáh Hassan Nasralláh. Rozsáhlá zkáza v Gaze dokonce rozplakala ve vysílání palestinské televize nejdříve reportéra a následně i moderátorku.

Hamás jim stínal hlavy, kibuc takřka zmizel z mapy. Přeživší teď od Čechů získají pomoc

Masakr, který jsem ještě neviděl. Tak generálmajor Izraelských obranných sil popisoval situaci po útoku Hamásu na kibuc Kfar Aza, kde teroristé zavraždili a umučili zhruba 70 civilistů. Takřka polovinu obětí měly tvořit děti, přičemž některá těla byla údajně nalezena bez hlav. Kibuc skončil takřka srovnán se zemí, přeživší byli převezeni do bezpečí. A právě jim směřoval první finanční dar ze sbírky na dárcovské platformě Znesnáze21, v níž Češi zasílají finance potřebným civilistům v Izraeli.

Izrael v Gaze zasáhl školu ve správě OSN. 12 lidí zemřelo, tvrdí Hamás

Nejméně 12 lidí v sobotu zemřelo v Pásmu Gazy poté, co izraelský útok zasáhl školu ve správě OSN, tvrdí Hamás. Izrael neuzavře příměří s Hamásem, dokud hnutí nepropustí rukojmí, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Z Pásma Gazy v pátek odešly desítky lidí z Francie a Německa. Rozhořčení vyvolal úder u nemocnice v Gaze. Podle tamních úřadů Izrael zasáhl zdravotnický konvoj a sanitku s těžce raněnými. Ten se však hájí tím, že vůz používalo hnutí Hamás. Izraelské bombardování Pásma Gazy zabilo podle Hamásu 9 488 lidí včetně 3 900 dětí. Armáda USA létá nad Gazou s drony ve snaze najít rukojmí, oznámil Pentagon.