Žena rekordmankou ve vesmíru. V kosmu je nepřetržitě přes 259 dní

Rekordmanka Kochová

Americká astronautka Christina Kochová (zdroj: CNN)

Americká astronautka trhá rekordy mezi ženami. Christina Kochová totiž v sobotu byla na Mezinárodní vesmírné stanici 259. den. Navíc se rekord ještě o pár dnů prodlouží. Návrat NASA plánuje až v únoru, informuje o tom na svém Twitteru.

Na vesmírnou stanici přiletěla astronautka letos 15. března. NASA její návrat plánuje na únor 2020. Již v sobotu ale překonala rekord astronautky NASA Peggy Whitsonové, která v kosmu strávila 288 po sobě jdoucích dní v letech 2016 – 2017.

Christina Kochová poskytla ze své paluby pro CNN rozhovor. „Pro vědu je to skvělá věc,“ dodala s tím, že „je navíc vidět aspekt toho, jak na lidské tělo působí mikrogravitace. Pro další vesmírné plány spojené s letem na Měsíc a Mars je to důležité,“ řekla astronautka.

Až se v únoru vrátí, bude jen pár dní za rekordmanem Scottem Kellym, který byl ve vesmíru přesně 340 dní v letech 2015 – 2016. Vůbec největším světovým rekordmanem je ale ruský astronaut Valerij Poljakov. Na vesmírné lodi v letech 1994 – 1995 strávil 437 dní.

Tagy: